0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNiepokonani(Nie)pokonani. Jak uzyskać nakaz ochrony (Order of Protection)

(Nie)pokonani. Jak uzyskać nakaz ochrony (Order of Protection)

-

niepokonani

Jak uzyskać nakaz ochrony  (Order of Protection)

REKLAMA

Opowieść Sylwii

Sędzia przyznaje ci nakaz ochrony. Oznacza to, że facet nie może się zbliżać do ciebie i twoich dzieci. Jeśli złamie Order of Protection – powinien iść siedzieć. Ale to nie takie proste. Problem polega na tym, że policja nie zawsze jest chętna do pomocy, zwłaszcza w przypadkach przemocy domowej. Stygmat wiszący nad kobietami, które są bite i nic z tym nie robią, szkodzi tym kobietom, które naprawdę próbują. Policja często reaguje pasywnie, albo nawet bagatelizuje zgłoszenie.

Często sama słyszałam od policji, że dopóki mój były partner nie pojawi się u mnie w domu, albo będzie mi groził śmiercią, nic nie mogą zrobić. Kiedy groził i się pojawiał, nie było dowodów, itd. Należy jednak pamiętać o jednym: Order of Protection jest dodatkową amunicją w całym arsenale i czy facetowi się to podoba, czy nie, tej amunicji użyje się przeciwko niemu. Złamanie zasad Order of Protection ciągnie się za sobą konsekwencje i to poważne. Im więcej tego typu wykroczeń w kartotece – tym dłuższy czas spędzony w więzieniu. Jeżeli w taką sytuację zaangażowane są dzieci – tym gorzej dla niego.

Zdaję sobie sprawę, jak nikt inny, o poczuciu bezsilności i marazmu w jaki można popaść w walce z tym wszystkim. Bo jak można się czuć, jeśli myślisz, że on ma wszystkie prawa, a ja, moje dzieci i bliscy – żadnych? Czy nie lepiej się poddać, umrzeć, i zakończyć to całe bagno; tę walkę, której nie można wygrać? Ale zarówno ja, jak i miliony innych kobiet jesteśmy przykładem tego, że nawet największe bagno nie jest za głębokie, żeby z niego nie móc wyjść, a przede wszystkim wyciągnąć z niego dzieci.

Order of Protection może często wyglądać jak głupi świstek papieru, papier toaletowy i nic więcej, ale w świetle prawa jest bardzo ważny i każda z nas doświadczająca przemocy domowej MUSI go mieć, a kiedy upłynie jego ważność, odnowić.

Aby uzyskać nakaz ochrony lub zakaz zbliżania się (ang. Order of Protection) należy udać się do sądu rodzinnego i złożyć petycję. Sędzia, na podstawie dostarczonych dowodów, zadecyduje wówczas, czy osoba ubiegająca się o taki zakaz ma realne powody, by go uzyskać. Od sądu zależy również na jak długo wyda taki zakaz.

Warto pamiętać, że Order of Protection chroni nie tylko kobietę, ale również jej dzieci, a nawet najbliższą rodzinę. Przyznany przez sąd nakaz oznacza zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania, miejsca pracy, szkoły, itd. Jeżeli dochodzi do złamania zasad, wówczas facet idzie siedzieć. Za każdym razem, kiedy mężczyzna łamie zakaz zbliżania się trzeba dzwonić na policję, złożyć raport. Od tego się zaczyna.

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Kasia Kaczmarczyk fot.Dariusz Lachowski
Kasia Kaczmarczyk fot.Dariusz Lachowski

Jeśli staniesz się ofiara przemocy domowej, możesz ubiegać się o nakaz ochrony osobistej (ang. Order of Protection) . Nakaz może mieć charakter cywilny albo kryminalny. Prawa gwarantowane w nakazie pozostają takie same ze względu na charakter. W przypadku nakazu kryminalnego, oprawca również ma postawione zarzuty kryminalne za przemoc domową; może się to zakończyć skazaniem kryminalnym. W przypadku cywilnego nakazu ochrony, postępowanie ma charakter wyłącznie cywilny.

W obu przypadkach ofiara przemocy domowej może uzyskać ochronę przed oprawcą. Nakaz ochrony zatwierdzony przez sąd może zakazać całkowitego kontaktu z ofiarą przemocy domowej włącznie z zakazem mieszkania w jednym domu. W wielu przypadkach oprawca zostaje pozbawiony wstępu do własnego domu, jednak nie pozbawiony praw posiadania domu. Taki nakaz ochrony może również obejmować dzieci.

W postępowaniu o uzyskanie nakazu ochrony ofiara może się reprezentować sama; jednak jest wskazane, aby w sądzie pojawiła się z adwokatem. Wiele instytucji lokalnych oferuje bezpłatne usługę asystentów, którzy wytłumaczą przebieg postępowania sądowego, w którym ofiara stara się o przyznanie nakazu ochrony.

Warto pamiętać, że Order of Protection jest przyznawany w sprawach, kiedy oprawca jest członkiem rodziny, a nie osobą obcą. Członek rodziny to osoba połączona z ofiarą na podstawie związku partnerskiego (w tym małżeństwa), posiadania dzieci, mieszkania razem, albo połączenia więzami krwi.

Mieszkańcy miasta Chicago mogą się starać o nakaz ochrony w sądzie znajdującym się w Chicago, przy 555 West Harrison Street. Mieszkańcy przedmieść powinni kierować się do lokalnych sądów. Pierwszym krokiem w przypadku, kiedy ofiara zostaje zaatakowana, jest zadzwonienie pod numer 911 i złożenie raportu policyjnego. Taki raport może pomóc w uzyskaniu nakazu ochrony lub aresztowaniu oprawcy. Złamanie warunków nakazu ochrony może wiązać się z postawieniem zarzutów kryminalnych. Dlatego jest to dokument sądowy, który ma ogromną wagę.

[blockquote style=”4″]Jeśli masz więcej pytań na temat uzyskania nakazu ochrony, zadzwoń po darmową pomoc:

Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie

tel. 773-427-6333
tel. 773-427-6331

Life Span

tel. 312- 408-1210
tel. 847-824-0382

Informacje (włącznie z formami do wypełnienia) można również uzyskać na stronie:

http://www.cookcountyclerkofcourt.org; zakładka „Services and Resources”, Domestic Violence.[/blockquote]

*Informacje w tym artykule mają tylko cel informacyjny, nie stanowią porady prawnej.

mecenas Kasia Kaczmarczyk
tel. 773-818-6655

REKLAMA

2091255610 views

REKLAMA

2091255911 views

REKLAMA

2093052371 views

REKLAMA

2091256194 views

REKLAMA

2091256342 views

REKLAMA

2091256486 views