REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Rosnąca płaca minimalna. Czy europejskie doświadczenia sprawdzą się w amerykańskiej gospodarce?

Rosnąca płaca minimalna. Czy europejskie doświadczenia sprawdzą się w amerykańskiej gospodarce?

-

fot.arch. PACC
fot.arch. PACC

Już w lipcu tego roku czeka nas kolejna zapowiedziana podwyżka minimalnej stawki godzinowej w Chicago do 10,50 dol. W kolejnych latach wynagrodzenie ma rosnąć, tak aby w połowie 2019 roku osiągnąć 13 dolarów.

REKLAMA

Pytaniem otwartym pozostaje, jak zapowiadane podwyżki wpłyną na stan gospodarki miasta, warunki bytowe najmniej zarabiających oraz czy pracodawcy będą w stanie te koszty udźwignąć. Wielu oponentów sugeruje, że płaca minimalna nie jest dobrym sposobem na zmniejszenie biedy w społeczeństwie, gdyż zmuszanie pracodawców do zwiększania wynagrodzeń bez poprawy efektywności może się źle odbić na kondycji finansowej przedsiębiorstw, a każda podwyżka straci na znaczeniu, jeżeli w tym samym czasie rośnie inflacja oraz podnoszone są podatki.

Problem płacy minimalnej jest dzisiaj jednym z elementów dyskusji o ciągle rosnących nierównościach w dochodach społeczeństwa. Proces globalizacji umożliwił wielu dużym przedsiębiorstwom dostęp do niemal nieograniczonych zasobów taniej siły roboczej, która dodatkowo nie jest objęta żadnymi znanymi na Zachodzie socjalnymi przywilejami lub procedurami bezpieczeństwa. Siłą rzeczy wymusiło to spadek wartości prostej pracy fizycznej, gdyż na globalnym rynku pojawił się jej nadmiar.

Jednakże temat płacy minimalnej wzbudza wiele kontrowersji nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie. Stary kontynent ma dużo większy dorobek w dziedzinie zapewniania zaplecza socjalnego swoim obywatelom, odnosząc na tym polu zarówno wiele zwycięstw, jak i porażek. Od ponad roku minimalna stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro obowiązuje w największej gospodarce Unii Europejskiej – Niemczech. Mimo wielu pierwotnych obaw po pierwszych 12 miesiącach przeważają pozytywne efekty. Wprowadzenie płacy minimalnej spowodowało wzrost wynagrodzeń dla około 3,6 mln pracowników, zwłaszcza nisko wykwalifikowanych, a stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc., osiągając najniższy poziom od zjednoczenia kraju. Wprowadzenie płacy minimalnej miało bezpośredni wpływ na 12,8 proc. przedsiębiorstw, które w sumie zatrudniają około jedną trzecią pracowników. Spowodowało to wzrost kosztów niektórych produktów i usług, w szczególności: przejazdów taksówką, usług fryzjerskich, hotelarskich i gastronomicznych, nie miało jednak wpływu na ogólny poziom cen w Niemczech.

Opinie ekonomistów co do zasadności płacy minimalnej są wciąż bardzo zróżnicowane i trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Prawdą jest jednak, że wiele stanów oraz samych miast decyduje się na podwyżkę płacy minimalnej. W Los Angeles, Seattle czy San Francisco będzie to nawet 15 dol. do roku 2019. Duża część ekonomistów na pewno będzie miała za złe, że o wysokości wynagrodzenia decydują względy polityczne, nie rynek. Ale będą też głosy, że taka „europeizacja“ płac Ameryce nie zaszkodzi.

Pełną listę aktualnie obowiązujących stawek można znaleźć na stronie internetowej NCLS – National Conference of State Legislatures (http://www.ncsl.org), pod zakładką „state minimum wages”.

Rafal Kuźmicki

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i kariery. W lutym i marcu 2016 r. PACC poleca następujące okazje:

How to Start Your Business (Jak założyć swoją firmę)

środa, 24 lutego, 10.00 – 14.00 (część I: Venture Start & Venture Viability)

czwartek, 25 lutego, 10.00 – 14.00 (Część II: Venture Finanse & Venture Launch)

Eighteenth Street Development Corporation, 1843 S. Carpenter Street, Chicago, IL

Link do rejestracji za darmo: bit.do/ILSBDCUIC-0224 (część I), bit.do/ILSBDCUIC-0225 (część II)

Tax Issues for Self-Employed Individuals & Businesses (Problemy i zagadnienia podatkowe dla biznesów i firm jednoosobowych)

piątek, 26 lutego, 9.30 – 11.00

Urząd miasta, 121 N. LaSalle St., Chicago,  pok. 805

Rezerwacja miejsc: tel. 312-744-2086 lub BACPoutreach@cityofchicago.org

Small Business Center on the Road / Free Business Expo (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich, szczególnie zainteresowanych informacjami agencji rządowych i konsultantów przydatnymi w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Chicago)

 • sobota, 27, 17 lutego, 10.00–14.00
 • Kennedy-King College, 740 W. 63rd St., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: chismallbizexpo.com

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

 • środa, 16 marca, 17.30–19.30
 • The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

PACC Business After Hours/Annual Meeting (spotkanie networkingowe PACC połączone z inauguracją nowej Rady Dyrektorów)

 • czwartek, 17 marca, 18.30–21.00
 • The Polish Museum of America (Polskie Muzeum w Ameryce), 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

Celebrate Poland @Navy Pier (Promocja polskiej muzyki, tańca, sztuki w ramach dorocznego festiwalu ‘Neighborhoods of the World; organizator: PACC we współpracy z Navy Pier)

 • niedziela, 10 kwietnia, 12.00–16.00
 • Navy Pier’s Crystal Gardens, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks