REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Nauka i technologie Samochody bez kierowców wkrótce na drogach Nevady

Samochody bez kierowców wkrótce na drogach Nevady

-

Jeszcze kilka lat temu taki pomysł uznanoby za szaleństwo – dziś wprowadzany jest w życie. Stan Nevada jako pierwszy w USA wydał zgodę, aby na drogi wyjechały “autonomiczne pojazdy”, czyli samochody, które same – bez kierowcy – zmierzają do wyznaczonego im celu.

fot. Bezzałogowy Prius testowany przez koncern Google

„Nevada jest pierwszym stanem, który wychodzi na przeciw samochodom przyszłości” – czytamy w specjalnym oświadczeniu wydanym przez stanowy wydział komunikacji, który właśnie zatwierdził przepisy i regulacje dotyczące „bezzałogowych” pojazdów. Określają one warunki jakie producent tego typu samochodów musi spełnić, aby jego pojazd mógł poruszać się po drogach Nevady oraz wymogi, jakie w przyszłości spełniać będą musieli ich właściciele.

Liderem w dziedzinie autonomicznej technologii jest internetowy gigant Google, który od blisko dwóch lat testuje samochody (Toyoty Prius) bez kierowców i opracował już kilka prototypów. Wyposażone są one precyzyjne kamery wideo, laserowe czujniki i dalmierze, które umożliwiają samochodom orientację w terenie i przestrzeni. Po wprowadzeniu do pokładowego komputera adresu, bezzałogowy samochód zabiera pasażerów do celu. W drodze do pracy można więc zjeść śniadanie, zrobić makijaż czy przeczytać gazetę. Na razie jednak na pokładzie pojazdu musi znajdować się „operator” posiadający prawo jazdy specjalnej kategorii i gotowy przejąć kontrole nad autonomiczną maszyną. Co ciekawe, „operatorzy”, w przeciwieństwie do tradycyjnych kierowców, maja prawo wysyłać z pokładu samochodu SMS-y oraz rozmawiać przez telefon.

Zobacz także: FOTO. Czy to wciąż samochód? Oto Evos, nowy prototyp Forda

Firma Google przekonuje, że zastosowanie bezzałogowych samochodów przyczyni sie do poprawy bezpieczeństwa ruchu i nawet o połowę zmniejszy liczbę kolizji i wypadków. Zwłaszcza tych, spowodowanych przez pijanych kierowców. Gorąco wierzą w to władze Nevady. „Pijanego delikwenta barman lub kelner będzie mógł wrzucić na tylne siedzenie, wpisać adres, wcisnąć guzik i odesłać bezpiecznie do domu” – przekonują przedstawiciele Departamentu Transportu stanu Nevada.

O tym, że autonomiczne pojazdy mają szansę zastąpić tradycyjne auta może świadczyć coraz większe zainteresowanie koncernów motoryzacyjnych. Testy bezzałogowych samochodów przeprowadzają m.in. General Motors oraz BMW. Zanim po naszych ulicach śmigać będą tego typu pojazdy, upłynie jednak jeszcze sporo czasu.

mp


5 KOMENTARZE

 1. Witam.
  Bardzo ciekawy temat, ale moje oczekiwania są większe. Na przykład małego porównania z pojazdami uczestniczącymi w DARPA Grand Challenge 2004-5 a jeszcze bardziej ze zwycięzcami DARPA Urban z 2007 roku. Czy technologia Google różni się od tej stosowanej kilka lat temu? Czy jest lepsza – osiągnięto przez tych parę lat jakiś postęp? Czy inne firmy lub instytucje rozwijają badania na ten temat?

  • Technologia uzywana przez Google, to wlasnie ta zwycieska (caly czas ulepszana) z DARPA Challenge w 2005 roku. Stanley (autonomiczny samochod ktory wygral DARPA 2005) zostal zaprojektowany w Stanfod Univerity przez profesora Sebastiana Thrun. Profesor Thrun of jakiegos czasu wspolpracuje z Google nad technologia ktora moglaby trafic to masowej produkcji.

   Dla informatykow, zainteresowanych pojazsami autonomicznymi: Profesor Thrun wlasnie zaczal intenetowa klase “Programowanie samochodu robota” na udacity.com (link: http://www.udacity.com/overview/Course/cs373). Klasa jest za darmo, wymagana jest jednak znajomosc programowania.

 2. DARPA to specyficzny test dla samochodow bezzalogowych.
  pierwszy z 2004r -> to porazka, zadne autko go nie zaliczylo, ale drugi z 2005r -> to juz sukces, wygral go chyba Volkswagen i przejechal ponad 65 mil
  Przy kolejnych testach jest coraz lepiej.
  Ale nie mamy co liczyc, ze na tym portalu dowiemy sie szczegolow dotyczacych Darpa 🙂 To inna bajka

  • Nie dowiemy się wszystkiego, oj nie dowiemy to jest agencja wojskowa. Volkswagen przejechał w 2005 ponad 130 mil w ciągu 7h co było już dużym sukcesem.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks