REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaJan Paweł IISzczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II

Szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II

-

Podajemy szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia na placu św. Piotra w Watykanie

 

Plac św. Piotra   fot.Michael Kappeler/PAP/EPA
Plac św. Piotra
fot.Michael Kappeler/PAP/EPA

Msza kanonizacyjna

Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 (wszystkie godziny podane są w czasie lokalnym).  Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.

REKLAMA

Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Weźmie w niej także udział papież senior Benedykt XVI. 700 księży ma udzielać Komunii św. na placu św. Piotra, a setki diakonów – wzdłuż ulicy Pojednania (Via della Conciliazione).

Pielgrzymi będą wpuszczani w niedzielę rano na plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via della Conciliazzione aż do wyczerpania miejsc. Przewidziano specjalny sektor dla niepełnosprawnych.

Do uczestnictwa w kanonizacji nie są potrzebne jakiekolwiek bilety. Na placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiednich ulicach zmieści się 200-250 tys. ludzi. Nie wszyscy chętni zmieszczą się więc w Watykanie i jego najbliższej okolicy. Dlatego uroczystość będzie transmitowana na siedmiu telebimach, znajdujących się w następujących miejscach Rzymu: 3 na Fori Imperiali, 1 na Piazza Navona, 1 przy Castel San Angelo (Zamku Świętego Anioła), 1 na Piazza Santa Maria Maggiore (przy bazylice Matki Bożej Większej), 1 na Piazza del Popolo.

Od godz. 9.30 w trakcie koronki do Miłosierdzia Bożego i mszy kanonizacyjnej będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz.

Wierni, którym nie uda się przystąpić do komunii św. w czasie mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II, będą mogli przystąpić do tego sakramentu przez całą niedzielę w polskim kościele pw. św. Stanisława i kościele Santo Spirito in Sassia koło Watykanu.

Po mszy św. można będzie modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.

Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.

Inne wydarzenia

Piątek 25 kwietnia

11.30 w Sala Stampa – Joaquín Navarro-Valls i George Weigel będą mówić o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II

16.00 – w Media Center przy Auli Pawła VI o kanonizowanych papieżach opowiedzą ich sekretarze, kard. Stanisław Dziwisz i kard. Loris Capovilla

Sobota 26 kwietnia

11.30 w Sala Stampa o obu papieżach i Soborze Watykańskim II mówić będą filozof prof. Stanisław Grygiel i historyk Marco Roncalli, krewny Jana XXIII

21.00 Biała noc modlitewna. Otwartych będzie 12 kościołów położonych w centrum Rzymu. Będzie można się tam modlić i spowiadać w różnych językach (w języku polskim – w kościele San Agnese in Agone, mieszczącym się na Piazza Navona).

Czuwanie dla Polaków w kościele San Agnese już o 20.00 zaczną radosne tańce uwielbienia, które poprowadzi Kazimierz Hojna (animator tańców nad Lednicą), a zagrają Siewcy Lednicy. O 21.00 odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, na którym będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz. O 21.37 zostanie odprawiona msza św., natomiast od 22.30 do 24.00 będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu. Podczas czuwania śpiewana będzie litania do bł. Jana Pawła II, a młodzież zostanie zawierzona Chrystusowi. Będzie także możliwość spowiedzi. Podczas czuwania obecny będzie krzyż Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie organizują Wspólnota Lednica 2000, Wspólnota Chrystus W Starym Mieście z Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz Fundacja Jana Pawła II z Rzymu.

26 kwietnia w kościele Santa Maria in Vallicella (tzw. Chiesa Nuova, przy Corso Vittorio Emanuele) Stanisław Soyka zaprezentuje „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II.

Niedziela 27 kwietnia

10.00 Msza kanonizacyjna

Poniedziałek 28 kwietnia

10.00 na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży. Od godz. 9.45 będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz.

17.30 w kościele św. św. Bartłomieja i Aleksandra odbędzie się wieczór z czytaniem (po włosku, przez Patrizię Punzo) fragmentów „Dziennika duszy” Jana XXIII, potem msza św. (18.00) i koncert (19.00) fińskiego chóru „Audite”, który zaprezentuje premierę „Hymnu do Jana XIII” (autorstwa Daniele i Raffaelli Sabatini) oraz m.in. „Passacaglia” Lodovico Roncallego i wybór tradycyjnych pieśni religijnych.

20.00 koncert w bazylice Santa Maria Maggiore organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w ramach dziękczynienia za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. Wystąpią chóry zespołów „Śląsk” i „Mazowsze”.

Od 28 do 30 kwietnia w Oratorio dell’Arciconfraternità dei Bergamaschi in Roma można oglądać wystawę „Angelo Giuseppe Roncalii i Arcybractwo Bergamczyków w Rzymie”. Ekspozycja, poświęcona Janowi XXIII, czynna będzie w godzinach 11.00-13.00.

Władze Rzymu oceniają, że w uroczystościach kanonizacyjnych 27 kwietnia może wziąć udział kilka milionach wiernych; Watykan podkreśla, że trudno tę liczbę przewidzieć.

——-

Gdzie oglądać kanonizację papieża na żywo w Internecie

Telewizja Polska przeprowadzi transmisję z mszy kanonizacyjnej w internecie, na stronie specjalnego serwisu: http://kanonizacjajp2.tvp.pl

Na żywo uroczystości z Watykanu będzie można oglądać także za pośrednictwem serwisu internetowego z Watykanu: http://2popesaints.org/EN/Home

REKLAMA

2114993480 views

REKLAMA

2114993713 views

REKLAMA

REKLAMA

2116790103 views

REKLAMA

2114993853 views

REKLAMA

2114993952 views

REKLAMA

2114994060 views