REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC O innowatorach. W Warszawie i Chicago

O innowatorach. W Warszawie i Chicago

-

Artur Tłustochowski, prezes zarządu Terra Casa S.A. i Bogdan Pukszta, PACC (z lewej) na dachu nowego apartamentowca w stylu art deco na warszawskiej Woli
fot.arch. PACC

Polska gospodarka rozwija się dynamicznie i ma się coraz lepiej. Dało się to odczuć w atmosferze niedawnego spotkania wicepremiera Morawieckiego z przedstawicielami biznesu, które odbyło się w pomieszczeniach Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Obecni na spotkaniu reprezentanci Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC) wyrazili też szczególne zadowolenie z faktu, że w sformułowanym wcześniej tego roku przez Ministerstwo Rozwoju Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ekspansja zagraniczna polskich firm na rynek północnoamerykański jest jednym z filarów nowego modelu rozwoju. W tym właśnie kontekście, korzystając z okazji, PACC przyznało wicepremierowi Morawieckiemu honorowe członkostwo w izbie.

Ale jednym z filarów planu budowania silnej polskiej gospodarki jest także rozwój innowacyjnych firm. Tak się składa, że prawie dokładnie w tym samym czasie, gdy wicepremier Morawiecki przebywał w Chicago, w Warszawie odbywała się uroczysta gala Innowatory „Wprost” 2017. Była to już siódma edycja dorocznego rankingu (gościem honorowym ubiegłorocznej gali był wicepremier Morawiecki). Innowatory przyznawane są dla najlepszych polskich firm, które inwestują w innowacje w najbardziej dynamicznych sektorach polskiej gospodarki: farmacji, energetyce, przemyśle, budownictwie, telekomunikacji, finansach oraz nauce.

W kategorii budownictwo tegoroczną nagrodę otrzymała firma członkowska PACC Terra Casa S.A. Firma została doceniona za innowacje i rozwiązania zastosowane w projektach mieszkalnych Art Deco Apartamenty na Woli w Warszawie oraz NY Residence w Krakowie. „Na bieżąco śledzimy światowe trendy, a w realizowanych przez nas obiektach wprowadzamy zaawansowane technologie i ultranowoczesne rozwiązania” – powiedział posiadający silne związki z Chicago prezes zarządu firmy Artur Tłustochowski.

Zwiedzający zaawansowaną już budowę Apartamentów na Woli mogą zauważyć architektoniczne motywy ze znanych budynków w stylu art deco w Chicago. Ale Innowator „Wprost” dostał się firmie za to, że mieszkania wyposażone są w ultraszybki Internet, interaktywne systemy pozwalające na zdalne sterowanie funkcjami lokali i biometryczny system dostępu. W podziemnym parkingu zainstalowane są stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Właśnie elektromobilność i związany z tym stan i przyszłość polskiej infrastruktury były jednym z głównych tematów konferencji Round Table Mixer edycja: Innowacje. Future of Mobility, która poprzedziła galę Innowatory „Wprost” 2017. Ponadto paneliści debatowali nad paliwami przyszłości oraz możliwościami rozwoju inteligentnej kolei.

Wysoki poziom wiedzy panelistów i sprawność moderatorów sprawiły, że mimo ciężkiej tematyki konferencja była ciekawa i łatwa w odbiorze. Uczestnik z Chicago mógł zauważyć, w jak dużym stopniu dyskusje na temat innowacyjności i zaawansowanych technologii w biznesie w Warszawie podobne są do tych w Wietrznym Mieście. I tam, i tu problemem nie jest aż tak bardzo brak kapitału, a bardziej komercjalizacja pomysłów, dotarcie z pomysłem do potencjalnej klienteli na dużą skalę, marketing, rola agencji rządowych i systemy zachęt. Tak w Warszawie, jak i w Chicago daje się odczuć psychologiczną i geograficzną odległość ośrodka i zaplecza takiego jak Dolina Krzemowa.

Być może uformowanie się czegoś w rodzaju Silicon Valley i w Chicago, i w Warszawie to tylko kwestia czasu. Tymczasem zainteresowanych całością treści dyskusji podczas Round Table Mixer magazynu „Wprost” z minionego tygodnia zachęcamy do odwiedzenia sprawozdań i nagrań z konferencji, które są dostępne na stronie internetowej serwisu Wprost.

Natomiast zainteresowanych środowiskiem innowatorów w Chicago zachęcamy do wzięcia udziału w 16. już edycji imprezy Chicago Innovation Awards: Moving Chicago Forward, która odbędzie się 30 października 2017 r. w The Harris Theater. Możliwe, że wśród laureatów nagród znajdą się też lokalni przedsiębiorcy polskiego pochodzenia. W PACC znamy co najmniej kilku, którzy na to zasługują.

Bogdan Pukszta

 • 1 morawiecki1
 • 2 waw5
 • morawiecki8
 • waw3
 • waw7
 • 13.10.2017, Innowatory 2017,
Fot.: Radoslaw NAWROCKI / WPROST / PMPG
 • wprost1
 • 13.10.2017, Innowatory 2017,
Fot.: Radoslaw NAWROCKI / WPROST / PMPG
 • 13.10.2017, Innowatory 2017,
Fot.: Radoslaw NAWROCKI / WPROST / PMPG
 • wprost8
 • wprost9

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Getting Started with Marketing – How to Crush It! (Bezpłatna interaktywna sesja informacyjna dla właścicieli nowych małych i średnich firm na temat marketingu, w tym marketingu poprzez media społecznościowe)

środa, 25 października, 15.00 – 16.30

City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Business After Hours (Cykliczne spotkanie networkingowe organizowane przez PACC; opłata – 15 dol. członkowie, 25 dol. pozostali)

czwartek, 26 października, 18.30 – 21.00

MB Financial Bank, 9147 Waukegan Road, Morton Grove
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

Making Connections (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat zawierania i poszerzania kontaktów biznesowych poprzez LinkedIn)

piątek, 27 października, 9.30 – 11.00

City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Construction Industry Conference (Prestiżowa impreza konferencyjno-wystawiennicza dla właścicieli firm budowlanych)

czwartek, 7 listopada, 10.00 – 16.00

Illinois Institute of Technology, Hermann Hall, 3241 S. Federal Street, Chicago

Rejestracja i dodatkowe informacje: constructionconference.net

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 15 listopada, 17.30 – 19.30

InterContinentalChicago, 505 N. Michigan Ave., Chicago (nowa lokalizacja!)
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks