REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinie"WSJ": Trump nie bierze pod uwagę, że cła zawsze uderzają w gospodarkę

„WSJ”: Trump nie bierze pod uwagę, że cła zawsze uderzają w gospodarkę

-

Prezydent USA Donald Trump, prowadząc wojnę celną z Chinami, najwyraźniej nie bierze pod uwagę, że odbija się ona także na amerykańskiej gospodarce, bo cła zawsze są gospodarczym obciążeniem, pisze we wtorek w komentarzu redakcyjnym „The Wall Street Journal”.

„Prezydent Trump często wskazuje na giełdy jako dowód sukcesu jego polityki gospodarczej, więc mamy nadzieję, że przyglądał się w poniedziałek wskaźnikowi Dow Jones Industrial Average. Dow spadł o 2,38 proc., a Nasdaq i Russell 2000 nawet jeszcze bardziej. (…) Giełdy są rozchwiane, ale nie ma wątpliwości, że indeksy rosną lub spadają w tych dniach w znacznej mierze w związku z perspektywami amerykańsko-chińskiej umowy handlowej” – pisze w komentarzu redakcyjnym „WSJ”.

REKLAMA

Gazeta przypomina, że indeks Dow Jones jest obecnie o 1300 punktów poniżej poziomu ze stycznia 2018 r., gdy Trump zaczynał swoją ofensywę celną – i to mimo najlepszych 12 miesięcy wzrostu gospodarczego od 2005 r. i wysokich zysków przedsiębiorstw.

„Co do Chin Amerykanie dali Trumpowi kredyt zaufania, że jego strategia celna jest pomyślana jako środek nacisku, aby wynegocjować lepszy, bardziej sprawiedliwy reżim handlowy. Ale Trump najwyraźniej szczerze wierzy, że cła są niczym darmowy lunch” – pisze „WSJ”, przypominając, że w rzeczywistości cła podnoszą ceny chińskich produktów w USA, ale także w konsekwencji amerykańskich produktów na amerykańskim rynku. „Nie znamy ekonomisty – nie licząc doradcy Białego Domu Petera Navarro – który uważa, że cła są ekonomiczną korzyścią netto” – ironizuje dziennik.

Według przywoływanych przez gazetę analiz wojna celna z Chinami przełoży się na zmniejszanie amerykańskiego PKB o 0,5 proc. w skali roku. „Trump może uważać, że jest to cena warta zapłacenia, jeśli doprowadzi to do umowy, dzięki której chiński rynek otworzy się na sprawiedliwsze zasady handlu i inwestycji. Ale efektem ma być zysk gospodarczy, a nie cła, które są gospodarczym obciążeniem” – przypomina „WSJ”.(PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2102829988 views

REKLAMA

2102830221 views

REKLAMA

2104626613 views

REKLAMA

2102830364 views

REKLAMA

2102830464 views

REKLAMA

2102830572 views