REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nauka i technologie Z Nowego Jorku do Los Angeles w 46 minut

Z Nowego Jorku do Los Angeles w 46 minut

-

X-51A WaveRider szykuje się do lotu próbnego and Pacyfikiem. Eksperymentalny samolot ma osiągnąć prędkość około 5800 km na godzinę. Hipersoniczny WaveRider pozwala na pokonywanie dużych odelgłości w bardzo krótkim czasie. Jeżeli eksperyment się powiedzie, jest nadzieja na to, że lot z Nowego Jorku do Los Angeles zajmie zaledwie 46 minut. Obecnie w samolocie spędzić trzeba prawie sześć godzin.

U.S. Air Force/ Eksperymentalny WaveRider odbędzie we wtorek testowy lot

REKLAMA

Projekt X-51A WaveRider realizowany jest wspólnie przez laboratorium badawcze U.S. Air Force, Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) oraz koncerny Boeing i Pratt & Whitney Rocketdyne.

Bezzałogowy X-51A WaveRider zostanie we wtorek wyniesiony na wysokość około 15 tys. metrów nad Oceanem Spokojnym przez bombowiec U.S. Navy. Dalej, na poziom 21 tys. metrów, WaveRider wzbije się sam. Naukowcy mają nadzieję, że maszyna osiągnie prędkość około 5800 km na godzinę. Sukcesem będzie, jeżeli WaveRider utrzyma taką prędkość przez 300 sekund, czyli pięć minut. Po tym czasie eksperymentalny samolot rozpadnie się na kawałki i spadnie do Pacyfiku.

Projekt X-51A WaveRider realizowany jest głównie z myślą o wykorzystaniu hipersonicznego samolotu w lotach wojskowych. Eksperci twierdzą jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie aby maszynę tę wykorzystać także w przyszłości w lotach pasażerskich. Drastycznie skróciłoby to czas podróży. Trasę z Paryża do Pekinu pokonać można by w zaledwie 2,5 godziny (obecnie przelot trwa ponad 10 godzin). Lot z Nowego Jorku do Los Angeles zamiast obecnych 5 godz. 45 min. trwałby 46 minut.

Zobacz animację przedstawiająca testowy lot samolotu X-51A WaveRider:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0QX1sncLMZs[/youtube]

mp

11 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA