REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nieruchomości Cztery wskazówki dotyczące sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Cztery wskazówki dotyczące sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

-

Jednym z trudniejszych zadań, które agenci nieruchomości rutynowo muszą wykonywać, jest sprzedaż domu odziedziczonego po śmierci czyjegoś rodzica. Dla rodzin to przytłaczające doświadczenie, przepełnione emocjami i trudnymi pytaniami. Spadkobiercom niełatwo przeprowadzać rozmowy po śmierci bliskich, dlatego pomoc agenta jest bardzo przydatna, ponieważ pośrednik wie, o co trzeba zadbać. Należy ustalić między innymi, kto zostanie wymieniony w testamencie jako spadkobierca domu oraz gdzie będzie przetrzymywany akt własności.

Po zakończeniu procesu spadkowego i otrzymaniu domu w wyniku dziedziczenia, pierwszym najważniejszym krokiem jest podjęcie decyzji o jego sprzedaży, wynajmie lub utrzymaniu. Dla tych, którzy zdecydują się sprzedać dom, dobrze jest współpracować z prawnikiem i agentem nieruchomości, którzy mogą doradzić w trakcie całego procesu.

REKLAMA

Chociaż każda sytuacja jest inna, następujące cztery wskazówki pomogą przygotować się do sprzedaży odziedziczonego domu:

Poradź się specjalistów

Praca z agentem nieruchomości, prawnikiem i specjalistą od spraw podatkowych może sprawić, że proces sprzedaży odziedziczonej nieruchomości będzie przebiegał sprawniej. Profesjonaliści udzielą wskazówek niezbędnych do przygotowania domu na sprzedaż i uporządkowania wszystkich spraw prawnych i podatkowych. Agent nieruchomości może zaoferować kluczowe informacje na temat lokalnego rynku, które są szczególnie przydatne, gdy spadkobierca nie mieszka w pobliżu. Prawnicy i specjaliści podatkowi pomogą zgromadzić i uporządkować niezbędne dokumenty, aby sprzedaż domu była jak najsprawniejsza.

Zamów wycenę domu

Porozmawiaj ze specjalistą od podatków, bo choć przepisy mogą się zmienić, mienie otrzymane jako dziedziczenie nie jest uważane za dochód spadkobierców. Ważna jest realna wartość rynkowa domu w momencie jego dziedziczenia, dlatego dużą rolę ogrywa uzyskanie dokładnej wyceny nieruchomości. Pośrednik pomoże spadkobiercy w wyborze kompetentnych rzeczoznawców, inspektorów i innych specjalistów, którzy będą zaangażowani w proces sprzedaży domu.

Nie zwlekaj

Przejdź po pomieszczeniach i dokładnie przyjrzyj się wszystkiemu – od ilości mebli do stanu podłogi. Pomoże ci to określić, co należy zrobić w domu, aby szybciej go sprzedać. Taka inspekcja domowa jest szczególnie ważna w przypadku, gdy odziedziczona nieruchomość jest starsza. Być może istnieją rzeczy wymagające natychmiastowej renowacji, jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o sprzedaży. Równie ważne jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, takich jak akt własności domu, a także sprawdzenie, czy na odziedziczonej nieruchomości nie ciążą jakieś pożyczki (np. odwrotna hipoteka, ang. reverse mortgage) oraz czy podatki od nieruchomości są uregulowane.

Pomyśl o naprawach i niewielkich poprawkach

Pośrednik nieruchomości pomoże w ustaleniu, czy stan domu jest odpowiedni, aby wystawić go na rynek. Może również zasugerować proste poprawki, takie jak malowanie pomieszczeń, usunięcie niektórych mebli lub lepsze zagospodarowanie podwórka, aby zachęcić potencjalnego nabywcę.

Doświadczenie nie jest drogie, ono jest bezcenne. Sprzedaż odziedziczonego domu może być wyczerpująca, ale dobry agent będzie wiedział, jak ją skutecznie zorganizować i przeprowadzić.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz “Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot.paulbr75/pixabay.com

REKLAMA

Poprzedni artykułPrzekąska? Nie, dziękuję!
Następny artykułOponki

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks