REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach konstruktorów w USA

Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach konstruktorów w USA

-

Brązowy medal w klasyfikacji generalnej kategorii micro w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów modeli samolotów SAE Aero Design zdobyli studenci z zespołu JetStream z Politechniki Wrocławskiej. Zawody odbyły się 13-15 marca w Lakeland na Florydzie.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, oprócz brązu w w kategorii micro w dwóch pozostałych kategoriach wrocławianie uplasowali się: w klasie regular – na piątym miejscu, a w advanced, w której debiutowali – na czwartym.

REKLAMA

Jak dodał Charytoniuk, oprócz medalu za trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej micro zespół JetStream dostał też inne medale: srebro w kategorii stosunku masy ładunku do masy samolotu oraz brąz w kategorii najcięższego podniesionego ładunku.

Studenci z zespołu JetStream w zawodach SAE Aero Design wzięli udział już po raz siódmy. W tym roku rywalizowali z 75 ekipami z całego świata. W ub. roku wrocławscy studenci wygrali organizowane w USA zawody w kategorii micro.

W tym roku wrocławscy studenci po raz pierwszy wystawili modele samolotów we wszystkich trzech kategoriach konkursu: micro, regular i advanced. W poprzednich latach startowali tylko w kategoriach micro i regular.

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie SAE Aero Design jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli i liczbą startów, które zakończyły się sukcesem.

Oceniane są też rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów. W kategorii micro model samolotu musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w jak najszybszym czasie zostać złożony do lotu. Wrocławscy studenci skonstruowali do tej kategorii model ważący mniej niż 250 gramów.

Z kolei model zgłoszony do kategorii regular waży 3,5 kilograma, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2,5 metra. W jego konstrukcji nie można używać wysokowydajnych materiałów, na przykład włókien szklanych, węglowych czy aramidowych.

W kategorii advanced model musi podnieść 7,5 kilograma ładunku oraz zrzucić drugi ładunek z wysokości ponad 30 metrów jak najbliżej wyznaczonego celu.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizują amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. (PAP)

Na zdjęciu: Politechnika Wrocłąwska fot.Beata Zdyb /Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks