REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNauka i technologieStrzeż się Wikipedii

Strzeż się Wikipedii

-

Najnowsze badania opublikowane w amerykańskim kwartalniku Public Relations Journal potwierdziły to, o czym większość z nas przekonała się już dawno na własnej skórze. Najsłynniejsze źródło internetowej wiedzy – Wikipedia – w artykułach o korporacjach i firmach jest statystycznie niewiarygodna aż w 60 procentach. 

Powstała w 2001 roku Wikipedia jest określana przez jej twórców mianem „projektu internetowej encyklopedii”. Obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci promujących Wikipedię (i zasiadających w jej zarządzie) jest Jimmy Donal „Jimbo” Wales.

REKLAMA

Stworzenie encyklopedii w 2001 roku byłoby samo w sobie mało innowacyjnym pomysłem. Wikipedia, to jednak encyklopedia, którą edytować mogą wszyscy chętni. Idea otwartego źródła wiedzy w ciągu 10 lat podbiła internet. Dziś Wikipedia posiada ok. 20 mln haseł we wszystkich wersjach językowych, a korzysta z niej ok. 10 mln internautów na całym świecie.

To, że każdy internauta posiadający minimalną wiedzę na temat mechanizmu wiki (niezbędna jest tu znajomość  prostego języka znaczników lub edytora WYSIWYG) może dołożyć do projektu o nazwie Wikipedia swoje trzy grosze, to koncept tyleż o genialny, co także niebezpieczny. Okazuje się bowiem, że mimo procedur weryfikacji danych zamieszczanych na stronach internetowej encyklopedii, na Wikipedii roi się od błędów. Najnowsze badania opublikowane w amerykańskim kwartalniku Public Relations Journal dowodzą, że nawet sześć na dziesięć artykułów na temat firm i korporacji zamieszczonych na Wikipedii zawiera rażące błędy faktograficzne.

Doktorantka Marcia W. DiStaso postanowiła zapytać 1284 PR-owców, jak oceniają artykuły na temat swoich klientów umieszczone w najsłynniejszej encyklopedii internetowej. Rezultat był zaskakujący. Okazało się, że aż 60 proc. artykułów zawierało błędne dane. Co więcej, ich poprawienie na Wikipedii graniczyło z cudem; aż 25 proc. e-maili sygnalizujących błędy w opisie firm zostało zignorowanych.

Wikipedia nie jest podawana jako oficjalne i najbardziej wiarygodne źródło informacji o firmach i korporacjach, jednak prawda jest taka, że wciąż pozostaje najpopularniejszą internetową encyklopedią, odwiedzaną przez ponad 10 mln użytkowników każdego dnia. Posiada ponad 16 mln zarejestrowanych użytkowników, co sekundę jest edytowana, co godzinę zyskuje cztery nowe artykuły i 308 nowych użytkowników. Posiada także takie oto strony:

Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo.

AS

3 KOMENTARZE

  1. wiki.. podaje to co jest dostepne… A w bajkach bylo..ze kazdy las ma swego przywodce duchowego… lwa.. I wszystkie zwierzatka z lasu poszczegolnego znaja swe dole i niedole, lecz niestety, tylko lew wie co ryczy do lwa z sasiedniego lasu…Lew panuje i zakazuje, by nie atakowac lwa sasiedniego lasu. a wszystko inne dozwolone

  2. Wiem ze w amerykanskich szkolach nie polecaja urzywanie tej encyklopedii a nawe zabraniaja. Pamietam ze kilka lat temu badania byly rowniez niepozytywne ale ci co pilnuja tej strony tkumaczyli ze bardzo szybko korygujs dane i nieprawdziwe infirmacje i nawet sami urzytkownicy rowniez poprawiaja bledne wpisy
    Ja korxystam z tej strony bardzo czesto i uwazam ze jest ona bardzo rewelacyjna

REKLAMA

2123057198 views

REKLAMA

REKLAMA

2123057215 views

REKLAMA

REKLAMA

2124853535 views

REKLAMA

2123057225 views

REKLAMA

2123057231 views

REKLAMA

2123057235 views