REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Prawybory w Illinois na horyzoncie. Poglądy kandydatów na temat imigracji

Prawybory w Illinois na horyzoncie. Poglądy kandydatów na temat imigracji

-

Superwtorek za nami. Zbliża się 15 marca, termin prawyborów w Illinois. Trudno stwierdzić, czy lista kandydatów ubiegających się o nominacje na najwyższy urząd w państwie będzie ciągle taka sama, ale można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że raczej się nie zmieni. Według sondaży najważniejszym problemem z punktu widzenia potencjalnych wyborców jest stan gospodarki. To, co proponują poszczególni kandydaci w kwestii polepszenia tego stanu, postaramy się podsumować za tydzień, na kilka dni przed prawyborami w Illinois. Dzisiaj dokonujemy przeglądu stanowisk kandydatów obu partii w odniesieniu do imigracji. Zagadnienie to jest na pewno ważne z punktu widzenia czytelników „Dziennika Związkowego”, nie mówiąc już o przedsiębiorcach i pracodawcach zrzeszonych w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej (PACC).

W związku z tym prezentujemy poniższą tabelę, sporządzoną w oparciu o materiał National Public Radio z listopada ubiegłego roku. Jest ona pomocna we względnie szybkim przeglądzie stanowisk kandydatów w odniesieniu do kilku kluczowych kwestii związanych z imigracją.

REKLAMA

Kandydat Budowa muru wzdłuż całej granicy z Meksykiem Zniesienie prawa do obywatelstwa przez urodzenie (tzw. prawo ziemi) Możliwość obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów Możliwość zalegalizowania pobytu dla nieudokumentowanych Obowiązek elektronicznej weryfikacji statusu Popiera dekret Obamy dotyczący odroczenia procesu deportacji

tabelka
Jak łatwo zauważyć, z powyższego zestawienia rysuje się wyraźny obraz podziału pomiędzy kandydatami obu partii. Jednakże szczególną kwestią z punktu widzenia właścicieli firm oraz pracodawców jest częsty brak jasnego stanowiska w odniesieniu do propozycji obowiązku elektronicznej weryfikacji statusu imigracyjnego pracowników, w skrócie E-Verify. O to, jak propozycja obowiązkowej elektronicznej weryfikacji postrzegana jest przez pracodawców, zapytaliśmy Annę Morzy, współwłaścicielkę Fragomen, dużej firmy prawniczej specjalizującej się w usługach związanych z prawem imigracyjnym dla korporacji amerykańskich i międzynarodowych.

„Opinie korporacji co do tego, czy tzw. E-Verify byłoby skutecznym rozwiązaniem na dłuższą metę, są podzielone. Możliwe korzyści związane z zastosowaniem E-Verify zależą od okoliczności. Większe firmy i mniejsze organizacje zatrudniające pracowników z wizami F-1 STEM mogą dojść do wniosku, że E-Verify im odpowiada. Mniejsze firmy, które rzadko zatrudniają nowych pracowników, często preferują, by agencje rządowe nie miały dostępu do ich dokumentacji i udogodnienia związane z E-Verify ich nie przekonują” – twierdzi Morzy. Podkreśliła również, że „nadal jest dużo sceptycyzmu i niepewności związanych z tym programem. Sytuacja jest inna, gdy wymóg stosowania systemu E-Verify odnosi się do firmy realizującej rządowy kontrakt lub zatrudniającej dużą ilość obcokrajowców”.

Po superwtorku jeszcze wyraźniejszym liderem demokratów jest Hillary Clinton, natomiast wśród republikanów swoją pozycję umocnił Donald Trump. Stanowiska obu kandydatów w odniesieniu do polityki imigracyjnej są zupełnie odmienne. Otwartym pytaniem pozostaje, czy jeżeli dojdzie do nominacji obydwu polityków, to ich stanowiska po letnich konwencjach partyjnych ulegną zmianie i staną się chociaż częściowo podobne, by przypodobać się szerszemu gronu wyborców, czy też stopień radykalizacji pozostanie taki sam.

(bp,rk)

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Protect Yourself From Fraud (Zabezpiecz się przed oszustwem)

środa, 9 marca, 15.00 – 16.30
Urząd Miasta, 121 N. LaSalle St., Chicago, pok. 805
Rezerwacja miejsca: tel. 312-744-2086 lub BACPoutreach@cityofchicago.org

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

środa, 16 marca, 17.30–19.30
The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

PACC Business After Hours/Annual Meeting (spotkanie networkingowe PACC połączone z inauguracją nowej Rady Dyrektorów)

czwartek, 17 marca, 18.30–21.00
The Polish Museum of America (Polskie Muzeum w Ameryce), 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]
Celebrate Poland @Navy Pier (Promocja polskiej muzyki, tańca, sztuki w ramach dorocznego festiwalu ‘Neighborhoods of the World; organizator: PACC we współpracy z Navy Pier)

niedziela, 10 kwietnia, 12.00–16.00
Navy Pier’s Crystal Gardens, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

The Chicago Small Business Expo/Free (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich)

czwartek, 21 kwietnia, 9.30 – 17.00
UIC Forum, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: www.thesmallbusinessexpo.com/chicago/

 

fot.Rick Musacchio/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks