REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Czas remontów

Czas remontów

-

fot.Michael Reynolds/EPA

W związku z ograniczoną podażą, ilość sprzedanych domów na amerykańskim rynku w czerwcu br. była o prawie dwa procent mniejsza niż miesiąc wcześniej. Ta wciąż niedostateczna podaż jest też główną przyczyną wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych.

REKLAMA

Z punktu widzenia potencjalnych nabywców, a także ich agentów, sytuacja na rynku jest bardzo niekorzystna. Ale okazuje się, że sytuacja jest świetna z punktu widzenia budowlańców specjalizujących się w renowacjach, remontach i przebudowach.

Według „Wall Street Journal” w tym roku Amerykanie wydadzą rekordową sumę 316 miliardów dol. na remonty i przebudowy posiadanych domów i mieszkań. To prawie 7 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Co więcej, przewiduje się, że taki wzrost utrzyma się przez co najmniej kilka następnych lat.

WSJ podaje, powołując się na informacje HomeAdvisor, strony internetowej dla właścicieli domów i budowlańców, że wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego na remonty domów i mieszkań w ciągu minionych 12 miesięcy wzrosły aż o 57 proc. Sprzedaż materiałów budowlanych jest obecnie najwyższa od 1992 r. Nie ma się co dziwić, że kierownictwo dużych sklepów z materiałami coraz częściej zwraca się do PACC o pomoc w znalezieniu dodatkowych pracowników do obsługi większej ilości klientów w okolicy Chicago.

Eksperci twierdza, iż aktualna remontowa hossa powodowana jest przez dwie grupy pokoleniowe: baby boomers (pokolenie wyżu demograficznego po II wojnie światowej) i milenialsów.

Ci pierwsi żyją w dobrym zdrowiu dłużej, ale najczęściej pozostają w posiadanych od lat domach coraz częściej dobudowując rampy, windy lub poręcze, by łatwiej było im się przemieszczać. Z kolei milenialsi kupując domy po raz pierwszy, często inwestują w starsze budynki, które wymagają gruntownego remontu.

Gdy w latach 2007/8 załamał się rynek, wielu budowlańców zmuszonych było do zmiany zawodu i często też miejsca zamieszkania. Czy obecne rekordowe zapotrzebowanie na remonty i renowacje oznacza, że jest ich niewystarczająco? Właściciel firmy Omega Structures i prezes rady dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC) Stanisław Skoczeń twierdzi, że „główny problem to brak wykwalifikowanych pracowników. Poza tym, że mniej jest teraz przybyszów z Polski i z Meksyku, recesja, która nastąpiła 10 lat temu spowodowała, że wielu wykwalifikowanych pracowników przeszło na wczesną emeryturę. Co prawda pojawiło się w Chicago więcej imigrantów ukraińskich, ale minie jeszcze trochę czasu zanim staną się wystarczająco wykwalifikowani”.

Według Skocznia, brak pracowników powoduje, że kontraktorzy zmuszeni są płacić wyższe stawki, a to z kolei ma wpływ na konieczność wyższej wyceny zlecanych projektów. Ta sytuacja sprawia, że należy uważać na nieuczciwych wykonawców i być ostrożnym, jeśli ktoś żąda zaliczki. Jeśli wycena wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustem.

Prezes rady dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej potwierdza też, że wysoki koszt budowy sprawia, że buduje się teraz mniej nowych domów, a zapotrzebowanie na remonty i renowacje starszych jest obecnie większe niż wcześniej. Zapotrzebowanie jest tak duże, że sklepy z materiałami budowlanymi i sprzętem nie nadążają z zaopatrzeniem półek i magazynów w materiały co sprawia, że kontraktorzy często kończą projekty później niż było to planowane.

Coraz popularniejsze jest wykonywanie dobrze przemyślanych i rozłożonych czasowo renowacji. Często właściciele remontują swoje nieruchomości fazami, stosując przy tej okazji nowe rozwiązania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że firma Omega Structures otrzymała od miasta Evanston specjalne wyróżnienie za wprowadzanie nowoczesnych technologii w historycznych budynkach.

Być może remonty i renowacje nie zasilają gospodarki amerykańskiej w tak dużym stopniu jak budownictwo nowych domów, ale budowlańcy nie mają powodów do narzekań.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:

City Inspections – Ask Questions, Get Answers (Bezpłatna sesja informacyjna z udziałem przedstawicieli kluczowych miejskich agencji na temat prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z przepisami i jak się przygotować na nieoczekiwaną inspekcję)
środa, 2 sierpnia, 15.00 – 16.30
City Hall, 121 N. LaSalle St., 8th Floor, R. 805, Chicago, IL
Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. (312) 744-2086 lub BACPoutreach@cityofchicago.org

Digital Marketing 101 with Google & Birk Creative (Bezpłatna sesja informacyjna dotycząca sposobów polepszenia obecności i widoczności firmy w Internecie i w mediach społecznościowych)
piątek, 4 sierpnia, 9.30 – 11.30
City Hall, 121 N. LaSalle St., 8th Floor, R. 805, Chicago, IL
Rejestracja i dodatkowe informacje: tel. (312) 744-2086 lub BACPoutreach@cityofchicago.org

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
środa, 16 sierpnia, 17.30 – 19.30
Ivy Hotel Rooftop Terrace, 233 East Ontario, Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em info@polishamericanchamber.org

Annual PACC Boat Outing (Doroczny rejs Polsko- Amerykańskiej Izby Handlowej po rzece Chicago i wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan; opłata 100 dol. do 15 lipca, 125 dol. po 15 lipca)
20 sierpnia, 10.30
Na pokładzie „Summer of George“
Rejestracja i dodatkowe informacje: (773) 205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks