REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szczepionka Moderny na Covid-19 najwcześniej na wiosnę 2021 r.

Szczepionka Moderny na Covid-19 najwcześniej na wiosnę 2021 r.

-

Amerykańska firma Moderna, będąca dotąd w czołówce wyścigu o opracowanie szczepionki na koronawirusa, zapowiedziała, że szczepionka nie będzie dostępna przed końcem roku, a masowa dystrybucja zacznie się najwcześniej na wiosnę – donosi “Financial Times”.

Jak stwierdził cytowany przez “FT” szef firmy Stephane Bancel, Moderna zamierza złożyć wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie szczepionki na Covid-19 do masowej dystrybucji nie wcześniej niż pod koniec stycznia. Jeśli termin ten zostałby dotrzymany, decyzja w tej sprawie byłaby spodziewana na przełomie I i II kwartału.

REKLAMA

Wcześniej udostępnienie szczepionki na koronawirusa jeszcze w październiku zapowiadał prezydent USA Donald Trump. Podczas wtorkowej debaty prezydenckiej Trump stwierdził tymczasem, że jest to kwestia zaledwie tygodni.

Potencjalna szczepionka testowana przez Modernę była – obok tej stworzonej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca – pierwszym zachodnim prototypem, który wszedł w III fazę badań klinicznych z udziałem dziesiątków tysięcy pacjentów. Badania nad szczepionką z Oksfordu zostały wstrzymane ze względu na wystąpienie poważnej choroby u jednego z uczestników.

Obecnie w III fazie badań – obok szczepionek trzech chińskich firm farmaceutycznych oraz rosyjskiego Instytutu Gamalei – są cztery inne zachodnie prototypy. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się testy szczepionki koncernu Johnson&Johnson, która – w przeciwieństwie do zdecydowanej większości – ma wymagać podania tylko jednej dawki, co może przyspieszyć proces. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks