REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nowy Jork Założyciele "Jan Karski US Centennial Campaign" odznaczeni przez prezydenta RP

Założyciele "Jan Karski US Centennial Campaign" odznaczeni przez prezydenta RP

-

Podczas uroczystości w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku  prezydent Bronisław Komorowski uhonorował troje założycieli “Jan Karski US Centennial Campaign”. Za zasługi na rzecz upowszechniania polskiej historii i promowanie Polski w świecie Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Bob Billingsley, Andrzej Rojek i Wanda Urbańska.

fot. Prezydenckie odznaczenie otrzymała m.in. Wanda Urbańska (na zdjęciu ze Zbigniewem Brzezińskim)

REKLAMA

2147483647 clicks

Jednym z największych osiągnięć kampanii zainicjowanej we współpracy z Muzeum Historii Polski jest pośmiertne przyznanie przez Prezydenta USA Baracka Obamę w maju 2012 roku Prezydenckiego Medalu Wolności emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, Janowi Karskiemu.

Zaplanowany na trzy lata program „Jan Karski US National Centennial Campaign”, ma na celu upamiętnienie i popularyzowanie historii kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który powiadomił władze aliantów o Holokauście. Kampania znajdzie swój finał w stulecie urodzin patrona w 1914 r. Działania Komitetu US Centennial Campaign koncentrują się na promowaniu postaci Karskiego poprzez akcje edukacyjne, organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych. Jego celem jest również wprowadzenie informacji o Karskim do programów nauczania historii II wojny światowej obowiązujących w amerykańskich szkołach.

Andrzej Rojek urodził się w Polsce w 1956 r. W 1979 ukończył z wyróżnieniem ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał także tytuł magistra ekonomii na Columbia University w 1985 r. Andrzej Rojek jest obywatelem  USA. Sprawuje funkcję dyrektora zarządzającego w Advent Capital Management. Zasiada w zarządzie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, jest też zaangażowany w liczne inicjatywy społeczne zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce, m.in. w budowę Muzeum Historii Żydów Polskich oraz organizację katedry studiów polskich na Columbia University. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Wanda Urbańska jest dyrektorką programu Jan Karski US Centennial Campaign. Często gości w Polsce, skąd pochodzi jej ojciec. Jest absolwentką Uniwersytetu Harvarda. Posiada wieloletnie doświadczenie w mediach i public relations, jest specjalistką w zakresie planowania strategicznego. Autorka licznych książek, była również producentką telewizyjną. Publikowała m.in. w Los Angeles Times, Washington Post, Chicago Tribune i Natural Home. Jest blogerką American Library Association’s. W 2006 r. została uhonorowana nagrodą Amicis Poloniae za promowanie dobrych stosunków polsko-amerykańskich.

Robert L. Billingsley jest wiceprezesem Cassidy Turley, jednej z największych agencji nieruchomości w USA. Jest również członkiem zarządu Regional Plan Association i Grand Central Partnership. Studiował na uniwersytecie w Georgetown. W 1994 r. został uhonorowany przez stowarzyszenie absolwentów tej uczelni nagrodą Johna Carrolla. Robert Billingsley mieszka na Manhattanie z żoną Janice. Mają dwie córki.

in

 

4 KOMENTARZE

  1. Aż mnie złość bierze, że J. Karskiego musiał docenić czarny prezydent na którym polonia wiesza psy. Gdzie byli ci nasi poplecznicy Reagany, Bushe, republikanie którym my wchodzimy do spodni od tyłu tacy przyjaciele Polski? gdzie oni byli w wojnę i po wojnie. Dopiero demokrata zauważył wkład i poświęcenie J. Karskiego, republikanie nas widzą przed wyborami lub gdy trzeba sojusznika do Iraku, po wyborach już nie lubią emigrantów gdyż ci zabierają amerykanom pracę. Republikanie już napewno zaproponowali ofsety na konkrakty w Iranie następnym kraju gdzie chcą robić porządek, poważnych sojuszników do wojny brak najłatwiej Polsce obiecać kontrakty, Bush wiele obiecał wyszły z tego nici pozostała tylko czkawka!.

    • jak zwykel oszolom belmonciarski wydal belkot. twoj jak go nazywasz czarny prezydent o II wojnie wie pewnie tyle co i ty o secesyjnej – ze byla. kiedys oszust powiedzial ze jego dziadek czy tata wyzwalal oboz w oswiecimiu. o okazalo sie wielkim klamstwem. ale tego pewnie na zebraniu partyjnym wam nie powiedzieli prawda?

  2. Trzeba cos wiedziec o bohaterze Karskim a potem oblewac kublami kogo sie da i nie. Nie bylo wiekszego dzialacza nad Kozielwskiego/Karskiego! Dlugo czekal na to odznaczenie.
    Symptomatyczne, ze dopiero w XXI wieku kiedy tyle zla w swiecie Jego bohaterstwo zostalo ukazane Swiatu!

REKLAMA

2131829724 views

REKLAMA

REKLAMA

2131829739 views

REKLAMA

REKLAMA

2133626059 views

REKLAMA

2131829749 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

REKLAMA

2131829752 views

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

Ania Wilkowski

REKLAMA

2131829756 views