REKLAMA

2133013239 views

REKLAMA

2133013238 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoStan klęski żywiołowej w Illinois po ataku zimy

Stan klęski żywiołowej w Illinois po ataku zimy

-

Gubernator JB Pritzker we wtorek ogłosił w Illinois stan klęski żywiołowej w związku ze skutkami ataku zimy. Poniedziałkowa śnieżyca i panujące mrozy przyczyniły się do awarii energetycznej. We wtorek rano prądu pozbawionych było około 7 tysięcy gospodarstw domowych na terenie stanu. Mroźna będzie noc z wtorku na środę; synoptycy zapowiadają też kolejne opady śniegu. 

REKLAMA

Władze stanowe zaapelowały do mieszkańców Illinois, aby nie lekceważyli komunikatów służb meteorologicznych ostrzegających przez  mrozem z nocy z wtorku na środę oraz kolejnymi opadami śniegu w środę i w czwartek.

„Poleciłem mojej administracji, aby wykorzystała wszystkie dostępne zasoby, na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa naszym społecznościom w czasie trwających niebezpiecznych warunków zimowych” – czytamy w oświadczeniu gubernatora Pritzkera.

„Jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami i zapewnimy im wsparcie, którego potrzebują w działaniach związanych z reagowaniem na klęskę żywiołową i usuwanie jej skutków. Współpracujemy również z naszymi partnerami federalnymi w celu uzyskania pomocy od rządu federalnego” – napisał Pritzker, ogłaszając stan klęski żywiołowej w Illinois w związku z atakiem zimy.

Jednocześnie wezwał wszystkich mieszkańców Illinois, aby poważnie „potraktowali ekstremalną pogodę, unikali wszelkich niepotrzebnych podróży” oraz sprawdzili, czy ich sąsiedzi, szczególnie osoby samotne i starsze, nie potrzebują pomocy”.

Władze stanowe obawiają się przerw w dostawie gazu ziemnego w związku z zatrzymaniem produkcji w Teksasie, Oklahomie i Kansas. Stany te zostały także dotknięte atakiem zimy. Zatrzymanie produkcji już spowodowało wzrost cen gazu. Administracja stanowa obawia się wzrostu rachunków za ogrzewanie, dlatego wezwano rząd federalny do interwencji.

Mieszkańców Illinois wezwano do oszczędzania gazu i energii elektrycznej w czasie największego poboru związanego z ogrzewaniem przy panujących mrozach.

„Właściwe ogrzewanie domu jest bardzo ważne w miesiącach zimowych. Niestety w związku z tym dochodzi do śmiertelnych wypadków” – powiedziała dyrektor Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois (IEMA) Alicia Tate-Nadeau, odnosząc się do serii pożarów, których przyczyną było dogrzewanie domów i mieszkań.

„Jeśli korzystasz z alternatywnego źródła ciepła podczas tej ekstremalnej pogody, poświęć chwilę, aby upewnić się, że czujnik tlenku węgla (carbon monoxide detector) działa prawidłowo. Odpowiednie środki ostrożności mogą uratować ci życie” – apelowała szefowa IEMA.

Ponad 18 cali śniegu spadło od niedzieli wieczorem (14 lutego) do wtorku rano (16 lutego) w niektórych częściach Chicago i na przedmieściach powiatu Cook. Z komunikatu z chicagowskiego biura Krajowego Biura Meteorologicznego (NWS) wynika, że największy opad potwierdzono w West Ridge na dalekiej północy Chicago – 18,6 cala. W Oak Park spadło 18,2 cala, a w Evanston na północnych przedmieściach – 18 cali. Z kolei w punkcie pomiarowym na lotnisku Midway odnotowano 17,7 cala śniegu, a na O’Hare – 7,5 cala.

Na zachodnich przedmieściach spadło od 2 do 6 cali, a na południowych od 6 do 10. Na terenach położonych blisko jeziora Michigan w Chicago i południowo-zachodniej części stanu Indiany śnieżyca przyniosła od 10 do 18 cali.

Od początku lutego do wtorku w Chicago spadło prawie 12 cali śniegu, a od początku sezonu zimowego w sumie 43,4 cala – podała meteorolog ABC 7 Chicago Tracy Butler. Ta zima już jest najbardziej śnieżna od sezonu 2018-2019 r.

Wtorek był również dziewiątym dniem z rzędu, w którym na lotnisku O’Hare potwierdzono opad śniegu podlegający pomiarowi. Ostatnio tak było w lutym 2018 r. Jeśli sprawdzą się prognozy o kolejnych opadach śniegu w środę, będzie to 10. dzień z rzędu i nowy rekord. Wtorek był także 12. dniem z rzędu z temperaturami poniżej zera w skali F. W nocy z wtorku na środę w Chicago temperatura może  także spaść poniżej zera w skali F., przy czym temperatura odczuwalna (tzw. wind chill) może wynosić od minus 5 st. F do minus 20 st. F. Mroźno będzie co najmniej do czwartku.

Joanna Trzos

j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

2129734655 views

REKLAMA

REKLAMA

2129734670 views

REKLAMA

REKLAMA

2131530990 views

REKLAMA

2129734680 views

REKLAMA

2129734683 views

REKLAMA

2129734687 views