REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCCzy cena paliwa spadnie poniżej 2 dol. za galon?

Czy cena paliwa spadnie poniżej 2 dol. za galon?

-

Marcin_Lipka
Marcin Lipka fot.cinkciarz.pl

Ostatnie kilka miesięcy to bardzo silne wzrosty cen ropy naftowej. Przełożyło się to również na zauważalne podwyższenie kosztów tankowania na stacjach. Czy jest więc szansa, że ceny podstawowej benzyny spadną poniżej 2 dol. za galon w drugiej połowie roku?

Na początku bieżącego roku cena ropy naftowej wahała się w granicach 30 dolarów. Było to spowodowane zarówno światową nadprodukcją tego surowca, jak i mniejszym popytem związanym między innymi z łagodną zimą i wolniej rozwijającą się gospodarką globalną. W rezultacie zapasy ropy na świecie rosły w tempie około 1,5-2 mln baryłek dziennie.

REKLAMA

Sytuacja zaczęła się jednak wyraźnie zmieniać pod koniec pierwszego kwartału. Obawy o kondycję gospodarczą Chin zmniejszyły się, a popyt na paliwa w niektórych krajach rozwijających się (np. Indiach) rósł szybciej, niż oczekiwano. Spowodowało to, że ceny podstawowego surowca używanego do transportu dość szybko rosły i przekroczyły w marcu 40 dol. za baryłkę, a w kwietniu 45 dol. za baryłkę.

W maju z kolei pojawiły się trudności z wydobyciem. Rozległe pożary w Kanadzie i problemy związane z bezpieczeństwem rurociągów w Nigerii były przyczyną spadku produkcji ropy nawet o 1-1,5 miliona baryłek dziennie, co oznacza, że globalna nadpodaż tego surowca wyraźnie się skurczyła. Był to kolejny element, który sprzyjał wzrostom cen ropy i przybliżył je w okolice 50 dol. za baryłkę.

Gwałtowne wzrosty cen

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych w pierwszych tygodniach 2016 r. było najtańsze od 12 lat. Średnia cena podstawowej benzyny (regular) na początku lutego spadła poniżej 1,6 dol. za galon według danych EIA (U.S. Energy Information Administration). Podobnie sytuacja wyglądała w Chicago. W największym mieście stanu Illinois przeciętnie trzeba było płacić około 1,6 dol. za galon w pierwszej połowie lutego bieżącego roku.

Szybki wzrost cen ropy naftowej i paliw na światowych giełdach spowodował, że kierowcy zbyt długo nie cieszyli się rekordowo niskimi rachunkami przy dystrybutorach. Już w drugim tygodniu marca średnia cena regular na stacjach w Chicago przekroczyła poziom 2,1 dol. za galon. Podobna sytuacja była obserwowana również w większości innych stanów, gdzie przeciętny koszt paliwa wzrósł powyżej 2 dol. za galon.

Następna fala wysokich podwyżek rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia i była kontynuowana do końca maja. Według EIA średni koszt podstawowej benzyny w Chicago doszedł do granicy 2,5 dol. za galon. To oznacza ponad 50 proc. wzrost kosztów tankowania od początku połowy lutego. Czy istnieje więc realna szansa, że cena za benzynę regular spadnie poniżej 2 dol. za galon?

Niższe rachunki przy dystrybutorach?

W USA zwykle najwyższe ceny paliw przypadają na okres letni. Jesień i zima najczęściej charakteryzują się niższymi kosztami tankowania. Podobna sytuacja powinna być obserwowana również w tym roku, jeżeli nie zaskoczą nas żadne nadzwyczajne wydarzenia na rynku ropy naftowej.

Według majowych prognoz EIA średnia ogólnokrajowa cena benzyny 87-oktanowej ma wynieść odpowiednio: w październiku 2,05 dol. za galon, w listopadzie 2,01 dol. za galon, a w kolejnym miesiącu 1,97 dol. za galon. Biorąc pod uwagę, że przeciętne koszty paliw w Chicago są podobne do tych w całych Stanach Zjednoczonych, to jesienne tankowanie w tym mieście powinno być wyraźnie tańsze niż obecnie.

Oczywiście obecne prognozy każdego ośrodka analitycznego obarczone są dużym błędem ze względu na wielość elementów kształtujących bieżące ceny ropy naftowej. Jeżeli scenariusz przedstawiony przez EIA się sprawdzi, wtedy na przełomie roku 2016 i 2017 ponownie galon paliwa może kosztować mniej niż 2 dolary.

Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl

Marcin Lipka, fot. Cinkciarz.pl

 

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Polish Museum of America Annual Summer Gala (Letnia Gala Muzeum Polskiego w Ameryce)

 • piątek, 3 czerwca
 • Café La Cave, Des Plaines, IL
 • Dodatkowe informacje i rezerwacje: Mary Jane Robles, tel. 773-782-2603, e-mail mary-jane-robles@prcua.org, lub w sprawie sponsoringu i reklamy w książce pamiątkowej: Sharon Orlowski, tel. 847-767-2757.

International Children’s Day (Cały dzień gier i zabaw za darmo z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka)

 • niedziela, 5 czerwca, 11.00 – 18.00
 • LaBagh Woods, 5275 N. Cicero Ave., Chicago, IL (północno-wschodni róg skrzyżowania ulic Foster i Cicero)
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-875-5438, e-mail info@internationalchildsday.org

Access to Capital, Helping Your Business Grow (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat tradycyjnych i nietradycyjnych źródeł finansowania)

 • środa, 8 czerwca, 15.00 – 16.30
 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Spotlight on the Art Deco Wola Apartments and Chicago Motives and Connections (sesja informacyjna dla przedsiębiorców współorganizowana przez PACC, Terra Casa S.A. oraz Warsaw Committee of Chicago Sister Cities International)

 • środa, 15 czerwca, 16.00 – 17.30
 • Ivy Boutique Hotel (South Ballroom), 233 E. Ontario, Chicago, IL
 • Wymagana rezerwacja uczestnictwa. Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

 • środa, 15 czerwca, 17.30 – 19.30
 • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

REKLAMA

2100200457 views

REKLAMA

REKLAMA

2100200690 views

REKLAMA

REKLAMA

2101997082 views

REKLAMA

2100200833 views

REKLAMA

2100200934 views

REKLAMA

2100201044 views