REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago„Witaj, Majowa Jutrzenko” wybrzmiało na Daley Plaza. Uroczystości 3 Maja w Chicago...

„Witaj, Majowa Jutrzenko” wybrzmiało na Daley Plaza. Uroczystości 3 Maja w Chicago (ZDJĘCIA)

-

Uroczystości 3 Maja w Chicago

Flagi polska, litewska i amerykańska powiewały w poniedziałek 3 maja nad Daley Plaza, znacząc wyraźnie wagę obchodów święta Konstytucji 3. Maja w Chicago.

REKLAMA

W samo południe, w poniedziałek 3 maja, w centrum Chicago rozpoczęła się uroczystość wciągnięcia flag polskiej, litewskiej i amerykańskiej, upamiętniająca Konstytucję 3 Maja oraz rok 2021 jako ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy „Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów”.

„Świętujemy, oddając hołd naszym przodkom, ich mądrości i dziedzictwu. Polska i Litwa są związane wiekami historii. Dzisiaj jesteśmy sąsiadami i dobrymi przyjaciółmi, mocnymi i strategicznymi partnerami w Unii Europejskiej i na świecie” – podkreślała konsul RP w Chicago, Małgorzata Bąk-Guzik. „To historyczny dzień dla naszych społeczności w tym mieście” – mówił z kolei Mantvydas Bekesius, konsul generalny Litwy w Chicago. „Po raz pierwszy świętujemy razem tutaj w Chicago (…) Litwini i Polacy przyjechali do Chicago razem, tymi samymi drogami. Budowali to miasto, mosty i kościoły, a dzisiejszy kształt tego wspaniałego miasta i stanu to także zasługa naszych rodaków. (…) Cieszy mnie niezwykle partnerstwo Polski i Litwy w Chicago” – podkreślał konsul litewski.

W czasie uroczystości wybrzmiały hymny polski, litewski i amerykański, a także Mazurek 3 Maja („Witaj, majowa jutrzenko”), które zagrała 144. Orkiestra wojskowa Armii Amerykańskiej. Uroczystość uświetniła swoją obecnością także Gwardia Narodowa Illinois. W uroczystości wzięli udział zarówno przedstawiciele Polonii, jak i goście amerykańscy. Burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, z okazji polskiego święta narodowego, wydała specjalną proklamację ustanawiającą 3. Maja „Polsko-Litewskim Dniem Konstytucji”.

Szersza relacja z wydarzenia w weekendowym wydaniu Dziennika Związkowego.

(kk)

REKLAMA

2097977151 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977384 views

REKLAMA

2099773776 views

REKLAMA

2097977527 views

REKLAMA

2097977628 views

REKLAMA

2097977738 views