REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCAmerykanin dostaje pracę i podwyżkę, a dolar odrabia straty

Amerykanin dostaje pracę i podwyżkę, a dolar odrabia straty

-

Podczas forum 122 kwietnia br. w IIT University Technology Park, reprezentanci PACC mieli okazję do zapoznania się z postępami reform w Illinois dotyczących regulacji gospodarczych, w tym likwidacji kosztownych obciążeń administracyjnych. Na zdjęciu (od lewej): Laura Jones (Canadian Federation of Independent Business), Stanisław Skoczen (PACC), U-Jung Choe (przewodnicząca Stanowej Rady d/s Konkurencyjnosci w biurze Gubernatora Illinois), i Bogdan Pukszta (PACC) fot.arch. PACC
Podczas forum 122 kwietnia br. w IIT University Technology Park, reprezentanci PACC mieli okazję do zapoznania się z postępami reform w Illinois dotyczących regulacji gospodarczych, w tym likwidacji kosztownych obciążeń administracyjnych. Na zdjęciu (od lewej): Laura Jones (Canadian Federation of Independent Business), Stanisław Skoczen (PACC), U-Jung Choe (przewodnicząca Stanowej Rady d/s Konkurencyjnosci w biurze Gubernatora Illinois), i Bogdan Pukszta (PACC) fot.arch. PACC

Przez ostatnie dwa tygodnie amerykańska waluta zauważalnie zyskiwała na wartości. Nie było to jednak spowodowane wprowadzeniem nowych reform. Przyczyna tkwi w tym, że sytuacja gospodarcza stopniowo, ale wyraźnie się poprawia.

Pod koniec marca br. dolar znacznie stracił na wartości, osiągając najniższą wartość wobec euro od połowy listopada ub.r. Spadek notowań amerykańskiej waluty w większej mierze wynikał z emocjonalnej reakcji na porażkę zapowiadanej zmiany w prawie zdrowotnym niż z aktualnego stanu gospodarki USA.

REKLAMA

Gdy emocje opadły, wyłonił się prawdziwy obraz gospodarki

Amerykański rynek jest w dobrej kondycji i otwierają się warunki do dalszego rozwoju. Poza tym marcowe spadki notowań dolara to już przeszłość. Gdy emocje opadły, w niespełna dwa tygodnie kwietnia waluta USA zyskała do euro ponad 2 proc. Coraz lepszą kondycję największej gospodarki na świecie podkreślają dane z amerykańskiego rynku pracy, na którym zmniejsza się liczba osób korzystających z zasiłku dla bezrobotnych. W dobie kryzysu finansowego z połowy 2009 r. aż 6,5 mln osób korzystało z tej formy wsparcia. Dwa lata później liczba bezrobotnych na zasiłku spadła do 4 mln, a obecnie mówimy o 2 mln. Znacznie zmniejsza się także liczba osób, które składają nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Na początku kwietnia odnotowano poziomy sięgające 44-letnich minimów.

Nowe etaty i podwyżki godzinowej stawki

Co istotne, wzrasta także zatrudnienie. Według danych ADP liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym w trzech miesiącach na początku br. wzrosła w sumie o 769 tys., najwięcej nowych etatów powstało w sektorze usług – 475 tys. W sektorze produkcji dóbr największy wzrost zatrudnienia odnotowano w budownictwie – 140 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi aż 60 proc. przyrostu w całym sektorze. Podobne tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym potwierdzają oficjalne dane Biura Statystyki Pracy (BLS), choć marcowy raport obarczony był prawdopodobnie statystycznym szumem (rozbieżność marcowych danych zatrudnienia pomiędzy ADP a BLS wyniosła 165 tys.).

Jeżeli porównamy wysokości aktualnego średniego wynagrodzenia z poprzednim rokiem, to również zauważymy pozytywny trend. Według danych BLS za marzec przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrosło w ujęciu rocznym o 2,7 proc., do nieco ponad 26 dol. W tym samym okresie inflacja była niższa, od stosowanego przez Rezerwę Federalną wskaźnika poziomu cen PCE. W rezultacie przeciętne realne wynagrodzenie w USA wzrastało i statystycznie dziś jego siła nabywcza jest wyższa niż przed rokiem. Mały kłopot w tym, że zwężała się różnica między wzrostem wynagrodzeń a inflacją. W ostatnich miesiącach działo się tak przede wszystkim ze względu rosnące ceny surowców energetycznych, głównie ropy. Jednak wpływ ten prawdopodobnie będzie stopniowo wygasał, co powinno zmniejszać tempo wzrostu inflacji.

Koniunktura na wyższych stopach procentowych

Rynek pracy jest bacznie obserwowany przez członków Rezerwy Federalnej, która decyduje o polityce monetarnej w USA. Poprawiająca się kondycja owego rynku nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, ale także szansę na większe tempo wzrostu gospodarczego. Większe realne zarobki oznaczają większą konsumpcję, która w najistotniejszym stopniu stanowi o produkcie krajowym brutto (PKB).

Oba te czynniki, tj. rosnące stopy procentowe oraz wyższe tempo wzrostu gospodarczego, sprzyjają wzrostowi wartości dolara. Szybsze tempo wzrostu PKB, stopniowo rosnące stopy procentowe oraz polepszająca się kondycja rynku pracy mogą więc sprawiać, że dolar będzie zyskiwał na wartości w najbliższych miesiącach.

Bartosz Grejner, analityk Cinkciarz.pl

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

European Business Networking Event (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata: 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

 • środa, 19 kwietnia, 17.30 – 19.30

 • Potter’s at Palmer House, 124 S. Wabash Ave., Chicago, IL

 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

Floor & Decor Pro Services Dinner & Learn (Bezpłatna sesja informacyjna i szkolenie połączone z obiadem dla firm budowlanych, kontraktorów, architektów, projektantów i instalatorów)

 • czwartek, 20 kwietnia, 17.30 – 19.00
 • Floor & Decor, 6100 West Grand Ave., Gurnee, IL 60031
 • RSVP i dodatkowe informacje: 175ProServices@flooranddecor.com lub tel. 312-401-8429

 

Don’t Let Marketing Bite You: 4 Ways to Reach More Customers (Bezpłatny webinar informacyjny dla właścicieli małych firm na temat pozyskiwania nowych klientów poprzez skuteczny internetowy marketing)

 • wtorek, 25 kwietnia, 13.00 – 14.00
 • By SCORE Live Webinars
 • Dodatkowa informacja i rejestracja: https://www.score.org/take-workshop

 

Business Opportunities in Poland: Executive Roundtable with the Hon. Paul W. Jones, US Ambassador to Poland (Sesja informacyjna i dyskusja z udziałem ambasadora USA w Warszawie na temat możliwości w Polsce dla amerykańskich inwestorów, współsponsorowana przez International Trade Association of Greater Chicago, US Commercial Service i PACC)

 • piątek, 5 maja, 11.45 – 14.00
 • Carlucci Rosemont, 6111 N. River Rd., Rosemont, IL
 • 50 dol. członkowie sponsorujących organizacji, 75 dol. pozostali. Dodatkowe informacje i rejestracja: rsvp@itagc.org lub 773-725-1106

 

Polish American Business Expo

 • środa, 10 maja, 13.00 – 17.00
 • Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje i rezerwacja stoisk: info@polishamericanchamber.org lub 773-205-1998

REKLAMA

2100320416 views

REKLAMA

REKLAMA

2100320649 views

REKLAMA

REKLAMA

2102117041 views

REKLAMA

2100320792 views

REKLAMA

2100320893 views

REKLAMA

2100321003 views