REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"WP": USA nie robią nic, by dostarczyć pomoc głodującym w Syrii

„WP”: USA nie robią nic, by dostarczyć pomoc głodującym w Syrii

-

Budynek Washington Post w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA
fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Mimo licznych deklaracji o konieczności utworzenia mostu powietrznego z dostawami pomocy humanitarnej i żywności do oblężonych miast w Syrii władze USA nie podjęły kroków, aby zorganizować taką akcję – ocenia we wtorek dziennik „Washington Post”.

W komentarzu redakcyjnym „WP” przypomina, że prawie pół roku temu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której domagała się zaprzestania bombardowań ludności cywilnej, a także natychmiastowego udzielenia dostępu do oblężonych miast w Syrii w celu dostarczenia pomocy humanitarnej. Cztery miesiące temu amerykański sekretarz stanu John Kerry nazywał oblężenia katastrofą, której skala przekracza wszystko co było od czasu II wojny światowej. Kerry podkreślał wtedy, że „wszystkie strony konfliktu mają obowiązek zapewnić dostęp pomocy humanitarnej dla tych Syryjczyków, którzy rozpaczliwie jej potrzebują”. Trzy tygodnie temu szef amerykańskiej dyplomacji wypowiadał się w podobnym tonie – wylicza „WP”.

REKLAMA

Amerykański dziennik podkreśla, że mimo tych deklaracji nadal nie dostarczono żywności głodującym np. w mieście Darajja na południowo-zachodnich obrzeżach Damaszku, a także do innych z 19 oblężonych miejsc, w których uwięzionych jest ponad 500 tys. ludzi, w tym wiele dzieci. Powołuje się też na dane Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, z których wynika, że w ciągu 45 dni ciągłego bombardowania miast Aleppo i Idlib zginęło 500 cywilów, w tym 105 dzieci.

W tym czasie administracja prezydenta Baracka Obamy „ciągle cierpliwie czeka, aż reżim prezydenta (Syrii) Baszara el-Asada przestanie zrzucać bomby beczkowe ze śmigłowców na szpitale i pozwoli przejechać konwojom z pomocą humanitarną”. Departament Stanu USA liczy natomiast, „że reżim wywiąże się ze swoich zobowiązań” i nie tylko zaprzestanie ataków, lecz także umożliwi przejazd konwojów z pomocą humanitarną.

„WP” ocenia, że powtarzające się zapowiedzi ze strony USA i W.Brytanii o pilnej konieczności uruchomienia mostów powietrznych i wysłania konwojów do potrzebujących są „całkowicie retoryczne”. Według dziennika Waszyngton i Londyn nie zrobiły do tej pory nic, aby dostawy „stały się możliwe”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2095788926 views

REKLAMA

REKLAMA

2095789160 views

REKLAMA

2097585557 views

REKLAMA

2095789310 views

Zapomniany Czarodziej

Spełnione marzenia

5 milionów z poduszki

Na krótkiej fali

REKLAMA

2095789411 views

REKLAMA

2095789522 views