REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco W. Brytania zaaprobowała szczepionkę Pfizera i BioNTech przeciw koronawirusowi

W. Brytania zaaprobowała szczepionkę Pfizera i BioNTech przeciw koronawirusowi

-


Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w środę, że to dopuszczenie przez krajowego regulatora szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech jest fantastyczną wiadomością. Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który ją zaaprobował.

“To fantastyczne, że MHRA formalnie zatwierdziła szczepionkę Pfizer i BioNTech przeciw Covid-19. Szczepionka zacznie być udostępniana w całej Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia. To właśnie ochrona zapewniana przez szczepionkę pozwoli nam w końcu odzyskać nasze życie i ożywić gospodarkę” – napisał Johnson na Twitterze.

REKLAMA

Jak dodano, komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, takich jak pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

“MHRA – w pełni niezależny regulator – zatwierdził szczepionkę do wprowadzenia na rynek. NHS (publiczna służba zdrowia – PAP) jest na to gotowa, więc od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko Covid-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna, MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość” – powiedział stacji Sky News Hancock. W rozmowie z BBC dodał z kolei, że jest bardzo dumny z faktu, że to Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła ją do użytku.

W pierwszej połowie listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc. Proces formalnego dopuszczania tej szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii zaczął się 20 listopada.

Wielka Brytania zawarła umowę za zakup 40 mln dawek tej szczepionki i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 mln, co biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy dla 5 mln osób.

W zeszłym tygodniu brytyjski rząd zwrócił się do MHRA o ocenę, czy do użycia może zostać dopuszczona inna szczepionka przeciw koronawirusowi – stworzona przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Brytyjski rząd zawarł umowę z AstraZeneca na zakup 100 mln dawek tej szczepionki, a także na zakup 7 mln od amerykańskiej firmy Moderna, w przypadku której skuteczność również wynosi 95 proc.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA