REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco WMO: El Nino 2015-2016 może być jednym z najsilniejszych od 1950 r.

WMO: El Nino 2015-2016 może być jednym z najsilniejszych od 1950 r.

-

fot.Ritchie B. Tongo/EPA
fot.Ritchie B. Tongo/EPA

Zjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od października br. do stycznia 2016 r. – poinformowała we wtorek Światowa Organizacji Meteorologiczna (WMO). El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat.

Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 st. Celsjusza wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

W 1998 roku El Nino wywołał suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadziło do znacznych strat w rolnictwie. Kilka lat temu z powodu El Nino ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks