REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Prognozy gospodarcze PACC po wyborach

Prognozy gospodarcze PACC po wyborach

-

W wyniku wtorkowych wyborów środka kadencji, demokraci uzyskali przewagę w Izbie Reprezentantów, natomiast republikanie powiększyli przewagę w Senacie. Jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę i co ten nowy układ może oznaczać dla amerykańskiego biznesu – pyta Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (Polish American Chamber of Commerce, PACC).

Już z samego rana w dniu powyborczym indeksy S&P 500 i NASDAQ poszły wyraźnie w górę. Tak pozytywna reakcja częściowo być może związana jest z tym, że giełda nie lubi niespodzianek, a wynik wyborów okazał się bliski temu, co powszechnie przewidywano. W nowym Kongresie może się być łatwiej o obniżkę deficytu budżetowego kraju. Dla administracji  republikańskiego prezydenta Trumpa trudniej już będzie doprowadzić do jeszcze niższych stóp opodatkowania, z czym wiąże się poziom wpływów do budżetu i możliwe, że demokraci zechcą nawet podwyższyć opodatkowanie korporacji. Administracja raczej nie uzyska  poparcia demokratów zabiegając o to, by zmniejszone w ubiegłym roku podatki od dochodów stały się permanentne.

REKLAMA

Amerykańskie firmy, którym zależy na jasności i przejrzystości związanej z warunkami w handlu międzynarodowym i z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych raczej nie mogą na to liczyć, jeśli Kongres jeszcze w tym roku nie zatwierdzi na nowo wynegocjowanej przez administrację Trumpa umowy o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą. W nowym roku, demokraci niewątpliwie zechcą zabiegać o jeszcze lepsze warunki umowy dla związków zawodowych. Prezydentowi trudniej też będzie uzyskać poparcie Kongresu w odniesieniu do prowadzonych negocjacji handlowych i celnych z Chinami, Unią Europejską czy Japonią.

Coraz lepsza kondycja gospodarki USA i amerykańskiego biznesu w ciągu ostatnich dwu lat niewątpliwie stała się w dużym stopniu możliwa dzięki uproszczeniom i reformie regulacji gospodarczych, które dotychczas dokonał prezydent Trump. Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów, poprzez wszelkiego rodzaju kongresowe komisje, raczej nie zechce powstrzymać deregulacji. Szczególnie można spodziewać się prób zwiększonej kontroli i większej ilości regulacji w odniesieniu do sektorów takich jak finanse czy energia.

Kongresowa wygrana demokratów może natomiast okazać się pomocna prezydentowi w tym, by szybciej i więcej środków w budżecie przeznaczonych zostało na poprawę infrastruktury z korzyścią dla dużych firm budowlanych, inżynieryjnych, transportowych i dla telekomunikacji. Republikanie jak dotychczas raczej nie wykazywali entuzjazmu po tym, gdy Biały Dom zaczął zabiegać o uchwalenie ustawy, dzięki której około 1,5 tryliona dol.  przeznaczone byłoby na infrastrukturę.

Ogólnie, nowy układ sił w Kongresie oznacza mniejszą możliwość przeprowadzenia większych, drastycznych zmian. Według analityków z ,,Wall Street Journal” dotyczy to również sektora zdrowotnego. Republikanie, przynajmniej na razie, raczej zaniechają prób uchylenia Obamacare. A od demokratów możemy spodziewać się zabiegów o zwiększoną rządową kontrolę cen lekarstw.

Wolniej też posuwać się będą teraz prace nad nową ustawą dotyczącą rolnictwa, łącznie z propozycją zaostrzenia wymogów związanych z zatrudnieniem przez osoby otrzymującebony żywnościowe (ang. food stamps).

Choć w skali krajowej duże i jednostronne zmiany ideologicznie  staną się teraz trudniejsze do przeprowadzenia, możemy liczyć na zwiększenie międzypartyjnej aktywności politycznej, a nawet współpracę prezydenta Trumpa i demokratów nie tylko w odniesieniu do poprawy infrastruktury, ale też zmniejszenia deficytu w budżecie i handlu.

Niestety inaczej może być w odniesieniu do ekonomii i biznesu w niektórych stanach, np. w Illinois, gdzie  przez następnych kilka lat nie będzie dwupartyjnego podziału władzy, bo rządzić będą tylko demokraci.

Bogdan Pukszta

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

 

Polsko-Amerykańska Izba Handlowa rekomenduje

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju tak firmy jak i kariery zawodowej. W najbliższych dniach i tygodniach Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (Polish American Chamber of Commerce, PACC) rekomenduje następujące szkolenia i spotkania:

 

City Inspections – Ask Questions, Get Answers czyli bezpłatna sesja informacyjna podczas której przedstawiciele kilku departamentów udzielą wskazówek, jak poprawnie prowadzić działalność gospodarczą i jak przygotować biznes do inspekcji.
Środa, 7 listopada, 3:00 – 4:30 pm
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. (312)744-2086.

How to Really Start Your Business czyli bezpłatna sesja informacyjna na temat założenia nowej firmy i prowadzenia działalności gospodarczej w Chicago.
Środa, 14 listopada, 3:00 – 4:30 pm
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. (312)744-2086.

Legal Tips for Small Businesses czyli bezpłatne seminarium dla przedsiębiorców na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.
Piątek, 16 listopada, 9:30 – 11:00 am
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. (312)744-2086.

How to Obtain the new Pop-Up User or Pop-Up Host Business License. Od 1 grudnia br. w urzędzie miasta Chicago będzie można uzyskać licencję biznesową na tymczasową dodatkową lokalicację punktu sprzedaży detalicznej lub sklepu z żywnością. Uczestnicy bezpłatnej sesji informacyjnej będą mieć możliwość uzyskania informacji dotyczącej wymogów i procesu uzyskania takich licencji.

Środa, 28 listopada, 3:00 – 4:30 pm
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. (312)744-2086.

How To Set Up WordPress and Start Blogging Successfully in 2019. Bezpłatna sesja informacyjna podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak zarejestrować domenę i założyć nową stronę internetową przy użyciu WordPress na platformie Google Cloud. Zaprezentowane też będą porady dotyczące pomysłowych i skutecznych wpisów na blogu.)
Piątek, 30 listopada, 3:00 – 4:30 pm
121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago
Dodatkowe informacje i rejestracja: BACPOutreach@cityofchicago.org lub tel. (312)744-2086.

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks