REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu otwarty, cel - ambitna umowa

Szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu otwarty, cel – ambitna umowa

-

fot.Yoan Valat/EPA
fot.Yoan Valat/EPA

Celem francuskiego przewodnictwa konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu jest ambitna, a nie minimalistyczna globalna umowa klimatyczna – powiedział w poniedziałek na pierwszej sesji COP21 szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

REKLAMA

W uroczystej inauguracji konferencji wzięło udział ponad 150 liderów ze świata.

Przewodniczący COP21 podkreślił, że praca nad nową umową na rzecz ochrony klimatu odbywa się “w dobrym duchu” od miesięcy.

“Celem (francuskiej) prezydencji jest osiągnięcie porozumienia pod koniec tych 11 dni” – powiedział Fabius. Dodał, że musi być ono “ambitne”, a nie “minimalistyczne”. Podkreślił, że porozumienie będzie się odnosić do wszystkich stron klimatycznej konwencji ONZ. “Chcemy, by świat usłyszał (pod koniec konferencji): nasza misja jest wykonana” – podsumował.

Szczyt COP21 w Paryżu potrwa do 11 grudnia.

“Chcę przesłać silny sygnał nadziei, że możemy stawić czoło konsekwencjom zmian klimatu poprzez (globalną) umowę” – powiedział na otwarciu minister środowiska Peru Manuel Pulgar-Vidal, prezydent poprzedniej konferencji klimatycznej w Limie, przekazując prezydencję Fabiusowi.

“Obecnie świat stawia czoło dwóm bardzo poważnym zagrożeniom: zmianie klimatu i terroryzmowi. Jestem przekonany, że spełnienie naszego celu i osiągnięcie porozumienia jest jedynym sposobem, nie tylko stawienia czoła zagrożeniu zmiany klimatu, ale także zagrożeniu terroryzmem, bo poprzez wielostronne porozumienie możemy pokazać światu, iż możemy współpracować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, ale także przeciwko globalnemu terroryzmowi” – dodał Pulgar-Vidal.

Poniedziałkowe wydarzenie z udziałem przywódców relacjonuje ok. 6 tysięcy dziennikarzy z całego świata. Liderzy, którzy zaczną przemówienia od godz. 11, mają nadać impet negocjacjom nad globalną umową klimatyczną. Według komentatorów fakt, że w inauguracji COP21 bierze udział ponad 150 przywódców oznacza, że klimat wraca na wysoką pozycję w agendzie politycznej świata.

Szczytowi, a zwłaszcza poniedziałkowej inauguracji z udziałem przywódców, towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, co ma związek z krwawymi zamachami w Paryżu z 13 listopada.

Wśród przywódców znajdują się orędownicy ochrony klimatu tacy jak niemiecka kanclerz Angela Merkel czy premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Jest również prezydent USA Barack Obama, który dołączył do globalnej walki ze zmianami klimatu.

W wydarzeniu uczestniczy polska premier Beata Szydło i szefowie unijnych instytucji.

W szczycie bierze udział polska delegacja negocjatorów, ekspertów i kierownictwa ministerstwa środowiska (w sumie 21 osób) oraz ok. 40-osobowa grupa przedstawicieli przemysłu, uczelni i innych instytucji.

Jeśli światowe negocjacje w stolicy Francji zakończą się sukcesem, zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

W konferencji bierze udział 195 krajów. Główną osią sporu będzie batalia o finanse na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami.

Propozycje wkładu do porozumienia klimatycznego (ang. intended nationally determined contribution – INDC) złożyły 183 państwa. W dokumentach tych deklarują, jakie kroki podejmą, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych na poziomie krajowym.

Choć liczba deklaracji jest bezprecedensowo wysoka, to analiza poszczególnych INDC pokazuje, że o kompromis będzie niezwykle trudno. Kraje rozwijające się uzależniają bowiem swoje działania od pomocy, jaką mają im przekazać na walkę ze zmianami klimatu kraje rozwinięte. Zgodnie z przyjętymi wcześniej zobowiązaniami od 2020 r. transfer ten ma wynosić 100 mld dol. rocznie. Chodzi o wartość przekazywanych technologii, inwestycji prywatnych, ale też środków publicznych.

Inny problem dotyczy tego, jaką formę powinno mieć ostateczne porozumienie. UE, Francja jako gospodarz konferencji, ale także np. Chiny opowiedziały się za prawnie wiążącym porozumieniem, które miałoby być rewidowane co pięć lat, by dostosowywać je do aktualnej sytuacji, rozwoju technologicznego i wiedzy naukowej.

Dzięki licznemu udziałowi światowych liderów w poniedziałkowej ceremonii otwarcia będzie to jedna z największych konferencji dyplomatycznych poza Zgromadzeniami Ogólnymi ONZ w Nowym Jorku, bezprecedensowa w historii konferencji klimatycznych.

Z Paryża Julita Żylińska (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

3 KOMENTARZE

  1. Bujda na resorach. Kolejne spotkanie, ktore poza marnotrawieniem pieniedzy i tumanieniem ludzi niczego nie rozwiaze. Czlowiek nie ma wplywu na zmiany klimatu, ktory w historii zmienial sie wielokrotnie bez udzialu ludzi. Na aktywnosc slonca nawet Obama (ktory przypisuje sobie cechy boskie) nie ma wplywu. Czlowiek ma wplyw na zanieczyszczenie srodowiska, ale tego nie rozwiaze sie na tego typu spotkaniach. Putin juz oswiadczyl, ze ograniczy emisje gazow cieplarnianych o 70%, ale tylko naiwniacy moga wierzyc w takie oswiadczenia. Inni beda udawac, ze wierza, a Putin i tak bedzie robil swoje. Jezeli kraje bogate zobowiaza sie finansowac tzw “czysta energie” w krajach trzeciego swiata, to mozna w 90% przyjac, ze pieniadze te zostana zmarnowane albo zawlaszczone przez skorumpowane ekipy rzadzace tymi krajami.

  2. Dziadziu romanie,
    Cos ci sie pokielbasilo, przeciez wedlug takich “medrcow” jak ty Swiat ma tylko 6 tys lat, dinozaury byly uzywane do transportu ludzi, mielismy rowniez wielka powodz, a Noe wraz najblizsza rodzina wybudowali piramidy egipskie, slonce krazy wokol Ziemi, ktora nie dosc, ze jest plaska ale lezy w samym centrum Wszechswiata. Tu “nawet Obama (ktory przypisuje sobie cechy boskie)” – [skad to sie wzielo, chyba tylko dziadzia roman wie] nie wstrzyma slonca i ruszy ziemie. A Putin tylko i wylacznie sie zmieni, jesli przeczyta w Dzienniku Zwiazkowym co on nim sadzi roman. Ach, jakie to wszystko proste.

    • Jezeli ktos jest tak tepy jak niejaki Rysiu, a w mozgu ma trociny i plewy, to nalezy go ignorowac. Komunistyczno-demokratyczna propaganda czyni nieodwracalne spustoszenia w umyslach wielu ludzi.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks