REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nieruchomości Dlaczego warto zatrudnić agenta nieruchomości?

Dlaczego warto zatrudnić agenta nieruchomości?

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

 

REKLAMA

Łatwo zrozumieć, dlaczego wielu sprzedających nie chce zatrudnić agenta. Chodzi o to, by nie płacić prowizji. Często sprzedający w bolesny sposób dowiadują się, że agenci robią o wiele więcej niż tylko umieszczenie tablicy „Na sprzedaż” przed domem i czekanie na ofertę. Do ich zadań należy również marketing, rozwiązywanie niezliczonej ilości pojawiających się po drodze problemów. Dobry agent ma zawsze na względzie twój najlepszy interes. Jeżeli nie orientujesz się dobrze w procesie sprzedaży, zatrudnij pośrednika, który pomoże ci przejść wszystkie etapy od wystawienia nieruchomości na rynek aż do jej sprzedaży.

Pomoc w wycenie nieruchomości
Dobra wycena to podstawa pomyślnej sprzedaży. Domy mające zawyżoną cenę zwykle nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Jeśli cena jest zbyt niska, możesz stracić pieniądze i sprzedać dom za mniej, niż jest wart. Doświadczony agent pomoże wycenić nieruchomość tak, aby wygenerować zainteresowanie kupujących i aby cena była jednocześnie konkurencyjna. Właściwie wycenione nieruchomości zyskują dużą uwagę i często sprzedają się szybko za spore kwoty. Niewątpliwie tego pragną wszyscy sprzedający, niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

Dostęp do profesjonalnej sieci pośredników
Branża nieruchomości jest ogromna i wymaga sieci profesjonalistów zapewniających najlepsze rezultaty. Dlatego agenci nieruchomości współpracują z innymi profesjonalistami – „złotymi rączkami”, inspektorami, prawnikami, kredytodawcami, malarzami, fotografami itp. Często aby dotrzeć do pomyślnego zamknięcia transakcji potrzeba całego zespołu specjalistów. Właściwy agent będzie dysponował długą listą odpowiednich zasobów i nazwisk innych specjalistów, aby dać domowi możliwie dużą przewagę, która pomoże zwrócić uwagę nabywców i inwestorów. Zasługujesz przecież na wszystko, co najlepsze.

Najlepsze możliwości finansowania
Nawet sprzedający potrzebują finansowania, zwłaszcza, gdy przed sprzedażą konieczne jest przeprowadzenie remontów. Im lepiej dom wygląda, tym dłużej pozostaną w nim potencjalni nabywcy, aby ustalić, czy jest to dla nich dobra inwestycja. Być może potrzebujesz pożyczki zabezpieczonej drugą hipoteką, aby odremontować dom. Chcesz przecież, żeby prezentował się fantastycznie, co zaimponuje potencjalnym nabywcom. Zanim ułożysz plan działania, przedyskutuj swoje pomysły z kredytodawcą, aby uzyskać poradę w zakresie finansowania. Lokalny pośrednik pomoże również w tej sprawie.

Skuteczny marketing
Zasadniczo agenci nieruchomości są marketingowcami, przy czym są lepsi i gorsi w tym fachu. Jeśli twój agent nie wykonuje żadnych działań marketingowych, bądź też wykonuje zaledwie wymagane minimum, czas poszukać innego agenta. Bez odpowiedniego marketingu nie dostaniesz za swoją nieruchomość tyle, ile powinieneś. Poszperaj w internecie i zobacz, którzy pośrednicy pojawiają się najczęściej, odwiedź ich strony internetowe i sprawdź, co oferują sprzedającym. Popytaj wśród znajomych, czy znają pośredników z twojej listy, a następnie porozmawiaj z samymi zainteresowanymi. Dowiedz się, jak planują zwiększyć szanse na sprzedaż twego domu. Najlepsi agenci nieustannie szlifują swoje techniki i umiejętności marketingowe. Zapytaj, jaki rodzaj marketingu oferują (TV, radio, online, posty na blogach, filmy wideo w serwisach społecznościowych, media drukowane lub wszystkie te formy), w jaki sposób przekłada się to na widoczność twojego domu na rynku i ostatecznie na jego sprzedaż oraz w jaki sposób marketing wyróżnia ich na tle innych agentów.

