REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoTusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

-

14 krajów członkowskich UE zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury – poinformował w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie wykluczył przy tym dalszych kroków, w tym kolejnych wydaleń.

Wśród krajów, które zdecydowały się na wydalenie dyplomatów, są obok Polski m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy.

REKLAMA

Tusk przypomniał decyzję przywódców UE z zakończonego w ubiegły piątek unijnego szczytu w Brukseli, którzy zgodzili się z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia. Na szczycie przywódcy zdecydowali też o odwołaniu z Moskwy do Brukseli na konsultacje unijnego ambasadora.

Podczas spotkania cześć unijnych krajów porozumiała się w sprawie skoordynowanej akcji wydalenia rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania.

Od ataku bronią chemiczną 4 marca br. w Salisbury Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Według premier Wielkiej Brytanii Theresy May winę za ten atak ponosi Rosja.

Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz poinformowała w poniedziałek na konferencji, że szefowa unijnej dyplomacji Frederica Mogherini rozmawiała w niedzielę z odwołanym z Moskwy do Brukseli ambasadorem. Zaznaczyła, że nie wie, jak długo potrwają konsultacje.

Przypomniała, że kraje członkowskie prowadziły rozmowy na temat możliwych kroków, jakie można podjąć w odpowiedzi na atak na Skripala na poziomie krajowym. “To kwestia, która pozostaje w rękach państw członkowskich” – zaznaczyła rzeczniczka KE.

Stany Zjednoczone zdecydowały o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu generalnego Rosji w Seattle. Ukraina wydali 13 rosyjskich dyplomatów, a Kanada – czterech.

Łukasz Osiński (PAP)

Na zdjęciu: Donald Tusk
fot.JULIEN WARNAND/EPA-EFE/REX/Shutterstock

3 KOMENTARZE

REKLAMA

2123198043 views

REKLAMA

REKLAMA

2123198060 views

REKLAMA

2124994380 views

REKLAMA

2123198070 views

REKLAMA

2123198076 views

REKLAMA

2123198080 views