REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCCo dalej z kursem dolara? Czekamy na wieści z Jackson Hole

Co dalej z kursem dolara? Czekamy na wieści z Jackson Hole

-

Marcin Lipka fot.arch. cinkciarz.pl
Marcin Lipka fot.arch. cinkciarz.pl

Już od prawie 40 lat bankierzy centralni spotykają się w Jackson Hole, by omawiać bieżące kwestie dotyczące polityki monetarnej. Tegoroczne wystąpienie Janet Yellen, szefowej Rezerwy Federalnej, może być ważne nie tylko dla przyszłych stóp procentowych, ale również dla wyceny dolara w kolejnych miesiącach.

Komentarz Marcina Lipki, analityka Cinkciarz.pl

REKLAMA

Im bliżej końca roku, tym wyraźniej widać coraz większą polaryzację opinii wśród inwestorów walutowych. Niektórzy, nauczeni doświadczeniem ostatnich kwartałów, oczekują, że Fed wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych przez kolejne miesiące, a nawet jeżeli nastąpi zacieśnienie monetarne, to będzie ono jednorazowe i nie wpłynie na wycenę dolara.

Z drugiej strony znaczna część rynku zakłada, że do końca roku będziemy mieli przynajmniej jedno zacieśnienie monetarne o 25 pkt. bazowych, a w 2017 r. dwie lub nawet trzy podwyżki stóp procentowych. Taki scenariusz mógłby znacznie wzmocnić amerykańską walutę, zwłaszcza że inne banki centralne na świecie raczej nie śpieszą się, by podwyższać koszty kredytu.

Spotkanie w górskim ośrodku

Już w najbliższy piątek jedna z wcześniej wymienionych grup inwestorów może zdobyć przewagę. Po koniec tygodnia Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej, ma zaplanowane wystąpienie dotyczące polityki pieniężnej.

Biorąc pod uwagę ostatnie prezentacje przedstawicieli Fedu, można oczekiwać, że zbliżamy się do momentu podniesienia stóp procentowych. Bezrobocie jest blisko celu Rezerwy Federalnej, a inflacja powoli rośnie. To stwarza warunki do zacieśnienia polityki pieniężnej według części członków amerykańskich władz monetarnych.

Jednak większość poprzednich wypowiedzi pochodziła od tych członków FOMC, którzy już wcześniej sugerowali podniesienie stóp procentowych. Z kolei z zapisu ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że większość amerykańskich bankierów centralnych nie widzi konieczności zacieśniania polityki pieniężnej i chce poczekać na nowe dane makroekonomiczne.

Biorąc pod uwagę wielość opinii napływających z Rezerwy Federalnej, piątkowe wystąpienie Janet Yellen w Jackson Hole w stanie Wyoming może być kluczowe dla amerykańskiej waluty. Jeżeli przewodnicząca komitetu będzie podkreślać siłę gospodarki USA, czyli niskie bezrobocie, wysoką konsumpcję, dobrą kondycję rynku nieruchomości, wtedy można oczekiwać, że podwyżka stóp procentowych nadejdzie szybko.

Z drugiej strony, gdyby szefowa Fedu zwracała uwagę na zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki pochodzące z zagranicy, niską inflację, czy niewystarczający poziom inwestycji prywatnych, wtedy szanse na podwyżki stóp procentowych uległyby redukcji i dolar mógłby się zauważalnie osłabić.

Rozwiązanie pośrednie

Niewykluczone, że przewodnicząca Fedu wybierze jednak pośrednie rozwiązanie. Jej przemówienie będzie zawierać na tyle dużo elementów, że nie będzie można wysnuć z niego żadnego konkretnego wniosku na najbliższe miesiące. Dodatkowo Janet Yellen może również poświęcić sporo uwagi innemu popularnemu ostatnio tematowi, czyli ograniczeniom polityki pieniężnej na rzecz pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez większe wydatki rządowe.

Coraz szersza dyskusja w gronie bankierów centralnych mówiąca o konieczności zwiększenia wydatków fiskalnych na edukację, infrastrukturę oraz badania i rozwój może oznaczać, że podobny pogląd zacznie podzielać również szefowa Fedu.

Skupienie się na długoterminowych elementach wzrostu gospodarczego i pominięcie bieżących kwestii nie powinno więc wyraźnie zmienić trendu na dolarze. Stąd dość słaba pozycja amerykańskiej waluty w ostatnich tygodniach mogłaby się utrzymać do kolejnych danych z rynku pracy (do 2 września – przyp. red.) lub nawet do następnego posiedzenia FOMC (do 21 września – przyp. red.).

Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl

Zdj.: Marcin Lipka, Cinkciarz.pl

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

How to Really Start Your Business (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat podejmowania pierwszych kroków przy zakładaniu i w rozwoju nowego biznesu)

 • środa, 31 sierpnia, 15.00 – 16.30
 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Taste of Polonia (największy na świecie polonijny festiwal artystyczno-kulinarny)

 • piątek–poniedziałek, 2–5 września

 • Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: info@CopernicusCenter.org

Legal and Practical Considerations of Starting a Nonprofit (bezpłatna sesja informacyjna na temat prawnych wymogów związanych z założeniem i prowadzeniem organizacji typu not-for-profit)

 • piątek, 2 września, 9.30 – 11.00

 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

How to Write a Business Plan – What You Need to Know! (bezpłatna sesja informacyjna na temat przygotowania i opracowania planu biznesowego)

 • piątek, 9 września, 9.30 – 11.00

 • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Business After Hours (otwarte spotkanie networkingowe organizowane wspólnie przez PACC i Niles Chamber of Commerce)

 • czwartek, 15 września, 19.00 – 21.00
 • Royal Kitchen & Bath Cabinets, 7727 N. Milwaukee Ave., Niles, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

 

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. – członkowie, 20 dol. – pozostali))

 • środa, 21 września, 17.30 – 19.30
 • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

REKLAMA

2109560827 views

REKLAMA

REKLAMA

2109561059 views

REKLAMA

REKLAMA

2111357450 views

REKLAMA

2109561200 views

REKLAMA

2109561299 views

REKLAMA

2109561407 views