REKLAMA

2129685615 views

REKLAMA

2129685614 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieEkspertka: zwiększenie dzietności wymaga kompleksowego wsparcia

Ekspertka: zwiększenie dzietności wymaga kompleksowego wsparcia

-

fot.TawnyNina/pixabay.com
fot.TawnyNina/pixabay.com

Zwiększenie dzietności wymaga kompleksowego wsparcia rodzin. Nie wystarczy 500 zł na dziecko czy miejsce w bezpłatnym przedszkolu – uważa Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH. Zwróciła uwagę, że w expose Beaty Szydło nie było informacji o opiece nad najmłodszymi dziećmi.

REKLAMA

“Zwiększanie dzietności wymaga kompleksowego podejścia w wielu różnych obszarach wspierania rodzin. Trzeba pamiętać, że efekty tych działań są odłożone w czasie. Trudno jest bowiem zainicjować działania, które przyniosą natychmiastowy efekt, bo to jest indywidualna sprawa każdej rodziny – kiedy i ile dzieci chce mieć” – powiedziała Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH pytana o ocenę zapowiedzi prorodzinnych rządu.

Według niej sama pomoc finansowa “500 zł na dziecko” może nie wpłynąć znacząco na zwiększenie dzietności. “Nie ma nigdzie badań potwierdzających, że jeśli damy 500 zł na dziecko, to urodzeń będzie więcej” – zaznaczyła. Dodała, że niektórym rodzinom bardziej zależy na rozwiązaniach zapewniających dzieciom odpowiednią opiekę i łączenia rodzicielstwa z aktywnością zawodową.

Jak dodała ekspertka, konieczne jest wsparcie rodzin od strony rynku pracy i przez wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiają godzenie pracy z obowiązkami domowymi. Za ważne uznała propozycje rozbudowy sieci bezpłatnych przedszkoli, ale zwróciła uwagę, że premier nie mówiła o opiece nad małymi dziećmi – w wieku do 3 lat.

“Trzeba uszanować wolę rodzin i organizować im takie wsparcie, by mogli dobrze łączyć możliwość pracy, spłacania kredytu mieszkaniowego i posiadania dzieci, odpowiednią opiekę nad nimi” – zaznaczyła Chłoń-Domińczak.

Podkreśliła, że “budżet nie jest z gumy” i wszystkie propozycje dotyczące wspomagania rodzin muszą się jakoś w nim spiąć. Dodała, że jeśli rozwiązania prorodzinne mają pochodzić w wyższych podatków od sklepów czy banków, to de facto będą one przerzucane na konsumentów, czyli na rodziny.

“Trzeba tworzyć system, który wspiera rodziny, ale także jest stabilny z punktu widzenia finansowego” – podkreśliła.

Podczas środowego expose premier zapowiedziała, że rząd będzie wspierał polskie rodziny. Mówiła, że w tym celu zawarty zostanie pakt o podniesieniu płac pod patronatem państwa między organizacjami pracowniczymi a przedsiębiorcami; realizowany będzie też program budowy tanich mieszkań. Dodała, że ważnym elementem polityki prorodzinnej będzie plan 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach – od pierwszego dziecka. Zapowiedziała kontynuowanie rozpoczętej przez PO rozbudowy sieci przedszkoli. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121679054 views

REKLAMA

REKLAMA

2121679074 views

REKLAMA

REKLAMA

2123475394 views

REKLAMA

2121679085 views

REKLAMA

2121679094 views

REKLAMA

2121679098 views