REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Najlepsze uczelnie 2018

Najlepsze uczelnie 2018

-

fot.Princeton/Facebook

Kilka dni temu US News & World Report opublikował kolejny ranking najlepszych szkół wyższych. Chociaż według sondażu „Wall Street Journal/NBC News” z sierpnia tego roku tylko 49 proc. Amerykanów uważa, że ukończenie czteroletnich studiów będzie pomocne w zdobyciu lepszej pracy lub większych zarobków, ten najpopularniejszy od lat ranking szkolnictwa wyższego w USA przyciągnie jednak uwagę wielomilionowych rzesz amerykańskiej młodzieży i ich rodziców, którzy do wczesnej wiosny 2018 r. zechcą podjąć decyzję dotyczącą miejsca i kierunku studiów.

Tegoroczna publikacja zawiera dane dotyczące ponad 1800 instytucji szkolnictwa wyższego, które poddano ocenie w różnych kategoriach. Metodologia rankingu US News kładzie nacisk na akademicką jakość uczelni, na przykład odsetek kończących studia i wskaźnik utrzymania studentów po pierwszym roku. Wszystkie najwyżej plasujące się w rankingu uczelnie posiadają zdecydowanie wysokie wskaźniki: średnio 96 proc. kończących studia w ciągu sześciu lat i 98,3 proc. utrzymania studentów po pierwszym roku. Dla porównania, średni odsetek kończących studia dla wszystkich uczelni to 71,7 proc., a wskaźnik utrzymania – 87,2 procent.

W najbardziej prestiżowej kategorii National Universities, podobnie jak w ubiegłym roku, na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Princeton. Harvard jest ponownie drugi, a trzecie miejsce przypadło do podziału pomiędzy University of Chicago i Yale.

Mieszkańcy Chicago i stanu Illinois z satysfakcją zauważą też pewnie, że oprócz University of Chicago, w pierwszej setce znalazły się Northwestern University (11. miejsce) i University of Illinois at Urbana-Champaign (52. pozycja). Z innych okolicznych uczelni wśród pierwszych dwustu znalazły się Loyola University Chicago (103.), Illinois Institute of Technology (103.), DePaul University (120.), University of Illinois at Chicago (145.) oraz Illinois State University (159.). Niezła widoczność w rankingu chicagowskich uczelni cieszy na pewno miejscowych, których działalność wiąże się z rozwojem gospodarczym, promocją miasta i regionu oraz utrzymaniem jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

W większości amerykańskie uczelnie są instytucjami typu not-for-profit lub utrzymywane są w dużym stopniu przez stanowe i inne lokalne budżety. Jednak konkurencja i zabiegi związane z brandingiem wcale nie są wśród nich mniej intensywne niż wśród prywatnych firm każdego sektora. Wśród najbardziej elitarnych i największych uniwersytetów gra o najlepszych studentów, pracowników naukowych i najlepszą infrastrukturę łączy się z zabiegami o wielomilionowe granty na badania oraz datki fundacji i absolwentów na fundusze rozwoju i stypendia.

W elitarnych uczelniach czesne rzędu 50 tys. dolarów za rok studiów na poziomie podstawowym (bachelor’s degree) nie jest rzadkością. A podniesienie rocznego czesnego o kilka procent jest przeważnie bardziej powodowane chęcią przyciągnięcia większej liczby kandydatów, którzy poszukują elitarności i dla których wysokość opłat nie ma znaczenia. Nawet jeśli zmuszeni są do finansowania części czesnego, biorąc studenckie pożyczki, jako absolwenci mogą liczyć na znalezienie dobrze płatnych etatów w prestiżowych firmach i ze spłatą przeważnie nie będzie problemu.

Gorzej natomiast jest z coraz większą rzeszą studentów i absolwentów przeciętnych uczelni, które plasują się niżej w rankingach. Tu powodowane konkurencją czesne jest nie aż tak dużo mniejsze, a zapotrzebowanie na pożyczki na opłatę czesnego i innych kosztów studiowania jeszcze większe. Jednocześnie w tysiącach takich przeciętnych uczelni prawdopodobieństwo ukończenia studiów i znalezienia dobrze płatnej posady jest dużo niższe. Nie ma się więc co dziwić, że szybko rośnie liczba studentów i absolwentów amerykańskich uczelni, którzy zalegają ze spłatą zaciągniętych pożyczek. Niektórzy wręcz twierdzą, że w związku ze studenckimi długami zbyt wielu nie może sobie pozwolić na zakup samochodu czy domu, co z kolei ogranicza wzrost gospodarczy.

Doroczny ranking uczelni opublikowany przez US News może być ciekawą lekturą. Można tam znaleźć informacje o uczelniach z największą różnorodnością studentów pod względem etnicznym, zamożności, czy chociażby liczbie studentów zagranicznych. Jest też ranking najlepszych uczelni oferujących kierunki inżynierskie i programy biznesowe. Dodatkowo wart rzucić okiem na ranking najlepszych tzw. globalnych uniwersytetów, w tym pozycje niektórych polskich instytucji.

Ale przy wyborze miejsca studiowania proponujemy wziąć pod uwagę i inne rankingi. Sporo rozgłosu i komentarzy towarzyszyło publikacji tegorocznego brytyjskiego rankingu Times Higher Education World University Rankings czy też Academic Ranking of World Universities, który od 2003 roku publikuje Shanghai Ranking Consultancy. Szczególnie także polecamy ranking o nazwie The Top 25 Recruiter Picks, który kilka lat temu sporządzony został przez „Wall Street Journal”. Klasyfikacji, także pod względem kierunku studiów, dokonali rekrutujący absolwentów pracodawcy. Czesne na najwyżej w tym zestawieniu klasyfikowanych uczelniach nie jest aż tak duże jak na najlepszych uczelniach w rankingu US News, a prawdopodobieństwo ukończenia studiów, znalezienia dobrze płatnej pracy i uniknięcia problemów ze spłatą ewentualnej pożyczki jeszcze większe.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:

Joint PACC and Copernicus Center Golf Outing (Impreza dla golfistów każdego szczebla)

piątek, 15 września, 8.30
Sportsman’s Golf Course, Northbrook, IL
Dodatkowe informacje: 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

City of Chicago’s Small Business Center on the Road (Bezpłatne spotkanie informacyjno-networkingowe dla przedsiębiorców z udziałem miejskich i innych agencji wspierających rozwój małych firm)

sobota 16 września, 10,00 AM – 14.00
Wilbur Wright College, Events Building, 4300 N. Narragansett, Chicago, IL
Dodatkowe informacje i rejestracja: ChiSmallBizExpo.com

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 20 września, 17.30 – 19.30
Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em info@polishamericanchamber.org

Everything You Need To Know About Business Insurance (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat rodzajów ubezpieczenia przydatnych i/lub wymaganych w biznesie. Dyskutowane też będą sposoby zabezpieczenia przed pozwami sadowymi oraz pytania, które dobrze zadać swemu agentowi)

piątek, 22 września, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em BACPoutreach@cityofchicago.org

Facebook for Business (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat najlepszych i skutecznych technik promocji i reklamy biznesu poprzez Facebook)

piątek, 29 września, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em BACPoutreach@cityofchicago.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks