REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieLucas: Rosja od dawna ingeruje w wewnętrzne sprawy Zachodu

Lucas: Rosja od dawna ingeruje w wewnętrzne sprawy Zachodu

-

Edward Lucas fot.Martins Zilgalvis/EPA
Edward Lucas fot.Martins Zilgalvis/EPA

Rosja od dawna ingeruje w wewnętrzne sprawy Zachodu, przykładem są USA, Niemcy czy Polska – mówi PAP publicysta “The Economist” Edward Lucas. Jak dodaje, należy być przygotowanym, że władze w Moskwie będą próbowały wpływać na przebieg niedzielnych wyborów prezydenckich we Francji.

REKLAMA

 

„To zaczęło się już dawno temu, kiedy Rosja przekazała pieniądze Marine Le Pen (przewodnicząca Frontu Narodowego we Francji – PAP), widzieliśmy to kiedy rosyjskie pieniądze wpływały do niemieckiego systemu politycznego mając na celu tzw. soft power, jak i rozbudowę silnych zwolenników politycznych wewnątrz kraju, powiązanych z energią i innymi obszarami. Można było dostrzec wykorzystanie Niemców rosyjskiego pochodzenia jako narzędzi gry politycznej” – tłumaczy. Podkreśla jednocześnie, że władze w Berlinie zareagowały jednak na te przypadki i wzmocniły swoje zdolności do działań w cyberprzestrzeni.

W rozmowie z PAP publicysta „The Economist” zwraca uwagę, że chcąc osiągnąć swe cele Moskwa stosuje „bardzo szeroki wachlarz narzędzi”.

„Rosjanie często tylko sączą swoją propagandę w mediach głównego nurtu, mają też swoje kanały propagandowe jak Sputnik, RT czy Voice of Russia, których wagi bym jednak nie przeceniał. Korzystają z mediów społecznościowych, na które trolle lub boty wrzucają pewne treści przez ich konta” – tłumaczy, odnosząc się do pojęć określających w pierwszym przypadku osobę zachowującą się np. antyspołecznie w internecie, a w drugim automaty do publikowania wpisów np. na forach internetowych.

„Czasami są to prawdziwi ludzie, jednak częściej są to tysiące tysięcy fałszywych kont, które są utrzymywane za pieniądze w tzw. fabrykach trolli. Są też, jak ja je nazywam, fałszywe strony, które wyglądają jak nowe witryny internetowe, ale nimi nie są. Nie mają żadnych danych kontaktowych, ani informacji, kto je finansuje. Są też strony sympatyków politycznych ekstremistów np. nacjonalistów albo przeciwników USA, które są wykorzystywane do rozsiewania prorosyjskich i antyzachodnich treści” – zwraca uwagę Lucas.

Podkreśla też, że działania Rosjan są również widoczne w Polsce i jej przestrzeni internetowej.

„Niesamowite jest jak wykorzystywana jest antyukraińska propaganda na niektórych, z założenia patriotycznych, polskich stronach internetowych. To bardzo uderzające, szczególnie że działa to na korzyść Moskwy, która prowadzi w Polsce grę +dziel i rządź+. To jedna sprawa. Antyzachodnia propaganda, w której można znaleźć hasła, że Zachód nie dba o Polskę, jest dekadencki, przerażający też gra na polskich wrażliwościach. Myślę, że w niektórych przypadkach właściciele tych stron byliby przerażeni jakby zrozumieli, że uczestniczą w grze Kremla. Oni przecież uważają, że prezentują mocny polski i patriotyczny punkt widzenia. Jednak ma to doprowadzić do osłabienia wśród opinii publicznej najważniejszych dla Polski sojuszy z Zachodem i doprowadzenia do izolacji kraju i jego bezbronności” – podsumowuje.

Lucas przyjechał do Polski na zaproszenie Instytutu Kościuszki i uczestniczył m.in. w Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL.

Łukasz Marciniak (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Wyjątkowo “odkrywcze” stwierdzenie. Rosja nawet przed powstaniem Związku Sowieckiego wstrącała się w sprawy Zachodu. Obecnie propaganda komuno-faszystowska odnosi sukcesy w krajach Zachodu. Wyższe uczelnie już opanowali. Wolność dyskusji jest unicestwiana. Każdy, kto nie zgadza się z ich poglądami jest tępiony i nie dopuszczany do głosu. Jeżeli kraje Zachodu się nie obudzą, to komuno-faszyzm wspólnie z islamem opanuje te kraje.

REKLAMA

2117765221 views

REKLAMA

2117765371 views

REKLAMA

REKLAMA

2119561733 views

REKLAMA

2117765462 views

REKLAMA

2117765537 views

REKLAMA

2117765608 views