REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Opinie "NYT" krytycznie o planach zmiany konstytucji we Francji po zamachach

“NYT” krytycznie o planach zmiany konstytucji we Francji po zamachach

-

New York Times fot.Ewa Malcher
New York Times fot.Ewa Malcher

Obowiązujące we Francji prawo w żaden sposób nie uniemożliwiło wprowadzenia tam stanu wyjątkowego po zamachach w Paryżu ani jego przedłużenia przez parlament. Mimo to Francois Hollande chce posunąć się dalej i zmienić konstytucję – pisze “New York Times”.

REKLAMA

W poniedziałkowym artykule redakcyjnym dziennik ocenia, że ponad 2,7 tys. policyjnych operacji przeprowadzonych po zamachach z 13 listopada ujawniło niewiele powiązań z terroryzmem, a zamiast tego przyczyniło się do stygmatyzacji społeczności muzułmańskiej we Francji.

“Większość tych operacji przeprowadzano w muzułmańskich domach, firmach, meczetach i salach modlitw – zauważa nowojorska gazeta. – Etniczne profilowanie mniejszości, stosowane przez policję, które zostało uznane w czerwcu za dyskryminujące przez paryski sąd apelacyjny, wróciło ze zdwojoną mocą, a liczba przestępstw motywowanych nienawiścią do muzułmanów rośnie”.

Dziennik podkreśla, że obecnie obowiązujący stan wyjątkowy daje francuskim władzom nadzwyczajne uprawnienia, jak przeprowadzanie rewizji w domach bez nakazu, zamykanie stowarzyszeń czy ograniczanie prawa do pokojowych zgromadzeń. Wiele osób zaznacza, że nie wie, dlaczego stały się obiektem działań francuskich służb bezpieczeństwa – pisze “NYT”.

Prezydent Hollande, który twierdzi, że Francja jest w stanie wojny z wrogiem nowego rodzaju, bez wątpienia ma obowiązek ochrony obywateli i zapobieżenia kolejnym atakom, ale – jak przekonuje “NYT” – “miał on pod dostatkiem różnych narzędzi, w tym nowy wywiad i inne uprawnienia przekazane przez serię ustaw antyterrorystycznych przyjętych od jego wyboru” na urząd szefa państwa.

“Mimo to Hollande chce pójść dalej i wprowadzić poprawki do konstytucji, aby ułatwić rządowi ogłoszenie stanu wyjątkowego i usunąć ewentualność podważenia na drodze prawnej działań podjętych przez rząd w ramach stanu wyjątkowego, w tym przeszukań bez nakazu i prewencyjnych zatrzymań, oraz aby umożliwić pozbawianie francuskiego obywatelstwa osób z podwójnym obywatelstwem urodzonych we Francji i skazanych za przestępstwa związane z terroryzmem” – ocenia nowojorski dziennik.

“New York Times” przypomina, że w grudniu francuski rząd przyjął propozycje zmian do konstytucji, które mają być poddane debacie w parlamencie w lutym. “Parlament powinien odrzucić te niepotrzebne i konfrontacyjne zmiany konstytucyjne. Tendencja do zmniejszenia swobód obywatelskich i zakończenia sądowego nadzoru tylko spotęguje możliwości nadużycia władzy, bez poprawienia bezpieczeństwa obywateli” – rekomenduje dziennik. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks