REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinie"NYT": Orban stworzył medialną machinę na wzór komunistycznej propagandy

„NYT”: Orban stworzył medialną machinę na wzór komunistycznej propagandy

-

Premier Węgier Viktor Orban zdołał stworzyć w swoim kraju medialną machinę na wzór propagandy z czasów komunistycznych, która uniemożliwia wszelką krytykę czy uczciwe rozliczenie jego prawicowo-nacjonalistycznej rządów – ocenia we wtorek „New York Times”.

„Jak na umówiony sygnał kilkunastu właścicieli mediów przekazało ponad 400 portali informacyjnych, gazet, stacji telewizyjnych i radiowych na rzecz fundacji stworzonej i zarządzanej przez sojuszników Orbana. Większość właścicieli twierdzi, że przekazała swoje media jako +darowiznę+. Jest (jednak) jasne, że nie był to akt filantropii” – podkreśla amerykański dziennik w komentarzu redakcyjnym.

REKLAMA

Przypomina, że właściciele tych organizacji medialnych to „prorządowi oligarchowie i sojusznicy Orbana”, z których część „w ostatnich latach wykupywała niezależne media i przekształcała je w prorządowe tuby”. „Nietrudno sobie wyobrazić, że właściciele tych mediów z chęcią wyświadczyli tę niewielką przysługę Orbanowi i jego partii, Fideszowi, zwłaszcza że ich media były zależne od rządowych reklam i mało zarabiały” – podkreśla „NYT”.

W opinii gazety Orban stworzył na Węgrzech „medialny taran, bardzo podobny do komunistycznej propagandy z dawnych czasów”. Wskazuje, że za zatwierdzenie tej „konsolidacji” odpowiadają urzędnicy mianowani przez Orbana, a ewentualne skargi oddalą jego sojusznicy w Trybunale Konstytucyjnym.

Choć prorządowa fundacja medialna oficjalnie za cel stawia sobie stworzenie „wyważonego krajobrazu medialnego” i przeciwwagi dla „progresywnych mediów”, to – jak wylicza „NYT” – liczba prorządowych mediów na Węgrzech wzrosła z 31 w 2015 roku do ponad 500 obecnie.

Mediom niezależnym na Węgrzech państwo od lat odmawia zamieszczania swoich ogłoszeń, a więc i związanych z tym wpływów, przez co wielokrotnie były przejmowane przez „przyjaciół Orbana” – wskazuje „NYT”. Przypomina, że najbardziej poczytna gazeta opozycyjna – „Nepszabadsag” – przestała się ukazywać w 2016 roku, a wielu jej pracowników obwiniało za to węgierskiego premiera.

Amerykański dziennik podkreśla, że atak na wolność mediów trwa nie tylko na Węgrzech, ale i w Polsce, gdzie „media próbuje sobie podporządkować nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość”, przy czym Orban pełni rolę „wyznaczającego trendy w staraniach o budowę – jak to z dumą określa – +państwa nieliberalnego+”. (PAP)

Na zdjęciu: Victor Orban
fot.Borislav Troshev/EPA-EFE/REX/Shutterstock

2 KOMENTARZE

  1. Coś na temat wiarygodności NYT. Była dziennikarka gazety Jill Abramson otwarcie stwierdziła, że NYT jest stronniczy i uprawia antytrumpowską propagandę. Do polonijnych przeciwników Trumpa to chyba nie dotrze. Oni traktują NYT tak jak chrześcijanie biblię, a może nawet są wobec gazety na klęczkach.

    • Co nie zmienia faktu że Orban przejął wszystkie węgierskie media i uprawia w nich pro rządową propagandę tak jak to obecnie w Polsce robi TVPis a w Rosji Russia Today.

REKLAMA

2105381707 views

REKLAMA

2105381940 views

REKLAMA

2107178332 views

REKLAMA

2105382083 views

REKLAMA

2105382183 views

REKLAMA

2105382292 views