REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoWorld Press Photo wygrało zdjęcie uchodźców na granicy Węgier

World Press Photo wygrało zdjęcie uchodźców na granicy Węgier

-

Zdjęcie Warrena Richardsona, które wygrało World Press Photo 2016  fot.Warren Richardson/World Press Photo/EPA
Zdjęcie Warrena Richardsona, które wygrało World Press Photo 2016
fot.Warren Richardson/World Press Photo/EPA

Nocne zdjęcie z granicy serbsko-węgierskiej, na którym migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu żyletkowego, australijskiego fotografa Warrena Richardsona wygrało 49. edycję World Press Photo, którego wyniki ogłoszono w czwartek w Amsterdamie.

REKLAMA

Czarno-białe zdjęcie w świetle księżyca, zatytułowane “Nadzieja na nowe życie”, Richardson, niezależny fotograf, zrobił nocą 28 sierpnia w pobliżu przejścia granicznego Roeszke na Węgrzech. Nie mógł skorzystać z flesza, by nie zaalarmować węgierskiej policji.

Członek jury Vaughn Wallace z Al Jazeera America określił je jako “wizualnie niewiarygodnie mocne, ale także bardzo zniuansowane”. “Zmusza ono do zatrzymania się i zwrócenia uwagi na twarz człowieka i dziecko. Widać ostrość drutu i ręce wyciągające się z ciemności” – ocenił Wallace.

Richardson zdobył również pierwszą nagrodę w kategorii “zdjęć unikatowych z gorących wydarzeń”, a drugą Francuz Corentin Fohlen za zdjęcie z manifestacji w Paryżu po zamachach na redakcję satyrycznego pisma “Charlie Hebdo”.

Duża część nagrodzonych zdjęć koncentrowała się na ukazywaniu kryzysu uchodźczego i wojny domowej w Syrii.

Zdjęcie Johna J. Kima z Chicago Tribune, które zdobyło 3 miejsce w kategorie "Wydarzenia współczecne" fot.John J. Kim/World Press Photo/EPA
Zdjęcie Johna J. Kima z Chicago Tribune, które zdobyło 3 miejsce w kategorie “Wydarzenia współczecne” fot.John J. Kim/World Press Photo/EPA

Nagrody dostało czterech fotografów agencji AFP: Samir Al-Dumi z Syrii za zdjęcia po nalocie na miasto Duma niedaleko Damaszku, Syryjczyk Abd Dumani za zdjęcia zabitych dzieci w tym samym mieście. Natomiast Roberto Schmidt został nagrodzony za zdjęcia lawiny na Mount Evereście wywołanej w kwietniu trzęsieniem ziemi w Nepalu, a Bulent Kilic z Turcji za zdjęcia syryjskich uchodźców na granicy tureckiej.

Wśród nagrodzonych w kategorii “Ludzie” znaleźli się dwaj Hiszpanie, Daniel Ochoa de Olza pracujący dla agencji AP i Sebastian Liste. Ochoa zdobył drugą i trzecią nagrodę za fotografie z tradycyjnych wyborów młodych piękności w hiszpańskim mieście Colmenar Viejo i ofiar zamachów w Paryżu. Liste został wyróżniony trzecią nagrodą za zdjęcie z brazylijskiej faweli.

W kategorii zdjęć przyrodniczych nagrody zdobyli m.in. Meksykanie: Anuar Patjane za zdjęcia wielorybów i Sergio Tapiro za zdjęcia erupcji wulkanu Colima w Meksyku.

Na World Press Photo prawie 83 tys. zdjęć zgłosiło 5 775 fotografów ze 128 krajów. Zwycięskie fotografie w ośmiu kategoriach 18-osobowe jury wybierało przez dwa tygodnie i, jak powiedział przewodniczący jury Francis Kohn, starano się zachować równowagę między jakością techniczną zdjęcia a jego walorami informacyjnymi.(PAP)

Warren Richardson fot.Koen Van Weel/EPA
Warren Richardson fot.Koen Van Weel/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2123062947 views

REKLAMA

REKLAMA

2123062964 views

REKLAMA

REKLAMA

2124859284 views

REKLAMA

2123062974 views

REKLAMA

2123062980 views

REKLAMA

2123062984 views