REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoSzef Europolu: IS może próbować wysyłać do Europy nowych terrorystów

Szef Europolu: IS może próbować wysyłać do Europy nowych terrorystów

-

Wojownicy Państwa Islamskiego fot. Wikipedia
Wojownicy Państwa Islamskiego fot. Wikipedia

Dyrektor Europolu, Brytyjczyk Rob Wainwright ostrzegł w piątkowym wywiadzie z londyńską popołudniówką „Evening Standard” przed narastającym ryzykiem zamachów terrorystycznych w Europie ze strony bojowników Państwa Islamskiego (IS).

Wainwright powiedział, że według posiadanych przez agencję informacji wywiadowczych przywódcy IS podjęli „strategiczną decyzję” o wysłaniu do Europy fanatyków w celu odwrócenia uwagi od utraty kolejnych terytoriów na terenie Syrii i Iraku. „Zdolność przeprowadzania spektakularnych ataków w Europie jest alternatywną metodą utrzymania wysokiego morale i zademonstrowania, że IS wciąż jest silne” – ostrzegł.

REKLAMA

Dyrektor Europolu podkreślił, kluczowym wyzwaniem dla europejskich służb jest walka z handlem bronią w tzw. Dark Web – sieci niedostępnej dla zwykłych wyszukiwarek internetowych i często wykorzystywanej do działalności przestępczej – oraz fałszywymi paszportami, które są „produkowane na masową skalę”.

Szef unijnej agencji ocenił, że należy się spodziewać prób przeprowadzenia ataków terrorystycznych inspirowanych ubiegłorocznymi zamachami w Paryżu. Jak ujawnił, służby prowadzą obecnie ponad 50 śledztw przeciwko grupom terrorystycznym na terenie Europy i kilkaset operacji mających na celu zapobieżenie nielegalnemu przewozowi broni do państw członkowskich Unii Europejskiej, głównie z państw dawnej Jugosławii lub ze Stanów Zjednoczonych.

W rozmowie z „Evening Standard” Wainwright zaznaczył również, że Europa będzie musiała zmierzyć się z ryzykiem związanym z powrotami Europejczyków, którzy pojechali do Syrii, aby wesprzeć Państwo Islamskie.

„Spodziewam się, że ich morale słabnie i wielu bojowników z własnej woli zdecyduje się na powrót. Przez wiele lat będziemy musieli sobie radzić z ponowną integracją tysięcy osób, które wrócą (…) z bardzo zradykalizowanego środowiska” – podkreślił, dodając, że „część z nich będzie wysyłana przez IS, aby zaangażowali się w działalność terrorystyczną”.

Szef Europolu powiedział również, że jest zaskoczony tym, iż terroryści „nie wykorzystali w większym stopniu kryzysu uchodźczego”. Ujawnił, że służby planują wzmocnienie sił antyterrorystycznych w Grecji, aby wyłapywać ekstremistów próbujących dostać się na kontynent.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

REKLAMA

2097751489 views

REKLAMA

REKLAMA

2097751723 views

REKLAMA

REKLAMA

2099548115 views

REKLAMA

2097751866 views

REKLAMA

2097751967 views

REKLAMA

2097752077 views