REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaDyplomata USA: nie potrzebujemy powtórki z "Top Gun" nad Bałtykiem

Dyplomata USA: nie potrzebujemy powtórki z „Top Gun” nad Bałtykiem

-

Rosyjskie samoloty przelatują blisko USS Donald Cook na Bałtyku, 13 kwietnia 2016 roku fot.US Navy/EPA
Rosyjskie samoloty przelatują blisko USS Donald Cook na Bałtyku, 13 kwietnia 2016 roku
fot.US Navy/EPA

Nie potrzebujemy powtórki z filmu „Top Gun” nad Morzem Bałtyckim. To było niebezpieczne w filmie i jest niebezpieczne także teraz – powiedział przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute o aktywności rosyjskiego lotnictwa.

W środę na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO Lute powiedział, że ważne jest, by Sojusz pozostał otwarty na dialog z Rosją. Pod koniec kwietnia odbyło się pierwsze od czasu wybuchu kryzysu ukraińskiego spotkanie Rady NATO-Rosja. Rozmowy dotyczyły sytuacji na Ukrainie, aktywności wojskowej, gdzie NATO naciska na większą transparentność, oraz redukcji ryzyka przypadkowych zdarzeń.

REKLAMA

„To są ryzyka, które zostały zademonstrowane w ciągu ostatnich 30 dni przez rosyjskie samoloty przelatujące nisko nad okrętem USA na międzynarodowych wodach Morza Bałtyckiego” – powiedział Lute.

Zaznaczył, że tego typu zdarzenia mają miejsce od kilku miesięcy, także na Morzu Czarnym, i dotyczą również przechwytywania amerykańskich samolotów przez rosyjskie myśliwce w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

„Oni wykonują agresywne, niebezpieczne manewry jak wykręcanie beczki, co można było zobaczyć w filmie +Top Gun+. Nie potrzebujemy powtórki z +Top Gun+ nad Morzem Bałtyckim, ale z tego typu działaniami mieliśmy do czynienia. To było niebezpieczne w filmie i jest niebezpieczne także teraz w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim” – podkreślił amerykański ambasador.

Pod koniec kwietnia, jak podała telewizja CNN, rosyjski myśliwiec Su-27 wykręcił beczkę obok amerykańskiego samolotu zwiadowczego RC-135 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Departament obrony USA uznał, że zachowanie rosyjskiego pilota było niebezpieczne i nieprofesjonalne i mogło mieć tragiczne skutki dla załóg obu samolotów. „Co ważniejsze, nieprofesjonalne i niebezpieczne działania jednego pilota mogą doprowadzić do niepotrzebnej eskalacji napięcia między obu krajami” – oświadczył wtedy Pentagon.

Podobny incydent miał miejsce w połowie kwietnia, kiedy to rosyjski Su-27 zbliżył się na odległość 15 metrów do końcówki skrzydła amerykańskiego RC-135.

Kilka dni wcześniej rosyjskie samoloty bombowe Su-24 przeleciały 20 razy nad niszczycielem USS Donald Cook, znajdującym się na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Na pokładzie okrętu był śmigłowiec polskiej Marynarki Wojennej.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094052073 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052357 views

REKLAMA

2095848806 views

REKLAMA

2094052607 views

REKLAMA

2094052745 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052886 views