System wymiany ofert (Multiple Listing Service, MLS)
Miejmy nadzieję, że wybrany przez ciebie pośrednik korzysta z systemu wymiany ofert (Multiple Listing Service), który zawiera listę domów na sprzedaż w twojej okolicy. Zamieszczenie oferty w tym systemie może przełożyć się na ogromną ekspozycję nieruchomości, zarówno w lokalnych, jak i zewnętrznych serwisach internetowych. Wielu agentów ma dostęp do systemu internetowej wymiany danych (IDX), co umożliwia przeglądanie dostępnych ofert sprzedaży w twoim sąsiedztwie. Jedynym sposobem na skorzystanie z tej wysokiej jakości usługi jest wystawienie domu na sprzedaż przez licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który jest członkiem Związku Pośredników Sprzedaży Nieruchomości. Tylko oni mają możliwość publikowania ofert w systemie MLS, dzięki czemu zobaczą ją inni agenci i konsumenci.

Sieć gotowych i zweryfikowanych nabywców
Ilu gotowych i zweryfikowanych kupujących znasz? Bądź szczery… na pewno niewielu. Ilu zweryfikowanych nabywców przyciągnie tabliczka z napisem „Na sprzedaż przez właściciela”? Jeśli trafi się zainteresowany kupnem na potrzeby własne bez gotówki – jak sprawdzisz jego zdolność kredytowo-zakupową? Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na oprowadzanie potencjalnych nabywców po swojej nieruchomości? Agenci nieruchomości pomagają nie tylko sprzedającym, ale również nabywcom. Często mają dostęp do sieci gotowych i zweryfikowanych nabywców, którzy są gotowi kupić, gdy tylko pojawi się nieruchomość, która ma określony styl, konkretny przedział cenowy lub odpowiednią lokalizację. Agent, którego wybierzesz, będzie pełnił rolę „swata”. Porówna twój dom pod kątem wymogów kupujących, których zna i na bieżąco będzie przekazywał im najnowsze informacje na temat twojej oferty sprzedaży. Ponadto agenci często dzielą się między sobą informacjami na wypadek, gdyby koledzy po fachu znali nabywców, którzy szukają właśnie tego, co oferujesz. 95 proc. tego typu nabywców współpracuje z pośrednikiem.

Pomoc z papierkową robotą
Nikt nie lubi przekopywać się przez sterty papierów. Niestety, zakup i sprzedaż domu często wiążą się z ogromną ilością dokumentów, które wymagają uwagi, zrozumienia i podpisania (wielokrotnego). Tym bardziej powinieneś współpracować z agentem, który niejeden raz przechodził już ten proces. Dobry agent wie, na co zwrócić uwagę, wytłumaczy trudne do zrozumienia dokumenty, a nawet sprawi, że cały proces będzie łatwiejszy do przebrnięcia (np. podpisy elektroniczne). Jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje cię do prawnika zajmującego się nieruchomościami, który wyjaśni niezrozumiałe problemy lub wątpliwości.

Obiektywne porady
Doświadczeni agenci dobrze o tym wiedzą – emocje niejednokrotnie przysłaniają zdrowy rozsądek. W końcu to twój dom, z którym wiąże się wiele wspomnień. Nie pozwól, aby twoje uczucia zaprzepaściły szansę na przyzwoitą sprzedaż. To jeden z powodów, dla których doświadczony agent nieruchomości wart jest swojej prowizji. Doskonali pośrednicy rozumieją, że muszą być obiektywni, a wręcz pozbawieni wszelkich emocji, ponieważ mogą one szybko pokrzyżować plany sprzedaży. Dobry agent zostawi emocje na boku i wkroczy do akcji, gdy zajdzie taka potrzeba. Etap końcowy to przekazanie kluczy, abyś mógł rozpocząć następny rozdział w swoim życiu.

Klientom, którzy chcą kupić lub sprzedać dom w Chicago i okolicach często powtarzam, że każdy może umieścić tabliczkę na waszym podwórku i liczyć na szczęście, ale tylko najwyższej klasy agent zadba o sprawy duże, małe i te pomiędzy, które mogą doprowadzić do szybkiej i skutecznej sprzedaży.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński
Tomasz Dudziński

broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks