0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNieruchomościZanim zatrudnisz agenta

Zanim zatrudnisz agenta

-

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz kupić lub sprzedać dom, prawdopodobnie będziesz współpracować z agentem nieruchomości. Zanim go jednak wybierzesz, zadaj poniższe pytania przynajmniej trzem potencjalnym kandydatom. Ich odpowiedzi pomogą upewnić się, że agent, którego wybierzesz jest dostępny, posiada niezbędne doświadczenie, jest profesjonalistą, a jego styl działań współgra z twoim.

Jak długo jesteś agentem nieruchomości?
Nic nie może zastąpić doświadczenia. Chcesz kogoś, kto wie, jak kupować i sprzedawać nieruchomości i robił to wiele razy. Jeśli zatrudnisz nowicjusza, będzie się on uczyć twoim kosztem. Jeśli rozmawiasz z niedoświadczonym agentem, który przypadł ci do gustu, upewnij się, że współpracuje z bardziej doświadczonym kolegą.

REKLAMA

Jak dobrze znasz okolicę?
Dobry agent nieruchomości powinien być w stanie wymienić fakty i dane liczbowe dotyczące okolicy, w której będziesz szukać nieruchomości. Powinien posiadać informacje na temat okręgów szkolnych, organizacji społecznych, statystyk kryminalnych, a nawet najbliższego oddziału straży pożarnej. Ponadto agent nieruchomości powinien wiedzieć, jak szybko i za jaką cenę sprzedają się domy w danej okolicy. Wnikliwy agent wie nawet, które domy zostaną wkrótce wystawione na sprzedaż.

Czy pracujesz w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin?
Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli masz bardzo napięty harmonogram pracy, można by pomyśleć, że agent pracujący na pół etatu będzie na tyle elastyczny, aby prezentować domy w dogodnych dla ciebie godzinach. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z takiego agenta, zapytaj go, w jakich godzinach pracuje. Po drugie, osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin mogą mieć inne główne zatrudnienie lub po prostu próbują swoich sił w branży nieruchomości.

Czy posiadasz certyfikaty, wykształcenie w zakresie nieruchomości lub czy kontynuujesz edukację?
Wielu agentów nieruchomości posiada certyfikaty lub wykształcenie w określonych dziedzinach, takich jak utrzymanie i konserwacja nieruchomości, wyceny i zaciąganie kredytów hipotecznych. Ich edukacja w tych obszarach zapewni, że otrzymasz dobrą radę. Co więcej, zaangażowanie w byciu na bieżąco w swojej specjalności jest oznaką profesjonalizmu.

Czy specjalizujesz się w kupnie czy sprzedaży?
Większość agentów nieruchomości pracuje zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Jednak większość również specjalizuje się w jednym lub drugim, ponieważ rynki i wiedza wymagana w obu przypadkach są bardzo różne. Chcesz agenta, który udzielić ci optymalnej porady w danej sytuacji. Zależy ci na kimś, kto pomoże wynegocjować najkorzystniejszą ofertę. Agent kupującego specjalizuje się w uzyskaniu dla niego najniższej ceny. Z kolei agent sprzedającego będzie znał taktyki negocjacyjne mające zapewnić, aby cena sprzedaży była jak najbardziej zbliżona do ceny wywoławczej. Najlepiej wybrać agenta nieruchomości, który specjalizuje się w twojej sytuacji.

Ile domów sprzedałeś, pomogłeś komuś kupić w zeszłym roku?
Nie ma tutaj żadnej magicznej liczby, ale dobrze by było, żeby była ona większa niż jeden lub dwa. Chcesz mieć pewność, że agent nieruchomości jest aktywny. Jeśli jednak liczba ta jest niewielka, choć na rynku nieruchomości w twojej okolicy sporo się dzieje, unikaj tego agenta.

Z iloma klientami współpracujesz naraz?
Specjaliści ds. nieruchomości twierdzą, że agent pracujący z więcej niż 10 osobami naraz będzie miał dla nich bardzo mało czasu. Oceń własne potrzeby dotyczące czasu agenta nieruchomości. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z transakcjami na rynku nieruchomości i potrzebujesz wielu porad lub „trzymania za rękę”, wybierz kogoś, kto nie jest zbytnio zajęty.

Jaka jest twoja strategia marketingowa/sprzedaży?
Jeśli kupujesz dom, potrzebujesz strategii sprzedaży. Jeśli go sprzedajesz, potrzebujesz strategii marketingowej. W obu przypadkach twój agent nieruchomości powinien ją mieć. Czy zaleca, na przykład, płacenie gotówką, jeśli możesz sobie na to pozwolić, aby mieć szansę na gorącym rynku nieruchomości? Czy powinieneś niezwłocznie złożyć ofertę, jeśli widzisz dom, który ci się podoba? Czy agent poleca wirtualną wycieczkę w celu marketingu domu, który chcesz sprzedać? Czy powinieneś dokonać minimalnej renowacji kuchni, by pozyskać kupca?

Czy mogę porozmawiać z osobami, które wystawiły ci referencje?
Właściwie jest to tylko pytanie retoryczne, ponieważ każdy, kto przeprowadza rozmowę z agentem nieruchomości powinien osobiście porozmawiać z przynajmniej trzema osobami, które wystawiły mu referencje. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób publikuje informacje o zadowoleniu klientów na swoich stronach internetowych, ale musisz zadać im konkretne pytania. Jak wyglądała współpraca z agentem? Czy był dostępny, gdy go potrzebowałeś? Czy jego porady były dobre, praktyczne i aktualne?

Zadając agentowi nieruchomości powyższe pytania, zyskujesz pewność, że wybierasz kogoś, kto ma doświadczenie, a współpraca z nim będzie odpowiadała twoim potrzebom.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński

broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

fot.123RF Stock Photos

 

REKLAMA

2091337509 views

REKLAMA

2091337808 views

REKLAMA

2093134267 views

REKLAMA

2091338089 views

REKLAMA

2091338235 views

REKLAMA

2091338379 views