REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nieruchomości Najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży domu

Najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży domu

-

fot.123rf Stock Photos
fot.123rf Stock Photos

Sprzedając nieruchomość często nieświadomie popełniamy wiele błędów. Pomyłki te mogą mieć różne skutki – mogą wpływać na wysokość ceny, za jaką sprzedajemy nieruchomość i na sam proces sprzedaży. Wielu z nich możemy na pierwszy rzut oka nie zauważać. Nie da się ich też przewidzieć. Bez względu na to, czy sprzedajesz samodzielnie, czy korzystasz z usług pośrednika, warto poznać najczęstsze błędy utrudniające sprzedaż.

REKLAMA

1. Brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży
Przed wystawieniem domu na sprzedaż należy poświęcić nieco czasu na przygotowanie go. Co do jednej kwestii agenci są zgodni – bałagan w mieszkaniu wystawionym na sprzedaż jest niedopuszczalny. Nieuporządkowane rzeczy, nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, kapiące krany, zniszczone meble, skrzypiące i niedomykające się drzwi, zbyt wiele zalegających przedmiotów oraz osobistych pamiątek dekoncentrują i budują negatywne nastawienie u kupującego. Kolejnym błędem jest brak odpowiedniego oświetlenia. Brak pełnego oświetlenia sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze. Naturalne światło powiększa przestrzeń, daje wrażenie ciepła. Z tego powodu warto zadbać, aby okna były czyste, odsłonięte i jeśli pogoda na to pozwala – otwarte.

2. Zła wycena
Zazwyczaj pierwszym i niestety często jedynym krokiem, aby określić cenę sprzedawanej nieruchomości, jest wędrówka po serwisach ogłoszeniowych i przeglądanie ofert podobnych do naszej. Jest to co prawda najszybszy sposób na określenie ceny, jednak zdecydowanie niewystarczający do określenia właściwej wartości.
Po pierwsze, nasz punkt odniesienia wcale nie musi być słuszny. Na przykład powierzchnia bądź liczba pokoi używane do porównania często nie odzwierciedlają charakteru nieruchomości. Po drugie, lokalizacja i kondycja porównywalnej nieruchomości mogą błędnie określić zbyt niską lub zawyżoną cenę naszego domu lub mieszkania.
Wielu sprzedających upiera się przy swojej wycenie nieruchomości, sporządzonej na podstawie zawyżonych cen dostępnych w Internecie. Nie biorą oni pod uwagę, że mieszkanie z dobrą ceną nie widniałoby na portalach przez dłuższy czas. Z czego wynika zawyżanie cen ofertowych? Powody bywają różne: “Sąsiad obok sprzedaje jeszcze drożej” lub „Taka jest cena sprzedaży, bo musi mi wystarczyć na zakup kolejnego mieszkania”, lub jeden z częstszych błędów – zbyt emocjonalne podejście do posiadanej nieruchomości. Warto więc zadbać, aby twoja cena z jednej strony zachęcała kupujących do kontaktu, z drugiej gwarantowała optymalną wartość, jaką możesz uzyskać ze sprzedaży.

3. Brak strategii sprzedaży
Częstym błędem sprzedających jest to, że zaczynają szukać profesjonalnej pomocy pośrednika dopiero wtedy, gdy po wielu miesiącach nie dają sobie sami rady ze sprzedażą. Tracą w ten sposób cenny czas, a na rynku właśnie on się liczy! Jego upływ jest wprost proporcjonalny do spadku zainteresowania sprzedawaną nieruchomością, a ta z kolei jest produktem i na rynku podlega takim samym prawom jak każdy inny towar. W związku z tym sprzedaż musi być zaplanowana. Proces sprzedaży, który składa się z kilkunastu etapów, tylko pozornie wydaje się czymś prostym. Samo podjęcie decyzji o sprzedaży mieszkania nie wystarczy, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Należy pamiętać, że każda transakcja ma swój hierarchiczny przebieg i żeby osiągnąć sukces, nie możemy pominąć żadnego kroku.
Podstawowym błędem, który popełnia większość sprzedających, jest podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu. Transakcja, dzięki której właściciel nieruchomości osiągnie największy zysk ze sprzedaży, wymaga kompleksowego planu działania. Nie ma tu miejsca na nieprzemyślane decyzje. Nawiasem mówiąc, sugerowanie się opinią osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w sprzedaży nieruchomości, najczęściej przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu konkretnego celu, pomoc profesjonalisty w ułożeniu odpowiedniej strategii działania może okazać się niezbędna. Dlaczego? Dobry plan sprzedaży uwzględnia wszystkie aspekty przebiegu transakcji.

4. Twoja postawa
Podjęcie decyzji o sprzedaniu mieszkania nie każdemu właścicielowi przychodzi łatwo. Miejsce, w którym spędziliśmy wiele lat, budzi w nas sentyment. Zbytnia emocjonalność oraz przywiązanie właściciela do mieszkania może niepotrzebnie przedłużyć czas sprzedaży lub uniemożliwić transakcję.
Nabywca podczas oglądania nieruchomości potrzebuje prywatności. Nie każdy właściciel jest w stanie to zrozumieć. Zdarzają się przypadki, że sprzedający chodzi krok w krok za zainteresowanym klientem informując go o wszystkich rzeczach, jak również prywatnych przeżyciach, które w większości są dla kupujących nieistotne.Innym problemem jest właściwa autoprezentacja sprzedającego. Nie wszyscy właściciele zajmują się zawodowo sprzedażą, dlatego nie mają kompetencji związanych z wymaganą wiedzą, komunikacją, negocjacjami, kontraktem, czy finalizacją transakcji. Jeśli posiadasz te wszystkie atuty, sprawa jest prosta – doskonale sobie poradzisz. Jeśli nie czujesz się na siłach podjąć tego wyzwania, wtedy przydatny może okazać się pośrednik obrotu nieruchomościami, który w profesjonalny sposób zaprezentuje mieszkanie oraz dokona satysfakcjonującej finalizacji transakcji.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki
wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks