REKLAMA

2121753303 views

REKLAMA

2121753302 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieNYT: Polska pod naciskiem wycofuje się z kontrowersyjnych zapisów ustawy o IPN

NYT: Polska pod naciskiem wycofuje się z kontrowersyjnych zapisów ustawy o IPN

-

Zaledwie kilka miesięcy po uchwaleniu znowelizowanej ustawy o IPN polski rząd po krytyce ze strony USA i sojuszników usuwa z niej zapisy o sankcjach karnych grożących za oskarżanie narodu polskiego o współudział w Holokauście – pisze w czwartek “New York Times”.

“Stany Zjednoczone i inni tradycyjni sojusznicy miażdżąco skrytykowali polski rząd za ustawę uchwaloną w lutym, potępiając ją jako w dużej mierze niewykonalną, zagrażającą wolności słowa oraz będącą aktem historycznego rewizjonizmu” – ocenia nowojorski dziennik.

REKLAMA

Jak zauważa “NYT”, premier Izraela Benjamin Netanjahu “z zadowoleniem przyjął to posunięcie, deklarując w oświadczeniu, że jest usatysfakcjonowany uchyleniem przez Polskę przepisów, które +wywołały burzę i konsternację w Izraelu i wśród społeczności międzynarodowej+”.

“Chociaż zarówno Polacy, jak i Żydzi mieszkający w Polsce ponieśli w czasie II wojny światowej niepojęte straty, prawo wbiło klina między Izrael i Polskę, cofając lata ciężkiej pracy nad naprawianiem gorzkich uczuć” – ocenia “NYT”

“Zmieniając ustawę, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), miała nadzieję naprawić część dyplomatycznych szkód, jakie wyrządziła, nawet w sytuacji, gdy kontynuowała szeroko zakrojone zmiany w sądownictwie, które przywódcy Unii Europejskiej potępili jako zagrażające praworządności” – zwraca uwagę “NYT”.

“Dla tych, którzy martwią się o stan praworządności, spór wokół ustawy o Holokauście daje wgląd w to, jak upolityczniony stał się już system sądowniczy” w Polsce – odnotowuje dziennik.

Dziennik przypomina, że “wielu obywateli polskich od dawna sprzeciwia się używaniu określenia +polskie obozy zagłady+ w odniesieniu do obozów koncentracyjnych założonych i kontrolowanych przez nazistowskie Niemcy”.

Podkreśla, że Polska “nigdy nie powołała do życia rządu kolaboracyjnego: przestała istnieć jako naród po inwazji na początku wojny i została podzielona między Niemcy a Związek Radziecki”.

“W trakcie debaty nad projektem ustawy krytycy uznali, że narusza ona konstytucję; w normalnych warunkach zostałaby ona przekazana Trybunałowi Konstytucyjnemu. Początkowo tak się nie stało. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę w lutym, a następnie wysłał ją do sądu w celu dokonania jej oceny przez sąd, opóźniając jej implementację” – czytamy w “NYT”.

“We wtorek Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (The International Association of Jewish Lawyers and Jurists – IAJLJ) przedstawiło Trybunałowi Konstytucyjnemu opinię, w której stwierdziło, że nałożenie tego typu karnych restrykcji na wolność słowa narusza nie tylko standardy prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, lecz jednocześnie szkodzi samej Polsce oraz jej relacjom z narodem żydowskim” – odnotowuje “NYT”.

“Po miesiącach obrony podjętych środków i nazywania ataków na Polskę niesprawiedliwymi partia rządząca zdecydowała, że najszybszym sposobem postępowania będzie wprowadzenie poprawki, która zlikwiduje jej najbardziej kontrowersyjne elementy. Partia uznała, że prawo w większym stopniu zaszkodziło reputacji Polski niż ją wzmocniło” – konkluduje “New York Times”.

Sejm przyjął w środę zmiany w ustawie o IPN, które uchylają art. 55a, grożący karami grzywny lub 3 latami więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. (PAP)

fot.Wikipedia

REKLAMA

2119664636 views

REKLAMA

2119664716 views

REKLAMA

REKLAMA

2121461064 views

REKLAMA

2119664773 views

REKLAMA

2119664822 views

REKLAMA

2119664856 views