REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiNowy Jork wśród najbardziej fotogenicznych miejsc świata

Nowy Jork wśród najbardziej fotogenicznych miejsc świata

-

Nowy Jork, Paryż, Rzym i Barcelona znalazły się na szczycie listy najchętniej fotografowanych miejsc na świecie. Dzięki nakładce Google Maps – Sightsmap możemy zobaczyć, które miasta, a nawet, które zabytki, budziły największe zainteresowanie fotografów-amatorów. 

fot.Ewa Malcher
fot.Ewa Malcher

Sightsmap niczym termowizyjna, na bieżąco aktualizowana mapa świata ukazuje miejsca, które dosłownie stały się najgorętszymi obiektami fotograficznymi. Pola oznaczone kolorem żółtym charakteryzują miejsca najczęściej fotografowane, kolor granatowy to miejsca, które w zasadzie nie istnieją na fotograficznej mapie świata.

REKLAMA

Na szczycie listy znalazł się Nowy Jork. Obiektami, które były najczęściej uwieczniane są Empire State Building i dworzec Grand Central.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się również Muzeum Guggenheima położone w Upper East Side na Manhattanie. Mieści się tutaj sławna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej. Budynek muzeum został zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta i stanowi on jeden z ważniejszych obiektów XX-wiecznej architektury.

Kolejny na liście jest Rzym. Wieczne Miasto obfituje w miejsca, które są perełką zarówno historyczną jak i architektoniczną. Spośród nich najczęściej fotografowany jest XVI-wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy), wzniesiony na szczycie Schodów Hiszpańskich, które są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc.

Odbywają się na nich coroczne pokazy mody, a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów (liczą 138 stopni) ustawiana jest szopka. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie (ustępują pod tym względem Schodom Potiomkinowskim w Odessie). Istnieje jednak przesąd, zgodnie z którym na tych schodach nie należy jeść.

W pierwszej trójce znalazła się również Barcelona. Fotograficznym sercem miasta jest Casa Batllo, znajdujący się przy Passeig de Gracia 43, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudiego, który zaprojektował także detale wyposażenia wnętrz – meble, oświetlenie, żyrandole itp.

Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Ponadto łuskowany dach przypomina smoka, co nawiązuje być może do legendy o św. Jerzym i smoku, stanowiącej element narodowej tożsamości Katalończyków. Do dekoracji zewnętrznych ścian budynku, Gaudi wykorzystał nietypowe materiały – różnokolorowe kawałki ceramiki i potłuczonych kafli.

W pierwszej setce znalazł się również polski akcent. Na 95. miejscu tej nietypowej fotograficznej mapy świata znalazł się Kraków. Mniej fotogeniczna okazała się Warszawa, która zajęła dopiero 166. pozycję. (PAP Life)

REKLAMA

2129128464 views

REKLAMA

REKLAMA

2129128479 views

REKLAMA

REKLAMA

2130924799 views

REKLAMA

2129128489 views

REKLAMA

2129128492 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129128496 views