0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoZgromadzenie Narodowe z okazji 1050-lecia chrztu Polski; prezydent wygłosił orędzie

Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050-lecia chrztu Polski; prezydent wygłosił orędzie

-

fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA
fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Prezydent Andrzej Duda w orędziu podkreślił, że chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa i narodu, a my mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji.

REKLAMA

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie obu Izb parlamentu. Wzięli w nim udział, obok głowy państwa i parlamentarzystów, m.in. ministrowie z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Prezydent w orędziu podkreślił, że chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego. “Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju” – powiedział prezydent. Jak mówił, mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa.

Andrzej Duda mówił, że w 966 roku Polska “narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy”. Jak ocenił, przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. “Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: +my Polacy+. Powiedzieliśmy wtedy +tak+ wolności i samostanowieniu” – mówił prezydent. Jak podkreślił, udało się zbudować wspólnotę “na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności”.

“Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród” – mówił Andrzej Duda. Jego zdaniem “wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska” jest dla Polaków źródłem mocy, która w przeszłości pomagała nam przetrwać utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji.

Jak mówił, cywilizacje chrześcijańska, a także grecka i rzymska stały się trzema filarami polskiej tożsamości i kultury. Cywilizacja grecka dała nam m.in. filozofię, umiłowanie mądrości i prymat obiektywnej prawdy. Z cywilizacji rzymskiej zaczerpnęliśmy “myśl prawną i ustrojową, ideę rządów prawa, koncepcję republiki, czyli państwa, które jest dobrem wspólnym rządzących nim obywateli”. W tym momencie prezydenckiego orędzia rozległy się oklaski. “To doskonalone i wypróbowane przez setki lat zasady, na których w znacznej mierze opiera się także nowoczesne prawo cywilne, karne, procesowe i państwowe” – dodał prezydent.

“Trzecim filarem jest i był rdzeń myśli chrześcijańskiej: Stary i Nowy Testament, Dekalog i Ewangelia. To nowa rewolucyjna wizja ludzkości jako rodziny” – kontynuował Andrzej Duda i ponownie słychać było długie oklaski z sali.

Prezydent przytaczał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: “Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy”. Jak mówił, Jan Paweł II wskazywał, że wstąpienie do UE “to dla naszego narodu szansa na duchowe ubogacenie Zachodu, tego samego Zachodu, który niegdyś przekazał nam wiarę chrześcijańską”.

Rozpoczynając posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że chrzest Polski był “jednym z największych wydarzeń w historii Polski”. Jak ocenił, był to kamień milowy w naszych dziejach, który zmienił na naszych ziemiach ład moralny, a także przybliżył nas do Europy.

Po posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego posłowie w rozmowach z dziennikarzami komentowali orędzie prezydenta.

B. premier Ewa Kopacz (PO) zauważyła, że nawoływanie głowy państwa – by opcja, z której się wywodzi, szanowała zasady państwa prawa – zabrzmiało wyjątkowo mocno i – jak mówiła – ma nadzieję, że słowa o poszanowaniu wartości dotarły do partyjnych kolegów prezydenta.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że w orędziu prezydenta było dużo słów, które zasługują na uznanie, tylko że – zastrzegł – do tych słów brakuje czynów. “To jest największy problem, bo słowa mogą być najpiękniejsze, tylko brakuje tego w realnym życiu” – zaznaczył.

Zdaniem lidera Ryszarda Petru, prezydent mówił w orędziu głównie o przeszłości, nie wspomniał natomiast o rzeczy najważniejszej – o przyszłości Polski w Europie. “To bardzo słabe i trochę smutne przemówienie prezydenta” – ocenił. Jego zdaniem, to co się dzieje w polskim państwie, niestety – jak mówił – z udziałem prezydenta, oddala Polskę od Europy.

W ocenie posła PiS Jacka Sasin, reakcje polityków opozycyjnych na orędzie prezydenta to dowód, że opozycja chce rozgrywać wojenkę polityczną nawet w rocznicę chrztu Polski.

W trakcie posiedzenia został uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono “wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość”. Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich odsłonięto też tablicę upamiętniającą posiedzenie.

Przed południem w piątek w Poznaniu premier Beata Szydło spotkała się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121790996 views

REKLAMA

REKLAMA

2121791016 views

REKLAMA

REKLAMA

2123587336 views

REKLAMA

2121791027 views

REKLAMA

2121791036 views

REKLAMA

2121791040 views