REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPACCPostępy reformy systemu podatkowego

Postępy reformy systemu podatkowego

-

Według informacji z 29 listopada wzrost gospodarczy USA w trzecim kwartale tego roku okazał się jeszcze wyższy, niż pierwotnie podano. Po korekcie wyniósł aż 3,3 proc., mimo iż w tym samym okresie południe kraju musiało sobie radzić z dwoma niszczycielskimi huraganami. Tylko czy tak dobra kolejna wiadomość nie okaże się dodatkową przeszkodą w tym, co teraz w Waszyngtonie najważniejsze, tj. w zreformowaniu systemu podatkowego. Przeciwnicy mogą przecież powiedzieć, że gospodarka kraju ma się tak dobrze, że nie ma potrzeby przeprowadzania poważniejszych zmian systemowych. Zabiegający o reformę powinni jednak użyć modnego szczególnie wśród millenialsów słowa „sustainable,” czyli trwały. Bez reformy dobry wynik z jednego kwartału może okazać się bardzo tymczasowy. A chodzi o to, by co najmniej 3-procentowy wzrost był właśnie trwały.

Dobrą wiadomość dotyczącą wzrostu poprzedziła wcześniejsza dobra wiadomość co do postępów w pracach nad reformą w Senacie. Proponowana wersja ustawy uzyskała akceptację senackiej komisji budżetowej. Jest więc całkiem możliwe, że jeszcze przed końcem listopada, nawet w tym tygodniu, dojdzie do głosowania nad ustawą w Senacie. Jest jeszcze kilku republikańskich senatorów, których stanowisko nie jest w stu procentach pewne, ale już dzisiaj CSPAN przewiduje wynik 52–48 za przyjęciem ustawy, co oznaczałoby, że wszyscy republikanie w Senacie byliby za, a przecież wystarczyłoby 50 głosów. Akceptacja Senatu byłaby niezmiernie ważnym krokiem. Ale obecna senacka wersja różni się od wersji wcześniej przyjętej przez izbę niższą.

REKLAMA

Poniżej zestawienie wybranych różnic:

 

 

Powyższe zestawienie dotyczy tylko części tematów/problemów i wykazuje, że mimo podobieństw w stanowiskach są jeszcze spore różnice. Z punktu widzenia właścicieli małych firm na uwagę zasługują zabiegi senatora Rona Johnsona z Wisconsin o to, by próg opodatkowania ujęty w zeznaniach indywidualnych, co najczęściej dotyczy firm zarejestrowanych jako tzw. LLC, partnership lub S corporation, był podobny do poziomu podatku od dochodu dużych firm (20 proc.). Senator Johnson uzyskał zapewnienie od prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Pence’a, iż także postrzegają to jako problem, który wymaga korekty. Również, podczas gdy wersja izby niższej proponuje wejście obniżonej do 20 procent stopy opodatkowania firm od 1 stycznia 2018 r., wersja senacka proponuje 1 stycznia 2019 r.

W odniesieniu do opodatkowania osób indywidualnych jest jeszcze więcej różnic. Zakładając, że Senat przyjmie swoją wersję ustawy, świąteczny okres zapowiada się politycznie intensywny dla tych, którzy pracować będą nad zbliżeniem obu wersji ustawy na tyle, by jeszcze przed Bożym Narodzeniem przyjął ją cały Kongres. Prezydent Trump najchętniej podpisałby ustawę jeszcze przed końcem tego roku. Byłoby to jego pierwsze większe osiągnięcie legislacyjne w pierwszym roku urzędowania. Ale co ważniejsze, z punktu widzenia wielu, sprawiłoby, że wyższy wzrost gospodarczy, z pożytkiem dla większości, bardziej jeszcze prawdopodobnie stałby się trwały.

Według bezpartyjnej kongresowej komisji Joint Committee on Taxation przyjęcie senackiej wersji reformy oznaczałoby, że w r. 2019 ponad 60 procent amerykańskich gospodarstw domowych uzyskałoby znaczną obniżkę płatności podatkowych, a tylko 8 procent, w tym zarabiających ponad milion dolarów rocznie, miałoby do zapłacenia więcej.

Niestety, senacka wersja nie byłaby aż tak korzystna z punktu widzenia podatników, którym zależałoby na tym, by zatrzymać więcej pieniędzy we własnych kieszeniach w stanach takich jak Illinois, Nowy Jork, Connecticut czy New Jersey, tych najbardziej niebieskich z niebieskich stanów, gdzie podatki, głównie od nieruchomości, są dużo wyższe niż w większości innych stanów. W tych przypadkach wersja izby niższej byłaby korzystniejsza. A na dłuższą metę jeszcze korzystniejsza byłaby reforma podatkowa na poziomie stanowym.

Bogdan Pukszta

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

How to start your business: Venture Series (Bezpłatne sesje informacyjne dla przedsiębiorców zamierzających założyć nową firmę lub sporządzić nowy plan biznesu organizowane przez Illinois SBDC przy UIC)

wtorek, 5 grudnia, 10.00: Venture Start/Viability
środa, 6 grudnia, 10.00: Venture Finance/Launch
Harold Washington Library Center, 400 S. State Street, Chicago
Dodatkowe informacje / rejestracja: tel. 312-996-4057 lub e-mail sbdc@uic.edu

PACC Member Appreciation Holiday Event (Podczas imprezy, oprócz miłego towarzystwa członków i sympatyków PACC, pyszny poczęstunek, specjalni goście i inne atrakcje. Wstęp wolny dla członków PACC, 25 dol. pozostali)

wtorek, 12 grudnia, 18.00

Gale Street Inn, 4914 N. Milwaukee Ave., Chicago
Dodatkowe informacje i rezerwacja: polishamericanchamber.org lub 773-205-1998

Networking – finding and using your connections to grow your business (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat wyboru eventów networkingowych, skutecznego w nich uczestnictwa i sposobów powiększania użytecznych list kontaktowych)

środa, 13 grudnia, 15.00 – 16.30
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

Nuts and Bolts of Creating a Charitable Organization (Bezpłatna sesja informacyjna na temat zakładania nowej organizacji charytatywnej)

piątek, 15 grudnia, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago
Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail BACPoutreach@cityofchicago.org

European Business Networking Event (Spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

środa, 20 grudnia, 17.30 – 19.30
InterContinentalChicago, 505 N. Michigan Ave., Chicago, IL
Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail info@polishamericanchamber.org

 

fot.123RF Stock Photos

REKLAMA

2097977317 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977550 views

REKLAMA

2099773942 views

REKLAMA

2097977693 views

REKLAMA

2097977794 views

REKLAMA

2097977904 views