REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNauka i technologieSkok Felixa Baumgartnera zakończony sukcesem

Skok Felixa Baumgartnera zakończony sukcesem

-

W Roswell, w stanie Nowy Meksyk został dziś pobity rekord skoku z wysokości. 43-letni Felix Baumgartner opuścił kapsułę na wysokości 39 km. Jako pierwszy człowiek na świecie Austriak w czasie skoku pokonał barierę dźwięku. 

fot. Supersonic Freefall - Red Bull Stratos CGI - YouTube.com

REKLAMA

Felix Baumgartner dokonał historycznego skoku w miasteczku Roswell, w stanie Nowy Meksyk. Śmiałek pobił 3 rekordy: wysokości lotu załogowego balonem, skoku ze spadochronu i prędkości skoku.

Jak poinformowała stacja CNN po dokładnych analizach potwierdzono, że w czasie skoku Austriak pokonał barierę dźwięku.

Tuż przed wyjściem z kapsuły “Fearless Celix” usłyszał od Joe Kittingera znamienne słowa: „Mam nadzieję, że aniołowie będą Cię mieć od teraz w opiece”.

Chwilę później Austriak zasalutował widzom do kamery i skoczył.

Baumgartnerowi nie udało się pokonać rekordu jego poprzednika w długości swobodnego spadania. Austriak leciał bez otwartego spadochronu przez 4 minuty i 22 sekundy.

Cała misja nie obyła się bez drobnych problemów. Podczas wnoszenia kapsuły na wysokość 36km Baumgartner sygnalizował problem z ogrzewaniem kasku. Do ostatniego momentu nie było pewne, czy skok się odbędzie.

Drugi problem pojawił się tuż po wyskoku, kiedy Baumgartner spadał przez strefę o bardzo rozrzedzonym powietrzu – wpadł wówczas w groźną dla bezpieczeństwa lotu gwałtowną roatcję. Na szczęście chwilę później udało mu się skontrolować ruchy ciała i reszta lotu przebigła bez problemów.

Tuż po wylądowaniu Baumgartnera cała ekipa pracująca nad projektem Stratos oszalała z radości, a sam Felix uklęknął na ziemi. Chwilę później dołączyli do niego fotoreporter i pomocnicy.

Felix Baumgartner pokonał dziś rekord skoku z wysokości, który jeszcze do niedawna należał od 52 lat do Joe Kittingera (z wysokości 31km). Kittinger osiągnął wówczas prędkość 989km, tuż przed barierą dźwięku. Dziś to on kierował osobiście wszystkimi działaniami Baumgartnera.

Felix Baumgartner zakończył dziś swoją 5-letnią drogę do bicia światowego rekordu skoku z wysokości. Austriak wykonał w tym roku 2 skoki przygotowujące go do tego kluczowego – w marcu z wysokości 24km i w lipcu z wysokości 29km. Tuż przed dzisiejszym skokiem śmiałek zapowiadał, że ten przewidziany na dziś będzie jego ostatnim skokiem w karierze.

Co ciekawe, dziś przypada 65. rocznica złamania bariery dźwięku na pokładzie samolotu – dokonał tego amerykański pilot Chuck Yeager.

AS
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VCqnQq86fkY[/youtube]

7 KOMENTARZE

REKLAMA

2123240735 views

REKLAMA

REKLAMA

2123240752 views

REKLAMA

2125037072 views

REKLAMA

2123240762 views

REKLAMA

2123240768 views

REKLAMA

2123240772 views