REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nieruchomości Co zrobić, jeśli dom nie przejdzie inspekcji

Co zrobić, jeśli dom nie przejdzie inspekcji

-

fot.HighwayStarz/123RF Stock Photos

Znalazłeś dom, który wydaje się idealny, a twoja oferta została zaakceptowana. Wtedy otrzymujesz złe wieści: inspektor znalazł wiele problemów. I co teraz?

REKLAMA

Inspekcja nieruchomości jest bardzo ważną częścią procesu zakupu domu w Illinois. Nie musisz zatrudniać nikogo do inspekcji domu, na który złożyłeś ofertę, ale pamiętaj, że profesjonalny inspektor może ci zaoszczędzić dużo stresu i pieniędzy w przyszłości. Inspektor może znaleźć problemy, których nie zauważy przeciętna osoba, wytłumaczy, które z nich są naprawdę ważne i wymagają natychmiastowej interwencji, i przedstawi ogólną kondycję domu przygotowując cię na to, co może wydarzyć się w niedalekiej przyszłości.

Co się zatem stanie, jeśli inspekcja domu ujawnia zaskakującą liczbę problemów z hydrauliką, elektryką lub problemami strukturalnymi? Masz kilka opcji:

Kontynuuj proces kupna i sam zapłać za naprawy
Nawet jeśli inspektor znajdzie wiele problemów z daną nieruchomością, możesz być w niej tak zakochany lub może wynegocjowałeś już wystarczająco dobrą ceną, że mimo wszystko zdecydujesz się na zakup i pokrycie kosztów naprawy domu z własnej kieszeni. Jednak zanim podejmiesz decyzję o tym, by samodzielnie wszystko naprawić, powinieneś uważnie przeczytać raport z inspekcji, aby zrozumieć, jakie są usterki i co należy z nimi zrobić. Warto też skontaktować się z kilkoma wykonawcami i poprosić ich o podanie wyceny napraw, których potrzebujesz. Wykorzystaj te informacje, aby sprawdzić, czy kupno rzeczywiście ma sens i czy twój budżet na to ci pozwoli.

Współpracuj ze sprzedającym
Kupujący i sprzedający najczęściej współpracują ze sobą i negocjują, kto będzie płacić za usterki, które odkryła inspekcja nieruchomości. Jeśli w domu są problemy strukturalne, jeśli zepsute są piekarnik lub klimatyzacja, lub jeśli dom nie jest zbudowany zgodnie z przepisami budowlanymi, wtedy najlepiej, aby sprzedający pokrył przynajmniej niektóre koszty napraw. Sprzedający może pomóc ci na wiele różnych sposobów, np. dokonując naprawy, udzielając ci kredytu na pokrycie kosztów sfinalizowania transakcji (ang. closing) lub obniżając cenę domu w celu pokrycia kosztów naprawy. Pamiętaj jednak, że sprzedający nie ma obowiązku naprawy usterek ani zapłacenia za remonty.

Zrezygnuj z domu
Jeśli inspekcja ujawni więcej problemów, niż się spodziewałeś, masz możliwość wycofania się z transakcji, ale tylko pod warunkiem, że kontrakt ze sprzedającym miał klauzulę dotyczącą inspekcji. Sprawdź spodziewany koszt napraw i zastanów się, czy dom jest wart zainwestowania tych pieniędzy. Jeśli koszt tych napraw jest większy niż suma, którą chciałeś na nie wydać, to być może nie warto kupować tego domu.

Inspekcja nieruchomości jest warte tyle, ile dokonująca jej osoba. Poproś swego agenta o polecenie ci profesjonalnego inspektora lub skontaktuj się z National Association of Certified Home Inspectors w celu znalezienia wiarygodnego i kompetentnego inspektora w stanie Illinois.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz “Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks