REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieNiemcy. Prasa: Macron słusznie chce szerszego zaangażowania w reformę UE

Niemcy. Prasa: Macron słusznie chce szerszego zaangażowania w reformę UE

-

Emmanuel Macron słusznie apeluje o reformę UE, podkreślając, że potrzebne jest do tego zaangażowanie wszystkich państw unijnych, a nie tylko Niemiec, tym bardziej, że do części jego pomysłów Berlin podchodzi sceptycznie – komentuje w środę niemiecka prasa.

Europejskiej demokracji trzeba bronić mimo jej słabości i błędów – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak ocenia, „w ostatnich dniach debata o rozwoju UE i umacnianiu unii walutowej weszła w nową fazę”. Prezydent Francji słusznie mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim, że reformy nie udadzą się bez porozumienia między Niemcami a Francją, ale w proces zmian muszą też zaangażować się inne kraje – pisze „FAZ”, przyznając, że obecnie w UE o jedność coraz trudniej.

REKLAMA

„Jeśli więc Macron chce poprowadzić tę debatę, we Francji i Europie, (…) to nie będzie ona pozbawiona kontrowersji; trzeba postawić właściwe pytania, a odpowiedzi muszą wychodzić poza znane już hasło +więcej Europy+. Czy minister finansów strefy euro naprawdę coś by wnosił? Czy budżet strefy euro nie stanowiłby niewłaściwej zachęty? Jakie priorytety należy w przyszłości wyznaczać w finansach UE?” – pyta „FAZ”. Zaznacza, że mimo oporu ze strony rządu Niemiec Macron musi dążyć do zmian i „nie godzić się na bytowanie (UE) w niszy światowej polityki”.

W ocenie „Sueddeutsche Zeitung” Macron wie, że nic nie zdziała bez wsparcia Parlamentu Europejskiego, który „ma prawo wypowiadania się i współdecydowania w większości najważniejszych spraw”, i dlatego w swoim wystąpieniu szukał tam sojuszników dla swych propozycji. Zauważa, że francuski prezydent „świadomie nie przesądził, czy ze swoją partią chce budować frakcję w PE. Podsycił w ten sposób obawy rywali (…)”. „W Europie zaczyna się ruch” – konkluduje.

W swoich propozycjach reform prezydent Francji idzie za daleko jak na obecną gotowość UE do zmian, np. proponując unię bankową i budżet strefy euro, ale słusznie diagnozuje obecny problem Europy, mówiąc, że „odpowiedzią jest nie autorytarna demokracja, lecz autorytet demokracji” – ocenia „Die Welt”.

Zdaniem dziennika obecna „erozja demokracji partyjnej” to skutek słabości partii mainstreamu, a wzrost popularności ugrupowań populistycznych jest tej sytuacji skutkiem, a nie przyczyną. To nie partie populistyczne sprawiły, że „socjaldemokracja w Europie od dłuższego czasu jest w stanie upadku, że kurczą się także partie obywatelsko-konserwatywne, choć na wyższym poziomie”. Zwolennikami populistów stają się „ludzie, którzy nie wierzą w skuteczność politycznego establishmentu”, a katalizatorem stała się „masowa imigracja, której doświadczyli nie jako kontrolowany proces, lecz jako kapitulację wobec zaistniałej sytuacji”.

Według „Die Welt” doświadczeni politycy są za mało stanowczy, gdy chodzi o odróżnianie uchodźców z prawem do azylu od „tych, którzy z powodu błędnych przesłanek szukają drogi do Europy”. „Rutynowo apeluje się o integrację, ale życie codzienne uczy, że od pewnego poziomu wielkości (tworzących się wśród migrantów) społeczeństw równoległych apel ten pozostaje pobożnym życzeniem. (…) Jeśli nasza demokracja nie odzyska autorytetu, zniknie” – konkluduje gazeta.

„Tagesspiegel” pisze zaś, że przede wszystkim chadecka partia CSU, jeden z koalicjantów w rządzie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, odnosi się do propozycji Macron ze sceptycyzmem.

„Europejski minister finansów? +Nie zgadzamy się+. Własne źródła przychodów podatkowych dla Brukseli? +Nie zgadzamy się+. Przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności w fundusz walutowy? +Tylko przy udziale parlamentów narodowych+. Budżet inwestycyjny dla strefy euro? +Oceniamy krytycznie+. (…) A wszystko odsuwane jest w przyszłość” – wskazuje gazeta.

Zdaniem „Tagesspiegla” jest to część strategii, która ma wyhamować reformatorski zapał Marcona i propozycje szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera. „W tej sytuacji Merkel nie pozostaje nic innego niż (…) zastrzec sobie przestrzeń do negocjacji. Jednocześnie w wielu punktach opór (CSU) jest jej na rękę”, np. w sprawach unii bankowej czy budżetu, i może jej służyć jako wygodna wymówka w Brukseli – podkreśla dziennik. (PAP)

Na zdjęciu: Emmanuel Macron

fot.PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2107583851 views

REKLAMA

REKLAMA

2107584083 views

REKLAMA

2109380474 views

REKLAMA

2107584224 views

REKLAMA

2107584323 views

REKLAMA

2107584431 views