REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCSiostrzane miasta… i rzeki

Siostrzane miasta… i rzeki

-

Hanna Gronkiewicz-Waltz na spotkaniu w Chicago
Hanna Gronkiewicz-Waltz na spotkaniu w Chicago

 

Koniec tegorocznej wiosny miał w Chicago kilka warszawskich akcentów. Mają one miejsce prawie co roku już od lat. I nie ma się co dziwić, Warszawa i Chicago to przecież miasta siostrzane.

REKLAMA

Pierwszym tegorocznym akcentem była wizyta prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Udział w konferencji pod nazwą 2016 Chicago Forum on Global Cities był głównym celem jej wizyty. Była też okazja do spotkania z burmistrzem Emanuelem. A miłym akcentem był lunch i spotkanie prezydent Warszawy z przedstawicielami organizacji polonijnych zorganizowane 1 czerwca przez Warszawski Komitet przy Chicago Sister Cities International.

Wraz z Polsko-Amerykańską Izbą Handlową (PACC) i Terra Casa SA, firmą członkowską PACC z Polski, Warszawski Komitet był też sponsorem organizacyjnym chicagowskiej premiery projektu deweloperskiego Art Deco – Apartamenty na Woli. Artur Tłustochowski, CEO Terra Casa SA, który 15 czerwca zaprezentował projekt, twierdzi, że projektanci warszawskiego apartamentowca w dużym stopniu wzorowali się na architektonicznych przykładach stylu art deco w Chicago, szczególnie siedziby Chicago Board of Trade przy zbiegu ulic Jackson Blvd. i LaSalle Street. Ale pierwotną inspiracją był siostrzany związek Warszawy i Chicago.

Chociaż sporadyczne przykłady partnerstwa pomiędzy miastami położonymi w różnych państwach sięgają średniowiecza, na większą skalę, jeśli chodzi o ilość partnerskich umów, taka współpraca zaczęła się w drugiej połowie XX wieku, po drugiej wojnie światowej. Impet spowodowany został głównie przez zapoczątkowanie w 1956 r. przez prezydenta USA D. Eisenhowera programu – obywatelskiej inicjatywy miast siostrzanych. Program stał się na tyle popularny, że w roku 1967 przekształcił się w niezależną korporację typu not-for-profit pod nazwą Sister Cities International.

Obecnie ponad dwa tysiące miast i różnych społeczności ze 136 państw świata ma zawarte umowy o siostrzanej współpracy, które odnotowane są w rejestrze prowadzonym przez obchodzącą w tym roku swoje 60-lecie Sister Cities International.

Dla miasta Chicago pierwszym miastem siostrzanym w 1960 r. stała się Warszawa. Od tego czasu miasto zawarło 27 dodatkowych umów z miastami z różnych części świata. Trudno powiedzieć, ile jest już takich umów miedzy różnymi miastami amerykańskimi z miastami w Polsce. Wśród przykładów z okolic Chicago są umowy pomiędzy Niles i Limanową oraz Tinley Park i Nowym Sączem.

Podczas gdy na początku istnienia Sister Cities International, kilkadziesiąt lat temu, głównym celem promocji zawierania siostrzanych umów był rozwój pokojowej współpracy oraz wymiany związane z kulturą, sztuką i edukacją, obecnie zabiegi o partnerstwo coraz bardziej wydają się mieć związek z rozwojem gospodarczym, handlem i biznesem. Potwierdzeniem tego w odniesieniu do Chicago była decyzja w 2013 r. o przyłączeniu Chicago Sister Cities International do organizacji o nazwie World Business Chicago, której głównym celem są zabiegi o pozyskiwanie zagranicznych inwestorów i promocja miasta na świecie również pod względem turystycznym.

Umowy o siostrzanej współpracy nie ograniczają się do miast. Często dotyczą np. powiatów, czy chociażby uczelni. Ale mogą też być między… rzekami. Być może niewielu już pamięta, że w dniu 13 czerwca 2007 r. były gubernator Pat Quinn, w imieniu rzeki Illinois, i były wojewoda Mazowsza Jacek Sasin, w imieniu Wisły, podpisali umowę o siostrzanej współpracy na rzecz obu rzek.

Bogdan Pukszta

Zdjęcia: Andrzej Baraniak, PACC

(L to R): Anna Morzy, Hanna Gronkiewicz-Waltz
(L to R): Anna Morzy, Hanna Gronkiewicz-Waltz
(L to R): Artur Tłustochowski, Jan Loryś, Iwona Bochenska
(L to R): Artur Tłustochowski, Jan Loryś, Iwona Bochenska
(L to R): Iwona Bochenska (przewodnicząca Warszawskiego Komitetu Chicago Sister Cities International), Artur Tłustochowski (Terra Casa SA), Anna Morzy (prezes PACC)
(L to R): Iwona Bochenska (przewodnicząca Warszawskiego Komitetu Chicago Sister Cities International), Artur Tłustochowski (Terra Casa SA), Anna Morzy (prezes PACC)

 

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

LinkedIn for Business (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat zastosowania LinkedIn w biznesie)

  • piątek, 24 czerwca, 9.30 – 11.00
  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

 

Small Business Center on the Road (bezpłatne expo dla biznesów, szczególnie przydatne w zdobyciu informacji pomocnej w założeniu i rozwoju firmy)

  • sobota, 25 czerwca, 10.00 – 14.00
  • South Shore Cultural Center, 7059 S. South Shore Drive, Chicago, IL
  • Rejestracja i dodatkowe informacje na stronie www.chismallbizexpo.com

 

City Inspections – Ask Questions, Get Answers (bezpłatna sesja informacyjna dla właścicieli biznesu na temat inspekcji z udziałem przedstawicieli kilku departamentów Urzędu Miasta)

  • środa, 6 lipca, 15.00 – 16.30
  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]

REKLAMA

2091182445 views

REKLAMA

2091182747 views

REKLAMA

2092979208 views

REKLAMA

2091183031 views

REKLAMA

2091183185 views

REKLAMA

2091183333 views