REKLAMA

2126712446 views

REKLAMA

2126712445 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoW Sejmie szkolenia dla nowych posłów

W Sejmie szkolenia dla nowych posłów

-

fot.Leszek Szymański/EPA
fot.Leszek Szymański/EPA

W Sejmie rozpoczęły się we wtorek dwudniowe szkolenia dla nowych posłów. W tej kadencji w ławach poselskich zasiądzie 215 osób, dla których będzie to pierwsza kadencja. Nowi posłowie zapowiadają ciężką pracę; chcą szybko poznać “labirynt” korytarzy sejmowych.

REKLAMA

Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn powiedział we wtorek PAP, że nowi posłowie podczas szkoleń m.in. dowiedzą się o przysługujących im prawach i obowiązkach, będą mogli także poznać topografię Sejmu.

“Dla wszystkich chętnych posłów VIII kadencji, Kancelaria Sejmu organizuje dwudniowe szkolenia, są trzy główne bloki tematyczne – rola posła w stanowieniu prawa i jego pozycja ustrojowa, kwestie związane z prowadzeniem biur poselskich, uposażeniami oraz szkolenie techniczne, związane z obsługą systemu do głosowania” – powiedział Węgrzyn.

Każdy poseł otrzyma “wyprawkę” zawierającą niezbędne dokumenty i informacje, m.in. regulamin Sejmu, konstytucję czy ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Główna część szkolenia odbywa się na sali plenarnej. Tam posłowie wysłuchują wykładów merytorycznych poświęconych m.in.: organizacji Sejmu i trybu uchwalania ustaw, wykonywaniu mandatu poselskiego, procedurom głosowań w Sejmie wraz z demonstracją aparatury do głosowania, prawnym ograniczeniom publicznej, zawodowej i gospodarczej działalności posłów, finansowym i rzeczowym świadczeniom poselskim oraz tworzenie i funkcjonowanie biur poselskich.

Poseł PiS, w przeszłości m.in. kandydat tej partii na premiera rządu technicznego, Piotr Gliński ocenił, że nowy Sejm będzie bardzo ciekawy, ponieważ będzie aż 215 nowych posłów. “To dobrze dla demokracji, że jest wymiana elit i dobrze dla Polaków. Nowo wybrany Sejm na pewno będzie ciężko pracował, będziemy odpowiedzialni za to, żeby w Polsce była pozytywna zmiana” – stwierdził.

Inny debiutujący poseł PiS Mieczysław Miazga powiedział PAP, że bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy w Sejmie. “Jestem pierwszy raz w Sejmie, ale myślę, że sobie poradzę, to okazały gmach, dużo w nim labiryntów, muszę go poznać, dowiedzieć się gdzie składać dokumenty, kwestionariusze, powoli będę poznawał tajniki Sejmu i będę starał się zrobić coś dobrego dla Polski” – dodał. Miazga, do niedawna radny sejmiku podkarpackiego, podkreślił, że ma za sobą 25-letnie doświadczenie w samorządzie, które w jego ocenie pomoże mu w pracy w parlamencie.

W Sejmie debiutują też dwie nowe formacje: ruch Kukiz’15 i Nowoczesna. “Gdybym nie miał wiary w to, że będzie lepiej, to zostałbym na scenie muzycznej, zarabiał pieniądze, tyle” – mówił we wtorek dziennikarzom Paweł Kukiz. “Wierzę w to, że będzie lepiej, że dojdzie do zgody narodowej, do konsensusu, który doprowadzi do stworzenia nowej konstytucji” – dodał.

Piotr Apel (Kukiz’15) przyznał w rozmowie z PAP, że mandat poselski to dla niego nowe, ciekawe wyzwanie. “Nie byłem jeszcze w takiej sytuacji, jestem zdeterminowany, żeby ciężko pracować dla Polski” – zadeklarował.

Największym wyzwaniem dla Tomasza Jaskóły (Kukiz’15) będzie stanowienie prawa. W jego ocenie Sejm ustanawia za dużo nowych przepisów. “Nie jestem zwolennikiem tworzenia prawa ponad miarę. Czasami się wydaje, że powinniśmy tworzyć ustawy niemalże inflacyjnie. To nieprawda. Im więcej wolności dla obywateli, tym lepiej” – dodał.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Ruch Kukiza, Nowoczesna i PSL. Prezydent w najbliższych dniach ma ogłosić datę zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

Uroczystość wręczenia posłom nowej kadencji zaświadczeń o wyborze odbędzie się 4 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu. Węgrzyn powiedział PAP, że uroczystość organizuje PKW, a Kancelaria Sejmu jedynie udostępnia pomieszczenia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120978726 views

REKLAMA

REKLAMA

2120978756 views

REKLAMA

REKLAMA

2122775078 views

REKLAMA

2120978769 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120978779 views

REKLAMA

2120978784 views