REKLAMA

2131894597 views

REKLAMA

2131894596 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNauka i technologieNadeszła nowa era przewidywania pogody i zmian klimatycznych

Nadeszła nowa era przewidywania pogody i zmian klimatycznych

-

W piątek rano NASA wystrzeliła nowego wartownika Ziemi – satelitę NPP, którego misję będzie obserwacja naszej planety. Dzięki nowej technologii meteorolodzy będą mogli z większą dokładnością przekazywać prognozy pogody i ostrzegać o ekstremalnych warunkach, a naukowcy przybliżą się do zrozumienia długoterminowych zmian klimatycznych.

fot.nasa.gov/ Zbudowany przez Ball Aerospace & Technologies Corp. w Boulder, w Kolorado, satelita ma okrążać Ziemię przez pięć lat

REKLAMA

Rakieta Delta II tuż przed 3 rano (6-tą czasu EDT) w piątek wyniosła w kosmos satelitę z kalifornijskiego kosmodromu w bazie Sił Powietrznych Vandenberg. Po godzinie lotu, 500 mil (805 km) nad Ziemią, dwutonowy satelita wiekości SUVa, zwany National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project lub w skrócie NPP, został wystrzelony w orbitę polarną.

Saletelia posiada pięć urządzeń do obserwacji Ziemi. Najważniejszym z nich jest czujnik VIIRS, który będzie przekazywał dane dużo szybciej niż jego poprzednicy, m. in. zdjęcia huraganów w podczerwieni, pożarów lasów, wybuchających wulkanów, temperatury i wilgotności powietrza, kolorów oceanów (zależnych od zagęszczenia i rodzaju fitoplanktonu) czy koncentracji aerozoli w atmosferze.

Amerykańskie satelity aktualnie obserwujące Ziemię starzeją się i będą musiały zostać wymienione. Nowy satelita jest pomostem między obecną flotą NASA (satelitami Aura, Aqua i Terra) a sprzętem nowej generacji, który agencja kosmiczna opracowywuje dla Agencji Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Obecny projekt wspierał także Departament Obrony.

Tim Dunn z NASA, nadzorujący wystrzelenie satelity, poinformował, że pogoda była niemal idealna i lot „przebiegł wyśmienicie”. Biorąc pod uwagę, że koszt misji wyniósł 1,5 mln dolarów i wystrzelenie rakiety odkładano od 2006 roku, możemy jedynie wtórować radości, jaka zapanowała dziś rano w stacji kontroli lotów NASA.

Zobacz start rakiety Delta II z satelitą NPP na pokładzie:

as

19 KOMENTARZE

    • podobno potraficie przepowiadac pogode . z duzym naciskiem na slowo “podobno” . osobiscie uwazam ze bladego pojecia nie macie o pogodzie ale ludzie to kupuja tak jak lalki z cepelii – ot taki folklor

  1. Witam.
    Przewidywanie pogody umożliwia znajomość informacji meteorologicznych uzyskanych zarówno z komunikatów, jak i na podstawie własnych obserwacji. Na podstawie własnych obserwacji zjawisk meteorologicznych można często przewidzieć charakter pogody, to że natura jest nieprzewidywalna wpływu nie mamy.

REKLAMA

2129336242 views

REKLAMA

REKLAMA

2129336257 views

REKLAMA

REKLAMA

2131132577 views

REKLAMA

2129336267 views

REKLAMA

2129336270 views

REKLAMA

2129336274 views