REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpiniePrasa: Andrzej Duda krytykowany w kraju za zdjęcie z Trumpem

Prasa: Andrzej Duda krytykowany w kraju za zdjęcie z Trumpem

-

Wiodące dzienniki w USA, „Washington Post” i „New York Times”, odnotowały w czwartek krytyczne reakcje, z jakimi prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w kraju po publikacji zdjęcia z Donaldem Trumpem, na którym stoi podczas podpisywania ważnego dokumentu.

„Rząd Polski dołożył wszelkich starań, by z wtorkowej wizyty (Dudy) uczynić jeden z przyjemniejszych momentów dla Trumpa”, jednak amerykańskiemu prezydentowi „w jakiś sposób i tak udało się obrazić Polaków tak głęboko, że w środę rano rozpisywały się o tym wszystkie polskie portale” – pisze „Washington Post” w artykule zatytułowanym „Polsce Trump nie przeszkadzał. Ale potem opublikował pewne zdjęcie”.

REKLAMA

Gazeta wyjaśnia, że podczas podpisywania porozumienia o strategicznym partnerstwie Polski i USA w dziedzinie obronności, energii, handlu i bezpieczeństwa „Trump siedział wygodnie w swoim fotelu, podczas gdy polski przywódca był zmuszony stać obok niego i niezręcznie sięgać przez blat biurka po dokument, by go podpisać”. Zdjęcie tej sceny, wykonane przez fotografa Białego Domu, zostało krótko później opublikowane na Twitterze Trumpa ku – jak zaznacza „WP” – „zdumieniu polskich dziennikarzy, polityków i analityków”.

W ocenie waszyngtońskiego dziennika „nic nie wskazuje na to, by zdjęcie przeszkadzało samemu Dudzie”. Odnotowuje, że polski rząd nie wydał w tej sprawie oświadczenia, a „większość gniewnych reakcji pochodziła od opozycji”.

„New York Times” odnosi się z kolei do „rzekomo żartobliwej” nazwy Fort Trump, zaproponowanej przez Dudę dla bazy wojskowej USA, do której utworzenia w Polsce chciał zachęcić amerykańskiego prezydenta.

„Duda to nie pierwszy europejski przywódca, który usiłował zabiegać o względy Trumpa, apelując do jego ego lub uciekając się do pochlebstwa w bieżących sprawach geopolitycznych” – podkreśla „NYT”, przypominając, że „Wielka Brytania zwabiła Trumpa do siebie obietnicą herbatki z królową Elżbietą II”, a prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił Trumpa do udziału w dorocznej paradzie wojskowej z okazji francuskiego święta narodowego.

Dziennik wskazuje, że wypowiedzi wygłoszone przez Dudę w Waszyngtonie „nie przyniosły mu pochwał w jego własnym kraju, gdzie w środę był ostro krytykowany za swoje – jak to oceniono – tchórzliwe zachowanie”. „To niezadowolenie tylko się pogłębiło” wraz z publikacją zdjęcia z siedzącym, surowym Trumpem i stojącym, uśmiechającym się Dudą.

Gazety podkreślają, że Polsce zależy na amerykańskiej bazie, bo – podobnie jak inne kraje byłego bloku wschodniego – żywi głęboki sceptycyzm wobec intencji Rosji. „Washington Post” wskazuje ponadto, że polski rząd, mimo protestów opozycji, dąży do bliskich relacji z administracją Trumpa i ma nadzieję, że „znalazł w nim wpływowego sojusznika, który podziela część jego celów politycznych i nie dołączył do chóru krytyków dokonującego się ich zdaniem w Europie Środkowej demontażu praw demokratycznych”.(PAP)

Na zdjęciu: Podpisanie deklaracji polsko-amerykańskiej w Białym Domu fot.Donald J. Trump/Twitter

8 KOMENTARZE

  1. No cóż uszczęśliwiony Duduś wygląda jak głupeczek przy marsowym obliczu Trumpa. Swoją drogą administracja powinna przeprosić za to faux pas, chyba że zrobiono to umyślnie z zamiarem pokazania, że Polska jako partner się nie liczy. Nie potrafię wyobrazić sobie Macrona albo Putina w sytuacji a jakiej postawiono Dudę.

  2. A propo’s Putina. W telewizji widziałem film reklamujący Putina i scenę jak zwiedza dziką Syberią. Zapytano rosyjskiego generała chyba od ochrony czy Putin nie boi się spotkania z niedźwiedziem? Na to generał odpowiedział: Miedwied’ nie durak, nie drałsija by z Putinom 🙂

  3. Akurat na konferencji prasowej nie widzialem zadnych ponizajacych gestow czy wypowiedzi trumpa. Byli calkiem do rzeczy oboje. Za to us prezydent wielokrotnie i publicznie ,nie przebierajac w slowach zrugal merkel, may, trudeau, itd.
    Kompletnie bezradna opozycja w Kraju desperacko uczepila sie tego jednego, nieszczesnego zdjecia. Prawdopodobnie nie maja nawet pojecia co zostal podpisany

  4. Akurat na konferencji prasowej nie widzialem zadnych ponizajacych gestow czy wypowiedzi trumpa. Byli calkiem do rzeczy oboje. Za to us prezydent wielokrotnie i publicznie ,nie przebierajac w slowach zrugal merkel, may, trudeau, itd.
    Kompletnie bezradna opozycja w Kraju desperacko uczepila sie tego jednego, nieszczesnego zdjecia. Prawdopodobnie nie maja nawet pojecia co zostal podpisany

  5. Dyskutowanie o niczym. W programie wizyty nie było przewidziane podpisanie deklaracji. Wymyślone to zostało w ostatniej chwili przez niedoświadczonych doradców Dudy. W gabinecie owalnym jest tylko jedno krzesło przy biurku dla prezydenta USA i scena podpisania tak właśnie wyglądała jak na zdjęciu. Możnaj to było lepiej zorganizować (np. podpisać dokumenty w czasie wspólnej konferencji prasowej), ale o błąd należy obwiniać stronę polską a nie amerykańską.

REKLAMA

2107563510 views

REKLAMA

2107563742 views

REKLAMA

2109360133 views

REKLAMA

2107563883 views

REKLAMA

2107563982 views

REKLAMA

2107564090 views