REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNauka i technologieSzklanka wykrywająca "pigułkę gwałtu"

Szklanka wykrywająca "pigułkę gwałtu"

-

Bostońska firma „Drink Savvy” twierdzi, że udało jej się stworzyć substancję, która pod wypływem znajdujących się w napojach leków psychoaktywnych zmienia kolor na czerwony. Wykorzystanie odkrycia w szklankach i kubkach umożliwa wykrycie tzw. „pigułek gwałtu”, których ofiarami pada każdego roku kilkaset tysięcy osób na całym świecie.

fot. Drink Savvy/ Znajdujący się w szklance lub kubku materiał zabarwia się na czerwono, w przypadku wykrycia substancji psychoaktywnych

REKLAMA

Kiedy trzy lata temu Mike Abramson wybrał się ze znajomymi do jednego z klubów w Bostonie, po kilku łykach stojącego przed nim koktajlu poczuł się słabo i zaczął tracić przytomność. Szybko zdał sobie sprawę, że w jego napoju znajdowała się tzw. pigułka gwałtu – substancja psychoaktywna, powodująca senność oraz tymczasowy zanik pamięci.

Tego typu przypadki w klubach na całym świecie są niemal na porządku dziennym. Szacuje się, że ofiarami “pigułek gwałtu” rozpuszczonych w drinkach pada blisko pół miliona osób rocznie. Statystyki te, nie obejmują jednak przypadków, które nigdy – z różnych względów – nie zostały zgłoszone.

Do tej pory bezzapachowe, bezsmakowe i bezbarwne substancje były dla zwykłego bywalca klubów i barów praktycznie niemożliwe do wykrycia. Teraz może się to zmienić. Firma Drink Savvy stworzyła materiał, który wchodząc w reakcję z lekami psychoaktywnymi zmienia kolor na czerwony. Bostońska firma swój wynalazek chce wykorzystać do produkcji szklanek, plastikowych kubków a nawet słomek do napojów, które pomogą w wykryciu niebezpiecznych leków.

Firma Abramsona testowała swój produkt na jednym z najpopularniejszych “koktajli gwałtu” – Rohypnolu. Zmiana koloru zamieszczonych w kubku pasków jednoznacznie potwierdziła obecność niebezpiecznej substancji. Kolejne testy pozwolą ustalić jak wynalazek “Drink Savvy” działa w przypadku innych specyfików, w tym GHB.

Zanim „sprytne” kubki i słomki będą powszechnie dostępne, bywalcy klubów i barów powinni przestrzegać kilku kluczowych zasad: nigdy nie przyjmować drinków od nieznajomych, nie pozostawiać swych kieliszków czy szklanek bez uwagi i konsumować napoje alkoholowe z umiarem.

 

mp

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2123242860 views

REKLAMA

REKLAMA

2123242877 views

REKLAMA

2125039197 views

REKLAMA

2123242887 views

REKLAMA

2123242893 views

REKLAMA

2123242897 views