REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Udany start rakiety firmy SpaceX w Kalifornii

Udany start rakiety firmy SpaceX w Kalifornii

-

Rakieta Falcon 9 należąca do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w sobotę z bazy Vandenberg w Kalifornii. Nastąpiło to po czterech miesiącach od eksplozji takiej samej rakiety w trakcie rutynowej próby na kosmodromie na Florydzie.

Wystrzelenie rakiety nastąpiło zgodnie z planem o godz. 9.54 czasu lokalnego (18.54 czasu polskiego). Rakieta wyniosła na orbitę 10 satelitów telekomunikacyjnych systemu Iridium, z których każdy waży ok. 600 kg.

REKLAMA

Sobotni start Falcona 9 był postrzegany jako test, czy firmie SpaceX udało się poprawnie zidentyfikować i naprawić błędy popełnione we wrześniu, które doprowadziły do eksplozji rakiety.

SpaceX współpracuje również z amerykańską Państwową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), dostarczając swymi pojazdami Dragon zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Loty załogowej wersji Dragona mają się rozpocząć w bieżącym roku.

28 czerwca 2015 roku zmierzająca ku ISS rakieta Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon eksplodowała w dwie i pół minuty po starcie z przylądka Caneveral na Florydzie. (PAP)

Na zdj.: rakieta Falcon9 fot. Jim Grossmann/NASA/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks