REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieGeorge Soros "człowiekiem roku 2018" według dziennika "Financial Timesa"

George Soros „człowiekiem roku 2018” według dziennika „Financial Timesa”

-

George Soros, pochodzący z Węgier amerykański miliarder, filantrop i jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych na świecie, został w środę uznany przez brytyjski dziennik „Financial Times” za „człowieka roku 2018”.

„Wybór +człowieka roku+, dokonywany przez +Financial Times+, jest zazwyczaj odzwierciedleniem osiągnięć. W przypadku Sorosa w tym roku jego wybór dotyczy również wartości, które reprezentuje” – wskazała gazeta kół gospodarczych i jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników w Europie.

REKLAMA

88-letni Soros jest określany jako „ojciec funduszy hedgingowych”, ale także jako „orędownik demokracji liberalnej i otwartego społeczeństwa” – idei, które „zatriumfowały podczas zimnej wojny, a dzisiaj są oblegane ze wszystkich stron od Rosji Władimira Putina po Amerykę Donalda Trumpa” – czytamy w „FT”.

Dziennik wskazuje, że Soros przez ponad trzy dekady „wykorzystał swoją filantropię do walki z autorytaryzmem, rasizmem i nietolerancją”. „Dzięki swemu długiemu zaangażowaniu w otwartość, wolność mediów i prawa człowieka ściągnął (na siebie) gniew autorytarnych reżimów i, w coraz większym stopniu, narodowych populistów, którzy nadal zyskują na popularności, zwłaszcza w Europie” – czytamy w londyńskiej gazecie.

Pochodzący z Węgier miliarder, znany w świecie finansów ze swego spektakularnego i skutecznego ataku na Bank Anglii i funta szterlinga w 1992 roku, stał się kozłem ofiarnym nacjonalistów i zwolenników teorii spiskowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy w szczególności oskarżają go wspieranie nielegalnej imigracji poprzez swoje działania humanitarne – pisze AFP. W roku 1992 Soros swymi operacjami walutowymi znacznie osłabił kurs funta szterlinga, zarabiając na tym blisko miliard dolarów.

W sierpniu fundacja Sorosa przeniosła swoją siedzibę z Budapesztu do Berlina po przyjęciu przez rząd Viktora Orbana szeregu ustaw pod hasłem „Stop Soros”.

Z kolei w USA prezydent Donald Trump oskarżył miliardera, głównego sponsora Demokratów, o finansowanie demonstrantów protestujących przeciwko zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. W październiku do Sorosa, podobnie jak do innych przeciwników amerykańskiego prezydenta, została wysłana paczka z urządzeniem wybuchowym.

Wyróżnienie „Financial Times Person of the Year” jest przyznawane od 1970 roku głównie ludziom biznesu i politykom. Wśród uhonorowanych przez brytyjski dziennik jest m.in. była programistka Ubera Susan Fowler, która ujawniła proceder molestowania seksualnego w tej firmie (2017), Donald Trump (2016), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2015), nieżyjący już założyciel informatycznej firmy Apple Steve Jobs (2010), były prezydent USA Barack Obama (2008) i były prezydent Lech Wałęsa. (PAP)

Na zdjęciu: George Soros
fot.Clemens Bilan/EPA/REX/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. Żart roku. Człowiek który finansuje niszczenie wolności słowa w USA, niszczy krytykujących go dziennikarzy, finansuje karawany uchodźców i niszczenie systemu imigracyjnego w USA jest wybrany człowiekiem roku przez Financial Times. Ale w świecie, w którym studenci wyższych uczelni w USA dla rozładowania stresu otrzymują książeczki do kolorowania (jak w przedszkolu) nic nie może już zadziwić. Przykre jest to, że ludzie w krajach rozwiniętych (Europa i USA) zatracili instynkt samozachowawczy.

REKLAMA

2100308470 views

REKLAMA

REKLAMA

2100308703 views

REKLAMA

REKLAMA

2102105095 views

REKLAMA

2100308846 views

REKLAMA

2100308947 views

REKLAMA

2100309057 views